Димитър Димитров е на 65 години от Варна. Мъжът е с множество увреждания, сред които диабет, сърдечна недостатъчност, заболяване на бъбреците, но най-сериозният проблем е този, че мъжът е трудноподвижен заради уверждания на прешлените. Митко прекарва цялото си време на прозореца, а единственият му шанс да излезе навън е с автомобил, пригоден за неговото състояние. Макар и паркингът да е на метри от дома му, да стигне до колата си на Димитър са му необходими близо 30 минути. През сълзи човекът споделя:
“Понякога докато измина тези 50 метра ми отнема 25 минути и се изпускам, налага се да нося със себе си подлога”, и допълва, че входът, в който живее няма никакви условия, които да са пригодени за инвалиди.
Димитър се придвижва с патерици, има проходилка, която рядко ползва защото от нея изпитва по-голяма болка в левия си крак, който е с некроза. Ако има късмет, докато е навън – паркомястото за инвалиди, което е точно под прозореца му ще бъде свободна, но ако няма късмет, както се случва много често, Димитър трябва да паркира по-далеч от дома си и така прибирането до къщата му отнема близо час.



Пред TheSite24 Митко разказва за битката, която вече трета година води с Община Варна – да му бъде осигурено персонално паркомясто, така че да е спокоен, че може да се прибере у дома.
“Няколко пъти писах на общината с молба да ми бъде осигурено персонално паркомясто. Не искам нищо безплатно! Платил съм си синята зона и нямам намерение да чакам някой да ми даде без пари право да паркирам. Моля се само на това паркомясто, което е точно под прозореца ми – да бъде поставен номерът на колата ми, за да имам спокойствието, че когато изляза, ще има къде да спра. Колата не е някакъв глезотия, без която мога да живея – ако не съм с нея, реално аз съм затворник в собствения ми дом и мога единствено да гледам заобикалящия ме свят през прозореца. А гледката ми е стената на съседния блок”, започва разказът си Димитър.
Заради множеството промени в издаването на ТЕЛК решения, телкът на мъжа е намален от 98% на 88% и не защото болестите му намаляват, а защото изискванията се променят, а с тях и процентът на увреждане. В ТЕЛК решението на Митко като основно заболяване е вписан диабетът, но в документа ясно е посочено, че мъжът се придвижва трудно заради проблеми с прешлените и използва патерици, изпитва силна болка и единственото, което може да му помогне са лекарства, които да облекчат малко болката.


От Община Варна обаче отказват на Димитър да предоставят паркомястото за персонално ползване, а причината е, че според изискванията – такива места могат да бъдат ползвани единствено от хора в инвалидни колички и с ортопедични апарати. На въпрос, дали проходилката или патериците не са ортопедични апарати – местната администрация е категорична: НЕ СА. Не дават и квалификация, какво включват тези ортопедични апарати. Мъжът не се отказва и пише на Омбудсмана. Получава бърз отговор, в който ясно е посочено, че община Варна трябва да разгледа случая на Митко. А от общината отново отказват да вземат под внимание неговия проблем.
“Последният път, когато разговарях с дирекция здравеопазване ми казаха, че и да сезирам омбудсмана – все тая и докато не съм в инвалидна количка, да не ги занимавам. Добре де, аз кажи-речи се придвижвам на ръце заради болките, ползвам патерици, понякога проходилка, трябва ли да си отрежа крака, за да са спокойни, че не си измислям?”, казва още варненецът.
Димитър продължава своята битка за нещо, толкова малко, но и толкова важно, за да има поне някакво подобие на нормален живот.
Повече вижте във видеото:
От Община Варна информират, че отказът да бъде издадено персонално паркомясто на Димитър Димитров е на основание, че документите му и по-точно ТЕЛК-ът не отговарят на изискванията.
В изискванията, които от общинския пресцентър изпратиха на медията ни, никъде не се споменава ТЕЛК решение.
Според изискванията на община Варна да бъде предоставено персонално паркомясто е необходимо: Право на безплатно и денонощно паркиране върху специално определено и сигнализирано за тази цел място, на ППС, превозващо лица с трайни увреждания до сградата по настоящ адрес на правоимащите, има лице, което вследствие на увреждане не може да се придвижва без използването на инвалидна количка, ортопедични апарати, не е в състояние да заема изправено положение на тялото без използването на посочените медицински изделия и има трайно оформен функционален дефицит на стоежа, придвижването или издръжливостта.
Към момента в обхвата на „синята зона“ паркоместата за хора с увреждания са 302 броя. За периода октомври 2022 г. – февруари 2025 г. са издадени 124 бр. Заповеди за предоставяне на безплатно и денонощно паркиране върху специално определено и сигнализирано за тази цел място, на ППС, превозващо лица с трайни увреждания до сградата по настоящ адрес на правоимащите.