На 17 януари се отбелязва Антоновден или както се нарича още – Лелинден. Почита се паметта на Св. Антоний Велики.
На този ден празнуват всички, носещи имената: Антон, Андон, Антоан, Антония, Антонина, Антоанета, Тончо, Тоня, Дончо, Донко и Донка.
Житието на светеца разкрива забележителен живот на отдаденост и духовна сила. Преподобни Антоний Велики прекарва две десетилетия в пълно усамотение в пустинната местност, където според църковните източници съхранява както духовната си чистота, така и телесното си здраве до края на дните си.
Годината преди да напусне земния свят, на 104-годишна възраст, светецът участва в значим богословски диспут в Александрия, където защитава православната вяра срещу арианската ерес.
Народното предание разказва за двама братя близнаци – Антон и Атанас, които се считат за създатели на ковашките клещи. Този факт обяснява защо техните именни дни се отбелязват в два последователни дни и са празник на ковачи, железари и ножари.
Според народните поверия, се правят ритуали за предпазване от болести, тъй като се смята, че на Антоновден всички те се събират, а на следващия ден (Атанасовден) тръгват по хората.
Любопитно е, че на празника жените не плетат, не варят боб и леща и не предат, за да не разсърдят чумата, шарката и „синята пъпка“.
Традицията повелява да се омесят две медени питки и да се дадат на приятели, съседи и роднини, а трета питка да се остави на тавана за чумата.