Български учени стартираха радио наблюдения на Слънцето от Българската антарктическа база “Св. Кл. Охридски” на о-в Ливингстън. Това съобщиха от Българският антарктически институт (БАИ) .
Успешно беше монтирана и пусната в експлоатация научно-изследователска апаратура за радио-наблюденията на Слънцето във връзка с проект
„Въздействие на слънчевата активност върху йоносферната динамика и потоците високоенергитични частици над Антарктида“, финансиран по Националната програма за полярни изследвания „От Полюс до Полюс 2023-2025“.
Данните за директно следене на радио емисии от Слънцето, измененията на магнитното поле в полярните области и наблюдение на ефектите от слънчеви изригвания върху D-слоя на йоносферата ще бъдат събрани от гл. ас. Ивайло Начев от Технически университет – София. Уникалното разположение на базата на о-в Ливингстън позволява непрекъснато наблюдение на Слънцето до 20 часа на ден.
Тези експерименти ще позволят безпрецедентно изследване на ефектите от слънчевата активност на далечните южни ширини и ще създадат предпоставка за дългосрочен каталог на йоносферните и геомагнитни смущения, както и мониторинг на радиационния фон около базата.
Екипът на проекта, освен учени от Технически университет – София, включва и учени от Института по астрономия с НАО към БАН и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, ръководител на проекта е доц. д-р Камен Козарев.
Успоредно с това, на българската изследователската база „Свети Климент Охридски” на о-в. Ливингстън се проведе уъркшоп на темa “Концептуално картографиране”, който изследва как участниците в експедицията взаимодействат с базата, като идентифицират познати и неудобни модели на движение в пространството и как ежедневието влияе върху усещането за свързаност, комфорт и дискомфорт.
Уъркшопът е част от проекта на архитект Евхарис Гуруди – една от двете гръцки участнички в първата гръцка национална антарктическа експедиция, провеждаща се в рамките на 33-тата българска експедиция на българската антарктическа база „Свети Климент Охридски”. Целта му е фокусът върху това как дизайнът на изследователската станция влияе върху преживяването на обитателите, като се акцентира върху сценариите за пространствени взаимоотношения – модели на взаимодействие и реакции на изградената среда.
Евхарис Гуруди е изследовател и архитект в групата за трансформируеми интелигентни среди (TIE Lab) на Техническия университет на о-в Крит, Гърция.
Чрез TIE Lab тя допринася за развитието на проекти в областта на архитектурата, технологиите, образованието и културата.
Нейните лични изследвания се фокусират върху съвместния дизайн и цифровите технологии, с акцент върху разработването на инструменти за участие. С опит в дизайна, ориентиран към потребителя, тя се ангажира да създава приобщаващи среди, които подобряват благосъстоянието и насърчават социалното взаимодействие.
В уъркшопа взеха участие учени и логистици и споделиха, че намират темата за много интересна.