Български учени стартираха радио наблюдения на Слънцето от антарктическата база “Св. Кл. Охридски” на остров Ливингстън (СНИМКИ)

Български учени стартираха радио наблюдения на Слънцето от Българската антарктическа база “Св. Кл. Охридски” на о-в Ливингстън.  Това съобщиха от  Българският антарктически институт (БАИ) .

Успешно беше монтирана и пусната в експлоатация научно-изследователска апаратура за радио-наблюденията на Слънцето във връзка с проект

„Въздействие на слънчевата активност върху йоносферната динамика и потоците високоенергитични частици над Антарктида“, финансиран по Националната програма за полярни изследвания „От Полюс до Полюс 2023-2025“.

Данните за директно следене на радио емисии от Слънцето, измененията на магнитното поле в полярните области и наблюдение на ефектите от слънчеви изригвания върху D-слоя на йоносферата ще бъдат събрани от гл. ас. Ивайло Начев от Технически университет – София. Уникалното разположение на базата на о-в Ливингстън позволява непрекъснато наблюдение на Слънцето до 20 часа на ден.

Тези експерименти ще позволят безпрецедентно изследване на ефектите от слънчевата активност на далечните южни ширини и ще създадат предпоставка за дългосрочен каталог на йоносферните и геомагнитни смущения, както и мониторинг на радиационния фон около базата.

Екипът на проекта, освен учени от Технически университет – София, включва и учени от Института по астрономия с НАО към БАН и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, ръководител на проекта е доц. д-р Камен Козарев.

Успоредно с това, на българската изследователската база „Свети Климент Охридски” на о-в. Ливингстън се проведе уъркшоп на темa “Концептуално картографиране”, който изследва как участниците в експедицията взаимодействат с базата, като идентифицират познати и неудобни модели на движение в пространството и как ежедневието влияе върху усещането за свързаност, комфорт и дискомфорт.

Уъркшопът е част от проекта на архитект Евхарис Гуруди – една от двете гръцки участнички в първата гръцка национална антарктическа експедиция, провеждаща се в рамките на 33-тата българска експедиция на българската антарктическа база „Свети Климент Охридски”. Целта му е фокусът върху това как дизайнът на изследователската станция влияе върху преживяването на обитателите, като се акцентира върху сценариите за пространствени взаимоотношения – модели на взаимодействие и реакции на изградената среда.

Евхарис Гуруди е изследовател и архитект в групата за трансформируеми интелигентни среди (TIE Lab) на Техническия университет на о-в Крит, Гърция.

Чрез TIE Lab тя допринася за развитието на проекти в областта на архитектурата, технологиите, образованието и културата.

Нейните лични изследвания се фокусират върху съвместния дизайн и цифровите технологии, с акцент върху разработването на инструменти за участие. С опит в дизайна, ориентиран към потребителя, тя се ангажира да създава приобщаващи среди, които подобряват благосъстоянието и насърчават социалното взаимодействие.

В уъркшопа взеха участие учени и логистици и споделиха, че намират темата за много интересна.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

9°C Усеща се 8°C
1017hPa 87% 75% 3m/s 250deg

8°C Усещане 5°C
1020hPa 86% 40% 5m/s 300deg

9°C Усещане 7°C
1019hPa 81% 100% 3m/s 240deg