Българските пулмолози с научни факти в подкрепа на мерките за регулация на ползването на вейп устройства

Управителният съвет на Българското дружество по белодробни болести (БДББ) и Националният експертен борд по Белодробни болести внесоха днес в Народното събрание и Министерството на здравеопазването общо становище в подкрепа на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване, внесен в Народното събрание от проф. д-р Костадин Ангелов на 14.02.2025 г. Българските пулмолози се обединиха около документ, в който излагат доказани научни факти в подкрепа на мерките за регулация на ползването на вейп устройства, съобщи за СайтЪТ Нина Локмаджиева.

image description

Пулмолозите призовават цялата медицинска общественост и научните медицински дружества за становища по компетентност, дискусия и подкрепа на адекватни мерки, които да доведат до превенция и предотвратяване на смърт и хронични заболявания, които в настоящата ситуация на безконтролна употреба и разпространение ще влошат значимо здравословното състояние и продължителността на живот на бъдните поколения българи.

Следва текстът на документа:

Уважаеми дами и господа,
Тютюнoпушенето, под всякаква форма, ежегодно убива милиони хора по света. Само през 2017 г. около 8 милиона души в света са загинали от заболяване, свързано с тютюнопушенето. Очаква се броят на годишните смъртни случаи да се запази и да расте дори и след като нивата на употреба на тютюн започнат да намаляват, тъй като заболяванията, свързани с тютюнопушенето, отнемат време, за да станат очевидни.
През 2003 г. бе поет глобален ангажимент, насочен срещу епидемията от тютюнопушене в света. Тогава държавите-членки на СЗО приеха Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюнопушенето (WHO-FCTC). Тази конвенция определи конкретни, основани на доказателства, действия, които всички страни трябва да предприемат за ефективно намаляване на тютюнопушенето.

През последните седмици българската общественост води широка дискусия, относно внесения в Народното събрание от проф. д-р Костадин Ангелов, председател на Комисията по Здравеопазване в НС, Законопроект за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, в който се предвижда въвеждане на пълна забрана за пускане на пазара на електронни цигари, съдържащи или несъдържащи никотин.

Електронните цигари са тютюневи изделия, които се продават и използват от около десетилетие. Известни са като електронни системи за доставяне на никотин: електронни химикалки, електронни лули, електронно наргиле или електронни пури, или „вейп“ .
Основният компонент на електронните цигари е е-течност, съдържаща се в пълнители или резервоари. За да се създаде е-течността, никотинът се извлича от тютюна и се смесва с основа, обикновено пропилен гликол, съдържаща и ароматизатори, оцветители и други химикали като формалдехид и акролеин, които могат да причинят необратимо увреждане на белите дробове.

„Вейпинг“ е процес на вдишване на аерозол, който се създава чрез нагряване на течност или восък, съдържащи различни вещества, като никотин, канабиноиди, напр. тетрахидроканабинол, канабидиол, ароматизатори и добавки, напр. глицерол, пропилен гликол.
Употребата на електронни цигари като вейпинг, E-цигара, или вейпинг продукт, причинява белодробна увреда (“e-cigarette, or vaping, product use associated lung injury” – EVALI). Описана е през 2019 г., като остро или подостро респираторно заболяване, което може да бъде тежко, животозастрашаващо и да завърши със смърт.

Употребата на тютюн и никотин чрез пушене или вейпинг често започва през юношеството и преминава в ежедневно пушене в зряла възраст. Зависимостта от никотина заедно с въздействието на социалните фактори, има много неблагоприятни последици за здравето, дължащи се на хроничното тютюнопушене.

Проучвания на The National Academies of Science, Engineering and Medicine в USA доказват, че ако младежи използват електронна цигара, те са изложени на повишен риск от употребата на традиционни цигари. Приблизително 80 процента от хората, които започват да пушат по време на юношеството, ще продължат да пушат в зряла възраст и една трета от тези хора ще умрат преждевременно поради заболяване, свързано с тютюнопушенето.

Национално проучване на тютюнопушенето сред младите хора от 2024 г., National Youth Tobacco Survey, установява, че повече от 1,6 милиона ученици от средни и гимназиални училища в USA в момента използват електронни цигари, като повече от 1 на всеки 4 ги използва ежедневно.
Скорошно проучване от Университета на Северна Каролина установи, че дори малки дози oт вдишваните две основни съставки, открити в електронните цигари – пропилен гликол и растителен глицерин, излагат потребителите на високо ниво на токсини и колкото повече съставки вдишва потребителят, толкова по-голяма е токсичността им. Вейпингът води до никотинова зависимост, често с по-висока експозиция на никотин в сравнение с цигарите. Средносрочните до дългосрочните последици от електронните цигари все още не са известни, тъй като това е нов продукт и се продава от по-малко от десетилетие. Вейповете са старт към употребата на конвенционални цигари за младите хора и не по-малко опасна алтернатива на тютюнопушенето.

През 2019 г. центровете за контрол и превенция на заболяванията в USA, съобщават за над две хиляди предполагаеми случая на тежки белодробни заболявания, остро увреждане на белите дробове, свързани с употребата на електронна цигара или vaping продукти, EVALI. Повече от 2800 случая на хоспитализирани пациенти с EVALI са докладвани на Центровете CDC към 18 февруари 2020 г. и сред тях има 68 смъртни случая. Приблизително 66 процента от докладваните случаи са мъже и близо 80 процента са на възраст под 35 години (между 13 и 85 години). Приблизително 22 процента от пациентите са имали подлежаща астма. Сред пациентите, приети в отделение за интензивно лечение, 36% са имали нужда от интубация и механична вентилация, а при 7 % е била приложена екстракорпорална мембранна оксигенация (ECMO).

Спорадични случаи на EVALI са докладвани в Европа и при лица, пътуващи от Съединените щати за Европа
Патогенезата на EVALI не е известна.

В повечето случаи тетрахидроканабинолът е бил вдишан в рамките на три месеца до появата на симптомите; много пациенти също са вдишвали никотин, а някои пациенти са вдишвали само никотин . EVALI изглежда е форма на остро белодробно увреждане с патологични находки на остър фибринозиращ пневмонит, дифузно алвеоларно увреждане или организираща пневмония, придружена от бронхиолит. EVALI може да се дължи на комбинация от болестни процеси. Индивидуални съобщения за белодробни заболявания, свързани с vaping, описват наличие на остра еозинофилна пневмония, дифузен алвеоларен кръвоизлив, липоидна пневмония и остро интерстициално белодробно заболяване, с повече от един механизъм на увреждане. Не са открити доказателства за инфекциозна етиология и проучванията на течности за електронни цигари, използвани от пациенти с EVALI, не са открили бактериално замърсяване. Водещият рисков фактор за EVALI е използването на електронна цигара или подобен продукт. Изследванията на продукти, използвани от засегнатите пациенти и проби от бронхоалвеоларен лаважен (BAL), са открили в повечето случаи тетрахидроканабинол (THC) и/или витамин Е ацетат или други добавки, включително никотин, канабиноидни (CBD) масла и други вещества като кокосово масло и лимонен.

Последиците от хроничното вдишване на аерозоли при употреба на електронни цигари са до голяма степен неизвестни и нивата на токсични и канцерогенни съединения могат да варират в зависимост от течните компоненти на електронните цигари и използваното устройство.

Малко се знае за цялостната безопасност или канцерогенните ефекти на пропилен гликола или глицерола при нагряване и аерозолиране. При високи температури пропилен гликолът се разлага и може да образува пропилен оксид, вероятен човешки канцероген.
Глицеролът произвежда токсина акролеин. Както пропиленгликолът, така и глицеролът се разлагат, и образуват канцерогените формалдехид и ацеталдехид, като нивата им зависят от напрежението на батерията, използвана в електронната цигара. Други канцерогенни съединения включват специфичните за тютюна нитрозамини (TSNAs), карбонилни съединения, метали, летливи органични съединения (VOCs) и фенолни съединения.

Други непосредствени ефекти от тютюнопушенето, включително на електронни цигари, особено сред деца и подрастващи могат да бъдат:
✓ Хронична кашлица
✓ Екзацербации на астма
✓ По-висок риск от белодробни инфекции
✓ Атеросклероза
✓ Остра Еозинофилна пневмония
✓ Потенциал за бързо развитие на никотинова зависимост
✓ Възможни постоянни ефекти върху ученето и развитието на мозъка
Дългосрочните сърдечно-съдови рискове от употребата на ЕК са неизвестни.

Уважаеми дами и господа,
Изхождайки от всичко това, ние, членовете на УС на БДББ и членовете на Експертния съвет по Белодробни болести към МЗ, безусловно подкрепяме всички мерки за регулация на продажбата на тютюневи изделия, включително и на електронни цигари на деца и подрастващи.

Приветстваме и заставаме зад законодателната инициатива на проф. д-р Костадин Ангелов, предвид водещите позиции на България в Европейския съюз по брой на пушачи сред населението, високия относителен дял на пушачите сред детската популация и подрастващите, увеличаването на броя на пациентите с белодробен рак в млада възраст, водеща причина за смърт от онкологично заболяване сред мъжете.

Призоваваме цялата медицинска общественост и научните медицински дружества за становища по компетентност, дискусия и подкрепа на адекватни мерки, които да доведат до превенция и предотвратяване на смърт и хронични заболявания, които в настоящата ситуация на безконтролна употреба и разпространение ще влошат значимо здравословното състояние и продължителността на живот на бъдните поколения българи.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

7°C Усеща се 7°C
1019hPa 100% 100% 0m/s 0deg

8°C Усещане 8°C
1019hPa 82% 100% 2m/s 0deg

7°C Усещане 6°C
1018hPa 100% 75% 2m/s 360deg