Черният лешояд се завръща в България (СНИМКИ)

Над четиридесет експерти от дванадесет организации от България, Гърция, Португалия и Испания се събраха в началото на тази седмица в Ивайловград във връзка със стартирането на трансграничен LIFE проект „Завръщането на черните лешояди в Родопите“, съфинансиран от програма LIFE на Европейския съюз и Rewilding Europe.

Срещата бележи началото на едно вълнуващо петгодишно сътрудничество между организациите по проекта, координиран от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), като партньор в България е Фондация „По -диви Родопи“. Проектът беше представен пред обществеността този септември с тридневен Фестивал на лешояда в Маджарово.

Участниците по проекта бяха посрещнати и приветствани от зам. кмета на община Ивайловград, г-жа Светла Моллова, която заяви пълна подкрепа от страна на местната управа към дейностите за възстановяване на черния лешояд в Родопите.

Снимка: © Йорданка Луканова/БДЗП

„Освен санитари на природата, ограничаващи разпространението на болести, лешоядите са и голяма атракция за туристите, посещаващи района.  Радваме се, че имаме подкрепа от местната администрация и общност за тяхното възстановяване и опазване като част от  природното наследство на Източните Родопи “, каза Ръководителят на проекта д-р Добромир Добрев от БДЗП.

Снимка: © Йорданка Луканова/БДЗП

През следващите пет години (2024-2029 г.)  екипът по проекта  ще работи усилено за създаване на нова колония  в българската част на Родопите, чрез реинтродукция на птици от Испания  и опазване на единствената оцеляла местна колония на вида в Националния парк „Дадя-Лефкими-Суфли“ в Гърция. Надеждата на експертите е, че черният лешояд ще достигне благоприятен природозащитен статус в България. Създаването на колония в българската част на Родопите ще подпомогне оцеляването на вида на Балканите.

Една от ключовите проектни дейности предвижда поставянето на GPS/GSM предаватели на 25 птици от Гърция и на над 40 реинтродуцирани в българската част на Източните Родопи лешояди. Проследяващите технологии ще позволят на експертите да следят птиците в реално време и тяхната адаптация в дивата природа на Родопите, което ще спомогне за намаляването на основните заплахи за черния лешояд в района, сред които отравяне, бракониерство и сблъсъци с енергийна инфраструктура.

Предвидени са и мерки за увеличаване на хранителната база за черните лешояди в проектната територия и за предотвратяване и смекчаване на конфликта между човека и дивата природа, в който честа косвена жертва стават лешоядите от двете страни на границата. Дейностите по проекта имат за цел още насърчаване на местни бизнеси и начинания, свързани с лешояди и диви животни, стимулиране на трансграничното сътрудничество. Не на последно място са предвидени и множество образователни и комуникационни дейности, който ще имат за цел да запознаят широката общественост и подрастващото поколение с множеството екологични ползи и екосистемни услуги, които предоставят тези редки все още птици. Част от дейностите включат и мерки за по-добро сътрудничество между различни заинтересовани страни и организации.

Срещата се осъществява в рамките на проект „Завръщането на черните лешояди в Родопите“, (проект № 101148254 – LIFE23-NAT-BG-LIFE Rhodope Vulture), съфинансиран от програма LIFE на Европейския съюз и Rewilding Europe.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

7°C Усеща се 4°C
1022hPa 70% 40% 4m/s 10deg

6°C Усещане 3°C
1021hPa 84% 75% 5m/s 110deg

7°C Усещане 6°C
1021hPa 93% 100% 2m/s 240deg