Данни за насилие над деца, неглижирано от социалните работници, изнесоха
от Гласът на бащите и Асоциацията за социална, здравна и правна помощ
Нови три случая на насилие над малолетни деца, подобни на този с 5-годишния Адриан от Пловдив, който нашумя в последните дни, изнесоха на пресконференция в Пресклуб „БТА“ сдружение Гласът на бащите, представлявано от Стефан Августинов и Асоциацията за социална, здравна и правна помощ на адвокат Васил Попов, заедно с пострадали родители.
За случаите, някои от които са започнали преди три-четири години, информация е имало и в Дирекция „Социално подпомагане“ във Варна, и дори в съда. Представени бяха и писмени доказателства за насилието над децата – медицински свидетелства, протоколи от срещи в ДСП и в Центрове за обществена подкрепа, включително гласови записи.
В един от случаите, представен от неотглеждащия родител Стефан Тодоров, дъщеря му на два пъти е била с травми по ръката. В първия случай е била насинена, докато е дърпана от пастрока си, докато във втория – директно й е било извадено рамото. Детето – момиче около възрастта на Адриан, е разказало пред социалните за проблемите, като конкретно е посочила и кой е причинил травмите, но разказът е бил неглижиран от служителите на ДСП.
Пред медиите бяха представени документи, включително амбулаторен лист за наместването на изваденото рамо на малката. В друг случай, дете на подобна възраст, преди няколко години е било
принуждавано от майка си да се чувства виновен, че иска да общува с баща си. Самото дете признава при изслушването си в специализирано помещение „Синя стая“, описано в съдебен протокол, че си удрял шамари, защото се чувствал виновен. Момчето признава, че майка му го е карала да мрази себе си най-много, когато не се държи добре, и да си удря шамари. Нито съдът, нито социалните работници са реагирали на поведението на майката на детето, разказа бащата Любомир Тодоров.
Той разкри още, че социалните са прикрили и друго нарушение на майката – тя е оставяла детето (около 6-годишно тогава) само с цели часове след училище, докато се прибере от работа. От „Гласът на бащите“ пуснаха и запис на трето дете, отново на подобна възраст, което разказва пред психолог в Център за обществена подкрепа как майка му го е била по гърба нарочно. Пуснат беше и запис как психологът разказва пред служител на Отдел „Закрила на детето“ във Варна за този бой, но същото не е отразено в протокола от срещата. Нещо повече – беше показан в протокола на ДСП, в който е записано, че „детето не е проявило някакъв проблем“. Пожелалият анонимност баща е разказал пред „Гласът на бащите“, че майката все пак е била осъдена за домашно насилие, но в социалния си доклад, от ДСП са настоявали да не се дават родителските права на таткото. А Районен съд – Варна, се е произнесъл, че не вижда проблем правата да бъдат дадени на майка – насилник, която пък вече трета година малтретира собствения си син, по представените доказателства.
Адвокат Васил Попов – представител на малкия Адриан от Пловдив, пък разкри, че и в този случай ДСП са имали информация за насилието над детето, но не са взели адекватни мерки и не са предприели действия да го предпазят.
Попов разкри, че са зачестили нарушенията на ДСП: „Няма случай, по който да ме потърсят и да не се установи документално нарушение, включително неистински подписи, нарушени законови разпоредби и други“. Подобни нарушения предизвикват безсилие у засегнатите страни и в крайна сметка страдат най-невинните – децата.
Участниците в пресконференцията се обединиха около мнението, че Дирекциите за социално подпомагане не само не успяват да положат необходимите усилия да се грижат за защита на правата на децата, но и се превръщат в катализатор на проблемите при родители в конфликт и стават еднозначно проводник на отчуждаването на децата от неотглеждащия им родител.
Владимир Ненов разказа за случай, в които ДСП – Пловдив, са укрили от него информация за училището на дъщеря му, каквато са получили от майката. Самата майка пък, в нарушение на чл. 122 и 123 от СК, е укрила същата информация от Ненов. Проверките по сигнали на този баща пък са били приключвани още преди да бъдат проверени. За горното бяха представени и писмени доказателства.
Безнаказаността на социалните работници не подлежи нито на корупционен, нито на съдебен контрол, констатираха от „Гласът на бащите“. В Закона за противодействие на корупцията няма записани представителите на ДСП, а повечето актове на служителите не подлежат на обжалване в съда. Това позволява пълен произвол в действията на ДСП. Така например, сигналите за нарушения на ДСП се проверяват и отговори се пишат от … самите дирекции. Това пък констатира Стефан Августинов. Когато родител подаде сигнал в АСП, той бива пренасочван в Регионалната ДСП. Тя от своя страна изисква отговор от ДСП и публикува същия отговор като резултат от проверка.
Августинов показа доказателства как проверка по един и същ случай на АСП не открива никакви нарушения, докато такава на Държавната агенция за закрила на детето констатира нарушение на правата на детето, както и на Закона. Показано беше и становище на ДСП до съда, в което се казва, че изпълнението на съдебно решени за режим на лични отношения между неотглеждащ родител и дете, е доброволна инициатива на отглеждащия родител. Въпреки че според Наказателния кодекс (чл. 182, ал. 2) същото е престъпление.
От сдружение „Гласът на бащите“ и Асоциацията за социална, здравна и правна помощ се обърнаха с апел към министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов за повишено внимание към кадровата политика в социалните служби. Въпросът не е да се отстрани един нарушител и да го
замести друг нарушител. Системата трябва да се накара да работи правилно, апелираха неправителствените организации.