Няма жена, която да не забележи, че някъде след 50-те пърхащият до вчера около нея мъж сякаш е някак различен – апатичен, не така сексуално и емоционално активен, резервиран, раздразнителен и перманентно уморен. Неминуемо идват съмнения и въпроси – какво става, омръзнах ли му вече, друга ли има, може би по-млада, къде сбърках?
Започват въпроси към силната половинка, които често остават без отговор, защото и той – мъжът, не може да обясни какво се случва с него поради факта, че страхът от годините и техните поражения са тема – табу за самия него, а изричането на истината на глас е болезнен и тежък удар по самочувствието на всеки мъж, който смята, че силата му е даденост доживотно. Вместо да сподели страховете си, да изрече на глас това, което го тормози, българинът заявява на втрещената си половинка: “Нямам желание за нищо, не ми пука, а ти си пий хапчетата и не ме трови!”
СайтЪТ повдига завесата на т.нар. андропауза, за която мъжете не желаят да говорят, въпреки че неистово се нуждаят от помощ и подкрепа в този труден период, който за разлика от жените в менопауза, трае по-кратко. Оказва се, че срамът от половата немощ и бъркотията в емоциите не е характерна само за българския мъж и едва 10% от представителите на силния пол в световен мащаб се обръщат към специалист, когато усетят, че губят почва под краката си. А решение има! Стига човек да го търси!
В тази връзка медията ни потърси за коментар един от най-добрите специалисти – доц. Тошо Ганев, началник на Клиниката по урология към МБАЛ “Св. Анна” – Варна.
“По принцип като при жените, след 45-50-годишна възраст и при мъжете нивото на хормоните започва да намалява и най-вече тестостеронът и неговата активна субстанция – дихидротестостеронът, който произвежда простатата. С намаляване на нивата на тестостерон мъжете влизат в една т.нар. андропауза, която има няколко ключови симптома. Тъй като са свързани с простатата, един от най-изявените от тях е намаляване на еректилната способност при мъжете. Започват и проблемите с уринирането, които са свързани с обема на простатата, която нараства. В нашите медицински източници това е описано като част от андропаузата.
Има заболявания – като диабет или хипертония, които ускоряват този процес. Хроничният простатит е също един от тях, като нивата на тестостерон при всеки мъж са доста индивидуални. Генетично е предопределено колко бързо и колко ниско ще паднат нивата на тестостерона.
Един диабет намалява кръвотока към малкия таз и пениса и от там намалява добрата ерекция при мъжа. И статистиката е категорична – 20% от мъжете с диабет имат еректилна дисфункция само заради самото заболяване.
Лекарствата за хипертонична болест на сърцето и предимно бетаблокаретие, също водят до еректилна дисфункция”, коментира специалистът.
Има ли решение на този проблем?
“Винаги, когато се касае за хормонални дисбаланси, много внимателно трябва да се пристъпи към решение на проблема, защото един латентен карцином на простатата е хормонално чувствителен и при прилагане на хормонална терапия може да увеличим риска от развитието му. В европейската урология постулат на проф. Монтарзи, който е едно от светилата в тази област, е, че може да излеете една кофа тестостерон през устата, но тънкото място на” часовника” е в самата простата. Хормоналната терапия, която има все повече привърженици, си има своите тънкости и трябва категорично да е изключен рискът от карцином на простата, преди пристъпване към нейното прилагане.
Тестостеронът не е просто хормонът, който отговаря за ерекцията, той отговаря за скелетната мускулатура, за сърдечната дейност, за костите и не на последно място – за психиката на мъжете, защото, когато влязат в андропауза, те изпадат в депресивни състояния”, коментира доц. Ганев.
За разлика от жените, които се съветват с приятелки или търсят помощ от психолог, мъжете отдават депресивното си състояние, ако изобщо го осъзнаят, на стреса, работата, проблемите и не считат за нужно да потърсят специалист. А това би им решило много други проблеми.
“Според световната статистика, едва 10% от мъжете с еректилна дисфункция търсят лекарска помощ. Повечето търсят информация от различни сайтове, намират фитопрепарати, но по този начин може да изпуснат рак на простата, който от своя страна може да се окаже фатален за живота им. Възможно е също така да попаднат на препарати, които не са актуални или адекватни за здравето им и в това е другият голям риск.
Факт е, че мъжете неглижират сигналите на андропаузата и това рефлектира върху двойката. Винаги, когато има проблем с ерекцията, се лекува двойката, т.е. и партньорката трябва да участва активно в решението на проблема. Това е мнението на психолози и уролози, защото проблемът е на двойката. Нужно е в откровен разговор с двамата да се коментира проблемът. Има различни степени в еректилната дисфункция, тя може да не е хормонална, може да е чисто психологическа, стресова”, каза още специалистът.
Кога трябва да бъде потърсена лекарска помощ?
“Еректилната дисфункция е разделена на три степени. Първата степен, е когато при три пъти веднъж се получава срив. Ако в рамките на 5-6 месеца се случи няколко пъти, е добре да се потърси причината.
Има данни, че понякога и най-фините промени в еректилната дисфункция са предизвестия на инфаркт.
Фините капиляри в пениса и фините артерии в сърцето са абсолютно релативни. Има данни, че пациент с подобни симптоми може да направи инфаркт. Затова еректилната дисфункция никак не е безобидна. Тя може да крие и латентен диабет. Така че под еректилната дисфункция, като махнеш този камък, може да се отворят много други проблеми. Затова е хубаво мъжете да бъдат по-социални и споделят за това, макар че е трудно.
Що се отнася до въпроса Ви дали медикаментите, които широко се рекламират, могат да решат проблема, в такава ситуация, ако се прояви самоинициатива, има опасност да изпуснем съществен здравословен проблем като карцином, за който вече говорихме. Имам такъв случай, при който пациент дойде, след като дълго време е пил хранителна добавка. Туморният маркер обаче показа наличие на по-сериозен проблем, а пациентът беше изпуснал времето, в което може да се овладеят нещата.
Колкото по-навреме се диагностицира рак на простатата, толкова по-голям е шансът за живот на пациента. Затова според мен тези реклами за фитопрепарати са нож с две остриета.
Добре е всеки мъж над 50 години поне веднъж да мине консулт с уролог. Ноември и декември бяха месеци на мъжкото здраве, винаги сме били отворени за профилактични прегледи, така че е хубаво мъжете да бъдат по-активни спрямо своето здраве”, категоричен е доц. Ганев.