Екип от ТУ – Варна изследва с подводен дрон хабитатите с морски треви в Черно море

Няма данни за замърсяване от Украйна в българската акватория на Черно море

Започват изследвания с автономен подводен апарат на шелфовите води на българското черноморско крайбрежие. Основен обект на изследване ще бъдат хабитатите с морски треви, както и различните замърсители, способстващи за неблагоприятни условия в Черно море. Проектът ще бъде реализиран от учени от Технически университет – Варна съвместно с външни експерти, заяви пред Maritime.bg ръководителят на екип доц. д-р инж. Христо Ненов, заместник ректор „Научната дейност и електронно управление“ на ТУ – Варна. Това става по международния проект Евксинос (старото име на Черно море), който стартира наскоро по европейската програма „Interreg NEXT Черноморски басейн“. В него участват ТУ- Варна, Асоциацията на българските черноморски общини (АБЧО), Държавният университет в Грузия, Истанбулският университет, Националният институт за морски изследвания и развитие в Румъния и Тракийският университет „Демокрит“ в Гърция, който е водещ партньор.

– Изследванията, планирани в рамките на двугодишния проект, ще започнат с наблюдение на морските треви чрез използване на подводни роботизирани апарати, поясни доц. Ненов. Тези апарати са оборудвани с инструменти за мониторинг на физичните и химичните параметри на морската среда, както и за сканиране на релефа на морското дъно. Това става възможно благодарение на интегрираните в апаратите сонари и камери, които позволяват, както детайлно изобразяване, така и заснемане на околната среда.

Основните цели на изследванията включват оценка на нивата на замърсяване и наличието на различни примеси в морската вода, както и изучаване на хабитатите от морска трева в Черно море, които представляват особен интерес за проекта. Част от изследователските дейности са насочени именно към тези екосистеми, като резултатите ще бъдат визуализирани и публично достъпни чрез видеостени. На тези стени ще се прожектира заснетото от подводните дронове, с цел популяризиране на научните резултати и повишаване на информираността сред широката общественост. Един от българските партньори по проекта, АБЧО, ще инсталира четири информационни павилиона на ключови места в града, които ще предоставят актуална информация за хода на изследванията. Това е една от задачите на Техническия университет в рамките на проекта. Освен това, други два партньора също ще бъдат оборудвани с подводни дронове, а  трети ще използват плаващи буйове за измерване на различни параметри на водната среда.

Тази многостранна инициатива цели, както задълбочено изследване на морската екосистема, така и ангажиране на обществеността в осъзнаването на значението на устойчивото управление на морските ресурси.

Подводният дрон на Технически университет – Варна ще бъде доставен по обществена поръчка. Според доц. Ненов, устройството представлява торпедо с възможност за предварително задаване на маршрут, който той изпълнява самостоятелно, следвайки зададената траектория. След приключване на поставената задача под водата, дронът автоматично се завръща в началната точка или в предварително указано място.

Що се отнася до районите за изследване в морето, те се определят от експерти еколози, които са част от екипа на Технически университет – Варна. Първоначалната им задача, която в момента е в процес на изпълнение, включва определяне на ключовите точки за маршрута на дрона. Това означава, че специалистите ще посочат местоположения, където устройството следва да бъде пуснато за наблюдение. Тези точки са избрани въз основа на предварителни проучвания, които показват наличие на хабитати от морска трева.

Това е основната задача за двама учени от нашия университет, които са експерти в областта на Черно море. Те ще определят районите за изследване въз основа на собствени проучвания за морските треви, както и на данни, събрани от други институции, обясни доц. Ненов. Данните за хабитатите с морски треви са динамични и подлежат на промени. Например, морската трева, която е идентифицирана на определено място, може да не се задържи там през следващите години. Проектът има за цел да установи актуалното състояние на тези хабитати.

Причината морските треви да бъдат основен обект на изследване в проекта е тяхната ключова роля в екосистемата на Черно море и отвъд. Те са от съществено значение за химическия баланс на водата и редица екологични процеси. Затова голяма част от институциите, занимаващи се с екологични въпроси, фокусират усилията си върху изучаването на морските треви.

На базата на събраните данни и извършените анализи в рамките на проекта, целта е да се изготви нормативна рамка. Тя ще служи като основа за дейността на различни институции, чиято работа е свързана с управлението на морската акватория, допълни доц. Ненов, подчертавайки значението на проекта за устойчивото управление на Черно море.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

1°C Усеща се -5°C
1033hPa 64% 100% 7m/s 10deg

-1°C Усещане -5°C
1033hPa 69% 100% 3m/s 60deg

0°C Усещане -2°C
1034hPa 93% 100% 2m/s 260deg