Трагедията със загиналото 14-годишно момче, което падна от последния етаж на жилищна сграда в Плевен, като преди това е пушило вейп с хексахидроканабинол, повдига въпроса какво съдържат вейповете. Какви са рисковете от употребата на подобни електронни цигари с течност и как това се отразява на психиката и поведението на младите хора, коментира за БНТ експерт към Центъра за лечение на зависимости във Варна.
Трагедия в Плевен! Прокуратурата разследва смъртта на 14-годишно момче, паднало от жилищна сграда
“Експерименталната употреба, особено на психоактивни вещества, винаги вляе на младите хора. Няма как да не вляе. Така че, при тези експериментални употреби, най-вероятно, става въпрос за HHC – хексахидроканабинол. Това е синтетична марихуана, така да го кажем, или канабиноид. THC – тетрахидроканабинол, който съдържа активното вещество на марихуаната – това е все по-разпространено. Вейпът е с една електронна жижка, течността се нагрява и се консумира”, обясни Павел Павлов – експерт по наркотици от Центъра за лечение на зависимости във Варна.
Според думите му закупуването на вейповете става много лесно – по интернет.
“Поръчваш и доставят. Няма значение на колко години си.”
Той обясни, че в Центъра за лечение на зависимости са идвали млади хора, които сами се приготвят и смесват вещества, с които пълнят вейповете.
“Слагат всякакви комбинации, които се правят, за да си ги употребяват. Последствията мога да кажа, че понякога са изключително даже на граница на фаталното, защото при тези самоволни смеси и когато нямаме никакъв контрол от държавата, особено когато хексахидроканабинолът е на границата на закона, както казах, за това има значение колко е концентрацията на веществото в самия вейп. Естествено, там и в различната концентрация имаме различно влияние и при различното смесване имаме също различно влияние на организма. Много трудно обаче се прави контрол, ние не знаем какво слага вътре. Трябва да се регулират по-точно използването на тези вейпови и съставът им, независимо как са продават и по какъв начин, за да има все пак някакъв контрол от държавата.
Експертът е категоричен, че младежите винаги ще се увличат по някоя вредна тенденция – било тютюнопушене, вейп, райски газ или друго, но важното е да не спира комуникацията с децата и да се обърне внимание на възпитанието им, така че да не посягат към опасни вещества.
“Бяха балончета, днес са тези вейпове, утре нещо друго. Ние не можем да спрем тези тенденции. По-скоро можем да се концентрираме върху възпитанието на младежите. Кое е по-добро за тях. Както и занапред, ще има от експериментална употреба поражения – не знам нещо можем ли да направим въобще по този въпрос. Важно е как се отнасяме към тези млади хора, да им създадем условия да спортуват, да имат занимание, интереси, които да развиват. Това е решението.”