ЕС ще инвестира 13,5 млрд. евро в научни изследвания и иновации в следващите 2 години

ЕК призова България да подобри своя национален план в областта на енергетиката и климата

Днес Комисията прие основната работна програма на „Хоризонт Европа“ за 2023—24 г., по която с около 13,5 млрд. евро ще бъдат подпомогнати европейските научни сътрудници и иноватори, които търсят напредничави решения за екологичните, енергийните, цифровите и геополитическите предизвикателства.

Финансирането е част от по-мащабната програма на ЕС за научни изследвания и иновации в размер на 95,5 млрд. евро – „Хоризонт Европа“. Целта му е да се ускори постигането на климатичните цели на ЕС, повишаването на енергийната устойчивост и разработването на възлови цифрови технологии. То ще подкрепя и целеви действия в подкрепа на Украйна, за повишаване на икономическата устойчивост и за стабилното възстановяване от пандемията от COVID-19. С цел усъвършенстване на европейската екосистема на научните изследвания и иновациите ще се финансират проекти във връзка с участието на научни сътрудници и иноватори на мероприятия в Европа, с мобилността, както и с изграждането на свръхсъвременни научноизследователски инфраструктури. 

Постигане на резултати от действията в областта на климата и на цифровизацията

Около 5,67 млрд. евро (над 42 % от бюджета на работната програма) са заделени за постигането на основните климатични цели, за намирането на напредничави решения за намаляване на емисиите на парникови газове и за приспособяването към климатичните изменения. За подпомагане на биоразнообразието са заделени 1,67 млрд. евро

С над 4,5 млрд. евро ще се финансира цифровизацията на ЕС и в частност – разработването на възлови цифрови технологии и внедряването им във всекидневието.

Мащабно финансиране е предвидено и за Новия европейски Баухаус – демонстрационна инициатива за ползата, която едно екосъобразно общество носи за ежедневните дейности и за дома.

В подкрепа на европейската стабилност, сигурност и устойчивост 

В изпълнение на плана „REPowerEU“почти 970 млн. евро ще се инвестират в прехода към чиста енергия и повишаване на енергийната независимост на Европа от ненадеждни доставчици и изкопаеми горива с нестабилни цени. 

В работната програма за 2023 г. по линия на NextGeneration EU са предвидени над 1 млрд. евро за социално-икономическото възстановяване на Европа от пандемията от COVID-19. Предвидени са и 336 млн. евро за научни изследвания и иновации, насочени към подобряване на подготвеността при пандемии и на реагирането на извънредни здравни ситуации. Такова финансиране е съобразено с целите на Европейския орган за подготвеност и реакция при извънредни здравни ситуации (HERA). 

С цел да се укрепи устойчивостта на ЕС ще бъдат подпомогнати възлови инфраструктури за борба с физическите заплахи и киберзаплахите.

Целева подкрепа за Украйна 

На Украйна се предоставя целева подкрепа в допълнение към лансираните през 2022 г. специални мерки в размер на 70 млн. евро. Новите действия включват: разширяване на достъпа на украинските научни сътрудници до европейските научноизследователски инфраструктури, продължаване на подпомагането на украинските учени в областта на здравеопазването и подкрепа за неутрално по отношение на климата възстановяване на няколко украински града по линия на мисията на ЕС за неутрални по отношение на климата и интелигентни градове.

Глобални решения на глобалните предизвикателства

В работната програма на „Хоризонт Европа“ за 2023—2024 г. са предвидени действия за подпомагане и засилване на международните инициативи в областта на енергията от възобновяеми източници, продоволствените системи, световното здравеопазване, наблюденията на околната среда и др. Тези действия се основават на „Инициативата за Африка“, като освен това, в отговор на новата разработена със Съюза за Средиземноморието програма за научни изследвания и иновации, се въвежда нова „Средиземноморска инициатива“.  

По отношение на сътрудничеството с Китай, фокусът на работната програма са глобалните предизвикателства. В тази връзка тя включва две водещи научноизследователски инициативи. Първата обхваща храните, селското стопанство и биотехнологиите, а втората – климатичните изменения и биоразнообразието.

Волята за международно сътрудничество се балансира от необходимостта да се защитят интересите на ЕС в стратегически области и по-специално – да се насърчи отворената стратегическа автономност на ЕС, неговата водеща позиция при технологиите и неговата конкурентоспособност.

Мисии на ЕС

През 2023 г. за петте мисии на ЕС са предвидени над 600 млн. евро. По тази линия ще се подпомагат научно-изследователски и иновационни проекти за подобряване на подготвеността на местните и регионалните власти за посрещане на климатичните предизвикателства, за възстановяване на най-малко 25 000 км свободно течащи реки, за наблюдение на почвите, за оптимизиране на минималната инвазивност на интервенциите за диагностициране на раковите заболявания и др. Също така със 100 града ще бъдат сключени „климатични договори“. Комисията се надява мисиите да мобилизират финансиране от други източници, за да се достигне в края на 2023 г. общо равнище на инвестиции, което надвишава инвестициите на „Хоризонт Европа“.

Следващи стъпки

На 7 декември 2022 г. на портала на ЕС за финансиране и обществени поръчки ще бъдат публикувани първите покани за представяне на предложения. Между 6 декември 2022 г. и 16 февруари 2023 г. ще се проведат предназначените за потенциалните кандидати Информационни дни за „Хоризонт Европа“.

Контекст

Работната програма на „Хоризонт Европа“ за 2023—2024 г. се основава на приетия през март 2021 г. стратегически план на „Хоризонт Европа“ за 2021—2024 г. В изготвянето ѝ взеха участие различни заинтересовани страни, държавите членки и Европейският парламент. На 1 декември Комисията откри най-голямата досега обществена консултация за миналото, настоящето и бъдещето на научно-изследователските и иновационни програми на ЕС „Хоризонт“ за периода 2014—2027 г. Тя ще трае 12 седмици и ще допринесе за окончателната оценка на „Хоризонт 2020“, за междинната оценка на „Хоризонт Европа“, както и за първоначалната работа по изготвянето на стратегическия план на „Хоризонт Европа“ за 2025—2027 г.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

3°C Усеща се -4°C
1027hPa 87% 100% 13m/s 10deg

2°C Усещане -3°C
1031hPa 73% 100% 7m/s 20deg

3°C Усещане -2°C
1030hPa 100% 100% 7m/s 290deg