Европейската асоциация на вейп индустрията (ЕАВИ) с официално становище до институции и медии

Европейската асоциация на вейп индустрията (ЕАВИ) излезе с официално становище до институции и медии, което СайтЪТ публикува без редакторска намеса.

Европейската Асоциация на Вейп Индустрията: Вейповете, за които се пише нямат нищо общо с легалните, сертифицирани, проверени акцизни стоки!

Относно: Проект на ЗИД на Закон за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия (ЗТТСИ) със сигнатура 51-554-01-34 от 07/02/2025 с вносител проф. Костадин АнгеловПроектът ще забрани легални и законни продукти на пазара, което няма да реши проблема, а напротив-ще насърчи нелегалните и рисковипродукти.

Уважаеми дами и господа,

Обръщаме се към вас във връзка с приетия на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия (вх. №51-554-01-34/07.02.2025 г.). Ние категорично заявяваме, че предлаганата забрана за електронните цигари и сродните на тях продукти (вейп устройства) представлява необоснована и непропорционална мярка. Тези продукти са законна стока, регламентирана от хармонизираното законодателство на Европейския съюз и всяко ограничение извън рамките на съществуващите европейски правила противоречи на общите принципи на вътрешния пазар.

Нашата позиция е ясна и категорична: ние споделяме отговорността за защита на общественото здраве и сме твърдо за предотвратяване на употребата на електронни цигари и сродни продукти от непълнолетни лица.Въпреки това, предлаганата забрана е мярка, която няма да постигне целите, такива каквито твърдите, че са. Вместо да ограничи вредните практики, тя ще създаде условия за разрастване на сивия и черния пазар, където регулациите не съществуват, а рисковете за здравето са значително по-високи.

В момента на българския пазар съществува черен пазар на електронни цигари и сходни продукти, които се внасят и предлагат нелегално извън установената законова уредба – с нерегламентирани дози никотин ( 3% / 5%), неясно съдържание, липса на етикетиране. Тези продукти не отговарят на стандартите за съдържание, предвидени за електронни цигари, и в много случаи съдържат забранени вещества, включително наркотични субстанции. Това е незаконна търговска дейност, която нарушава Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия (ЗТТИ), Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС)и законодателството, забраняващо разпространението на наркотични вещества и следва да бъде категорично разграничена от легалното предлагане на законни и сертифицирани продукти с проверено и обявено съдържание, в синхрон с всички национални и международни регулации.

Въпреки съществуващата законова рамка, черният пазар продължава да процъфтява както по улиците, така и в интернет. Нашата асоциация се бори усилено с порочните практики от години и сигнализира непрестанно към компетентните органи. Законодателството предоставя инструменти за ефективна борба с този проблем, но те не се прилагат строго от компетентните органи. Липсата на ефективен контрол, а не липсата на забрана, е причината за разрастването на нелегалната търговия и достигането на подобни нелегални продукти до деца. 

Пълната забрана на електронните цигари е мярка, която няма да постигне легитимната цел за защита на общественото здраве, особено що се отнася до предпазването на непълнолетните. Няма основание да се смята, че тази забрана ще доведе до желания резултат. Напротив, примери от други държави извън ЕС, като Турциянапример, показват ясно: подобни забрани водят единствено до мащабно разширяване на нелегалния пазар и до увеличаване на риска за потребителите, които се излагат на продукти със съдържание извън контрола на здравните органи.

Електронните цигари в цял свят се разглеждат като алтернатива и ефективно средство за отказ от тютюнопушенето. Елиминирането на тази възможност не само ще навреди на възрастните потребители, търсещи по-безопасна алтернатива и ще ги дискриминира, но ще остави пазара в ръцете на нелегалните доставчици.

Предоставяме ви приложено документи с десетки от най-мащабните световни научни изследвания, статистики, факти и заключения, които считаме, че сте длъжни да вземете предвид, тъй като често в изказванията на редица експерти и медийни говорители през последните дни, се поднася непроверена, недоказана и дори силно подвеждаща информация, без нужната обосновка като тенденциозно се подвежда общественото мнение към необективни изводи. Разчитаме на вашата отговорност като народни представители, на вашата обективност като експерти и морална отговорност като родители при разглеждането на всички данни. 

Становището е изпратено до:
Г-ЖА НАТАЛИЯ КИСЕЛОВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА 51-ВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РБ

Г-Н БОЙКО БОРИСОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ПГ НА ГЕРБ-СДС

Г-Н КОСТАДИН АНГЕЛОВ
ЗАМ.-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ПГ НА ГЕРБ-СДС
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ, 51-ВО НС НА РБ

Г-Н ПЕТЪР КЪНЕВ, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ИНОВАЦИИ

КОПИЕ:
Г-Н ПЕТЪР ДИЛОВ
МИНИСТЪР НА ИКОНОМИКАТА И ИНДУСТРИЯТА

Г-Н НИКОЛАЙ ПАВЛОВ
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР НА ИКОНОМИКАТА И ИНДУСТРИЯТА

Г-Н ИВО МАРИНОВ
ДИРЕКТОР НА ДИРЕКЦИЯ „ВЪНШНОИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО“

ПРЕДСЕДАТЕЛИТЕ НА ВСИЧКИ ПАРЛАМЕНТАРНО ПРЕДСТАВЕНИ ПАРТИИ

ВСИЧКИ МЕДИИНИ ГРУПИ 

В доказателство за намаляване на вредите от организацията изпращат дълъг списък с линкове от публикувани проучвания, които медията ни неодавна сподели.

От ЕАВИ излизат с конкретни предложения за законодателни и регулаторни мерки:

  1. Засилване на контрола върху черния пазар– Стриктно и ефективно прилагане на съществуващите законови разпоредби от страна на компетентните правоохранителни органи, с особен акцент върху онлайн търговията с незаконни продукти.
  2. Драстично увеличаване на санкциите– Въвеждане на значително по-високи глоби и наказателни мерки за търговците, които продават електронни цигари и сродни продукти на непълнолетни лица, с цел ефективно ограничаване на достъпа на тези лица до такива изделия.
  3. По-високи наказания за разпространение на продукти със забранени субстанции– Въвеждане на строги санкции и криминализиране на продажбата на продукти, съдържащи забранени вещества, за да се гарантира ефективна защита на потребителите.
  4. Информационни кампании за превенция– Провеждане на национални образователни и информационни кампании, насочени към превенция и борба с употребата на наркотични вещества и зависимости сред младите хора.
  5. Изграждане на стратегия за борба с наркотичните вещества– Разработване на цялостна стратегия за противодействие на производството, разпространението и употребата на наркотични вещества, съобразена с международните стандарти.
  6. Засилена координация между институциите– Създаване на механизми за по-ефективно взаимодействие между компетентните институции, включително органите на реда, митническите и здравните органи, за справяне с незаконната търговия.
  7. Криминализиране на търговията с незаконни продукти– Въвеждане на наказателна отговорност за лица и юридически субекти, които участват в производството, вноса, разпространението и продажбата на незаконни продукти.
  8. Създаване на гореща линия за сигнали– Учредяване на национална гореща линия, достъпна 24/7, за подаване на сигнали относно нарушения, свързани с незаконната търговия и разпространение на забранени продукти.
  9. Пълна забрана за външна реклама– Въвеждане на категорична забрана за всички форми на външна реклама на тютюневи изделия и сродните им продукти, включително електронни цигари и вейп устройства.
  10. Премахване на изображения от опаковките, които биха могли да представляват интерес за непълнолетни лица– Забрана за използването на визуални елементи върху опаковките на продуктите, които могат потенциално да привлекат вниманието на непълнолетни лица, като ярки цветове, анимационни герои или други подобни изображения.

Конкретни предложения за законодателни промени в ЗТТИ:

  • 1. В чл. 30, ал. 2 се добавя нова т. 21:

„21. течности, несъдържащи никотин, неотговарящи на изискванията на чл. 43и“.

  • 2.Чл. 35 ал. 8 се правят следните изменения:

а) в текста преди т. 1 след думата „съдържащи“ се добавят думите „и несъдържащи“

б) в т. 1 след думата „съдържащи“ се добавят думите „и несъдържащи“

в) в т. 2 след думата „съдържащи“ се добавят думите „и несъдържащи“

  • 3.В чл. 43д, ал. 1, т. 3 се добавя нова подточка  „е“, която гласи следното:

„е) растения и вещества, забранени със Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите.“.

  • 4.Чл. 46 се изменя по следния начин:

„Чл. 46. (1) Който съхранява, предлага или продава в търговски складове или обекти тютюневи и/или свързани с тях изделия или нови тютюневи изделия или изделия, различни от тютюневи изделия или бездимни тютюневи изделия или нагреваеми тютюневи изделия в нарушение на чл. 26а, 26в, 29, чл. 30, ал. 2, т. 4 – 8 и т. 10 – 18, т. 20 – 21, чл. 31, 31а, 31в, чл. 35а, ал. 1 – 4, чл. 35е – 35с, чл. 35т, ал. 1 – 4 и ал. 9 и чл. 35у, се наказва с глоба от 1000 до 3000 лв., съответно му се налага имуществена санкция от 2000 до 5000 лв.

(2) При повторно нарушение по ал. 1 глобата е от 2000 до 5000 лв., а имуществената санкция – от 4000 до 8000 лв.“ 

  • 5.Добавя се нов чл. 46б, който гласи:

„Чл. 46б. (1) Който съхранява, предлага или продава в търговски складове или обекти тютюневи и/или свързани с тях изделия или нови тютюневи изделия или изделия, различни от тютюневи изделия или бездимни тютюневи изделия или нагреваеми тютюневи изделия в нарушение на чл. 30 ал. 1 и чл. 30 ал. 2 т. 1 – 3 и т. 19 се наказва с глоба от 3000 лв до 6000 лв., съответно му се налага имуществена санкция от 4000 лв до 8000 лв.

(2) При повторно нарушение по ал. 1 глобата е от 5000 до 8000 лв., а имуществената санкция – от 6000 лв до 10 000 лв.“

(3) Контролният орган установил нарушението ал. 2, прави предложение, а директорът на териториалната дирекция на Агенция „Митници“ по местонахождение на търговския склад или обект отнема разрешението за търговия с тютюневи изделия за срок от една година. 

  • 6.В чл. 52 ал. 2 т. 5 се правят следните промени:

В т. 1 думите „за нарушения по чл. 46 относно чл. 32, ал. 1 и 3, чл. 35п – 35с, чл. 35т, ал. 1 – 4 и ал. 9, чл. 35у, чл. 44в и чл. 49 и 51д“ се заменят с думите „за нарушения по чл. 46 относно чл. 30 ал. 2 т. 19, чл. 32, ал. 1 и 3, чл. 35п – 35с, чл. 35т, ал. 1 – 4 и ал. 9, чл. 35у, чл. 44в и чл. 49 и 51д“

В т. 5 думите „чл. 30, ал. 2, т. 1 – 8 и т. 10 – 20“ се заменят с думите „чл. 30, ал. 2, т. 1 – 8, т. 10 – 18 и т. 20 – 21.“

  • 7.В чл. 52а се правят следните промени:

В ал. 1 думите „чл. 30, ал. 2, т. 1 – 8 и т. 10 – 20“ се заменят с думите „чл. 30, ал. 2, т. 1 – 8 и т. 10 – 21“

  • 8В § 1 от допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
  1. В т. 8 след думата „течности“ се добавя „съдържащи или несъдържащи никотин“
  2. В т. 49 думите „за медицински цели“ се заменят с „лекарствени продукти по смисъла на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина и медицински изделия по смисъла на Закона за медицинските изделия“.

Настояваме разпоредбите на законопроекта да бъдат преосмислени между първо и второ четене, като бъде намерен справедлив баланс между защитата на общественото здраве и интересите на компаниите, които оперират законно на пазара. Всяка мярка, която нарушава европейските регулации, е не само незаконна, но и контрапродуктивна.

ЕАВИ категорично се противопоставя на въвеждането на пълна забрана за електронните цигари и сродните на тях продукти. Ние ще отстояваме правата и интересите на всички законни участници на пазара и ще продължим да работим за адекватна регулация, която едновременно да защитава общественото здраве и да гарантира стабилна бизнес среда.

С уважение,

Европейска асоциация на вейп индустрията (ЕАВИ)

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

25°C Усеща се 25°C
1001hPa 69% 1% 3m/s 60deg

22°C Усещане 22°C
1006hPa 56% 9% 4m/s 280deg

27°C Усещане 27°C
1002hPa 47% 75% 4m/s 300deg