Хитра врана “инспектира” качеството на отпадъците в парка на “Владиславово”

На интересна гледка са натъкна репортер на СайтЪТ в парка на варненския квартал “Владиславово”. В конкуренция с гларусите и гарваните, хитра врана вади от кошче за боклук отпадъци и “инспектира” съдържанието им с надежда да открие нещо вкусно. Докато големите бели птици подхождат агресивно, пернатият им събрат по съдба, принуден да оцелява в градски условия, внимателно и с любопитство изследваше съдържанието на находката.

Враните, макар да са социални птици като гарваните и свраките, проявяват по-голяма независимост и могат да се срещнат както поединично, така и на по-малки групи. Те са известни със своята наблюдателност и способност да помнят човешки лица, което им помага да изградят сложни социални взаимоотношения както с други врани, така и с хората.

По отношение на местообитанието, и трите вида птици показват забележителна адаптивност. Въпреки това, различните видове гарги имат свои предпочитани територии – някои харесват градската среда, други предпочитат планинските региони, а трети могат да се срещнат в равнинни местности.

Враните са истински космополити и могат да се адаптират към почти всякаква среда, стига да има достатъчно храна и подходящи места за гнездене.

Интересно е да се отбележи, че в някои региони хората наричат сивата врана „шарена“ или „сива гарга“, което допълнително създава объркване. Това народно наименование е показателно за близостта между видовете в очите на обикновения наблюдател, но от научна гледна точка те са доста различни. Гаргите например имат по-малък и прав клюн, докато враните се отличават с по-масивен и леко извит клюн, който им помага при храненето с разнообразна плячка.

Начинът на хранене също разкрива интересни различия между тези птици. Гаргите са по-специализирани в храненето си с насекоми, семена и плодове, макар да не отказват и друга храна, когато им се удаде възможност. Враните са истински всеядни птици с подчертани хищнически наклонности, способни да ловуват малки животни и да се възползват от всякакви хранителни възможности, които средата им предоставя.

Разлика между врана и гарван

Макар че често биват бъркани, враната и гарванът имат отчетливи различия, които правят всяка от тези птици уникална. Гарванът е същински исполин сред враните – с размах на крилете, достигащ внушителните 130 сантиметра, той превъзхожда значително своята по-дребна братовчедка враната, чийто размах на крилете достига до 103 сантиметра. Тази разлика в размерите не е просто числово изражение – тя се проявява осезаемо в начина, по който птиците се държат във въздуха и на земята.

Гарванът е истински въздушен акробат, способен да изпълнява сложни маневри във въздуха, особено по време на брачния период, когато двойките демонстрират впечатляващи въздушни танци с премятания и стремителни спускания. Враната, макар и отличен летец, има по-консервативен стил на полет, разчитайки на плавни и ритмични движения с по-ниска честота на маховете.

Оперението на тези птици също разкрива интересни различия. Докато враната се отличава със своето елегантно двуцветно облекло – комбинация от черно и сиво, гарванът е облечен в наситено черно със специфичен виолетов и син блясък, който създава почти метален ефект при определено осветление. Този блясък не е просто декоративен елемент – той има защитна функция и помага на перата да бъдат по-устойчиви на износване.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

24°C Усеща се 24°C
1008hPa 43% 40% 4m/s 130deg

22°C Усещане 21°C
1008hPa 35% 40% 4m/s 50deg

23°C Усещане 22°C
1009hPa 33% 40% 4m/s 120deg