Ще поискаме изслушване на главния прокурор Иван Гешев за действията, които е провела прокуратурата по негово време и преди това, свързани с разследвания на журналиста Христо Грозев. Това заяви депутатът от “Демократична България” Ивайло Мирчев в предаването “Още от деня” по БНТ.
По това време течеше заседанието на парламентарната комисия за контрол над спецслужбите, която изслуша българския разследващ журналист. На въпрос на Мирчев, който е член на комисията, каква е била институционалната реакция у нас на нетовите разкрития, Грозев отговори, че процесуалните действия по разследванията за взривовете на военни складове и за отравянето на оръжейния бизнесмен Емелиян Гебрев текат бавно, но че информацията, която българската прокуратура е дала на партньорски органи, разследващи сходни акции на руското военно разузнаване в чужбина, е била филтрирана. В нея ги е нямало имената на разузнавачите, които Грозев е установил като група, която извършва тези акции в различни страни, а е излизало, че взривовете у нас са в резултат на нарушение на правилата за безопасност.
На въпрос на Мирчев, дали ще се чувства заплашен, ако се върне в България, Христо Грозев отговори пред парламентарната комисия: “Да, чувствам се заплашен. Инфилтрацията на нови агенти у нас показва, че ако тръгна да се разхождам в Пловдив или по морето, ще бъда заплашен, докато сега имам охрана от местната полиция в страната, в която се намирам със семейството си”.
Мирчев сподели още в ефира на БНТ казаното от Грозев пред комисията, че вероятната причина да бъде обявен за издирване от Руската федерация е негово разследване, свързано с руски проект за начина на изстрелване на крилати ракети с висока степен на точност, които убиха много цивилни и разрушиха енергийна инфраструктура в Украйна. Самият Грозев отхвърли твърденията на посланик Елеонора Митрофанова, че обявяването му за издирване означава, че просто не е желан в страната, защото той имал забрана да влиза в Русия още от 2016 г. Грозев обаче, по думите му, е единственият журналист, който не е руски или украински гражданин, който е подложен на гонения по новия закон за цензурата, приет от Москва след началото на войната. Той потвърди като твърде вероятна хипотезата на депутат от комисията, че може да е ползван за тест, как биха реагирали други страни, ако техен журналист попадне под ударите на закона. За него това е юридическо безумие – вътрешното законодателство на Русия да се разпростира върху други страни.
“На базата на това изслушване ние, като народни представители, ще вземем всички мерки да бъде гарантирана сигурността на г-н Грозев и най-важното – българските институции да бъдат адекватни и самите те да се задействат”, заяви Мирчев по БНТ. Защото става дума за български гражданин (Грозев заяви, че няма друго гражданство) и за разследващ журналист.
Мирчев обяви и искането си за изслушване на енергийния министър по повод сключването на договора с турската фирма “Боташ” за ползването в продължение на 13 години на природен газ от България. Днес той отправи чрез парламента въпроси до министър Росен Христов и до Булгаргаз за сделката. Защото, по думите му, практиката в Турция досега е, когато дойде танкер с газ, той става собственост на “Боташ” и тя го продава, на когото прецени. А Турция внася и много руски газ. “Притесняваме се, че става дума за заобикаляне на санкциите и вкарване в България на руски природен газ, за който има ясни санкции и ясна позиция на ЕС”, каза Ивайло Мирчев.