Как Аладжа манастир се превърна в Стената на плача и какви послания оставят туристите? (СНИМКИ)

Как Аладжа манастир се превърна в Стената на плача и какви послания оставят туристите? (СНИМКИ)

Аладжа манастир е най-известният средновековен скален манастир по българското Черноморие, обитаван от монаси-отшелници през XIII – XIV век. Помещенията на манастира са издълбани на две равнища във висока почти 40 метра варовикова скала. Може би заради мистичния вид, който манастирът има, множество посетители смятат, че той има пряка връзка със Свише и оставят бележки, някои от които подписани с кръв, с надеждата, че посланията им ще бъдат чути, от Висшите сили. Оказва се обаче, че посланията им достигат единствено до другите туристи и работещите в Аладжа манастир. Най-големият проблем е, отправящите молитви дълбаят в мекия варовик, което не е много препоръчително. Освен това, Аладжа манастир никога не е имал славата на място, което има връзка с Отвъдното и остава необяснимо, как туристите са решили, че могат да оставят посланията си там. И все пак, какви пославия отправят туристите? СайтЪТ подбра за Вас някои от по-интересните.

Заклинание за любов:

“Бонка да си намери богат мъж и да остави Димитър на свобода! Да се разведе”, пожелава си, вероятно друга дама, чийто обект на любовни емоции, вероятно е Димитър.

Други отправя молба за спасението на душите си. За по-голяма ефектност, подписват посланията си дори с кръв!

“Нека да си спомня целта на Душата си. Нека всички да си спомним. Нека всички да се излекуваме. Да бъде!”, пише анонимен подател и подписва молитвата си с кръв!

За здраве!

Турист е успял да издълбае стените на Аладжа манастир, за да остави бележка, на която пише, че желае да се отърве от кашлицата.

“Нека до 2 дни се отърва от кашлицата!”, пише неизвестен, поставяйки и срок за изпълнение на молитвата си.

Молитви от чужденци!

Чуждестранните туристи също не остават назад, отправяйки молитви чрез бележки в Аладжа манастир. По-активни са рускоговорящите туристи. Така например туристка се надява Саша да спре да пие и да ѝ предложи брак.

В Аладжа манастир мога да бъдат видени и множество иконони, които туристите са оставили по стените.

Хората явно са останали с някакво убеждение, че Аладжа манастир има чудотворни способности и дълбаят, където им падне. Единственото, което обаче постигат е да рушат манастира. Затова оставихме и кутия, в която да си пускат посланията, а не да ровят по стените. Не, че се получава, защото непрекъснато намираме бележки, старателно заровени или вкопни в стените. Нека да е яснно, че Аладжа манастир няма нищо общо със Стената на плача!”, допълват от Аладжа манастир и апелират хората да слагат посланията си в кутията, а не в стените. Освен това отбелязват, че манастира няма магически способности.

А ето и малко любопитна информация за Аладжа манастир:

Аладжа манастир е най-известният средновековен скален манастир по българското Черноморие, обитаван от монаси-отшелници през XIII – XIV век. Помещенията на манастира са издълбани на две равнища във висока почти 40 метра варовикова скала.

На първото равнище са разположени манастирската църква, монашеските килии, трапезарията и кухнята, малка гробищна църква, криптата (костница) и стопанските помещения.

Второто равнище представлява естествена скална ниша, в източния край на която е изграден манастирския параклис.

След падането на България под османско владичество в края на ХIV век Аладжа манастир постепенно запада и вероятно към XVI -XVII век е изоставен.

На 600 – 700 м. западно от манастира се намира група пещери, известна под името “Катакомбите”. Откритите находки – керамика, монети, графити и др. свидетелстват, че “Катакомбите” са обитавани през раннохристиянската епоха (IV-VI в.). По-късно, през XIII – XIV век “Аладжа манастир” и “Катакомбите” са представлявали части от по-голям монашески комплекс.

Аладжа манастир функционира като музеен и туристически обект. През 1912 г. е обявен за народна старина, а през 1957 г. – за архитектурен паметник на културата от национално значение .

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

17°C Усеща се 17°C
1004hPa 77% 100% 3m/s 140deg

11°C Усещане 10°C
1006hPa 71% 100% 3m/s 330deg

17°C Усещане 17°C
1004hPa 72% 100% 4m/s 300deg