Кметът на община Аксаково инж. Атанас Стоилов беше домакин на поредната работна среща между кметовете на общини от област Варна. Традицията за обща среща дискусия по актуални теми и въпроси, които стоят на вниманието на общините беше възстановена от професор Андрияна Андреева, която след броени дни ще изпълни една година от встъпването си като областен управител на Варненска област. На срещата присъстваха кметовете на Белослав, Ветрино, Вълчи дол, Провадия, Суворово, Долни чифлик, Аврен и домакините от Аксаково.
Срещата започна с думи на благодарност към кметовете и екипите на общините от областта, които бяха изправени пред стихията на огъня. Добрата координация, бързата реакция и взаимодействие с ключовите в борбата с огъня институции са добри управленски решения, подчерта професор Андреева, които могат да бъдат подпомогнати от новите технологии и изкуствения интелект.
Темата бе в основата на презентация „Изкуствения интелект в полза на местното самоуправление“, специално подготвена от експерта Георги Христов от Mimirium Network. Той представи 4 начина за използване на изкуствения интелект /ИИ/ за идентифициране, превенция и колаборация при възникване на кризи, породени от природни бедствия, аварии и други кризисни ситуации.
Внедряването на различни технологии при управлението на кризи като датчици, сензори, камери, дронове и разбира се сървър, който да приема информацията, може да се окаже ключов фактор за ранното предупреждение на евентуални бедствия, свързани с преливане на язовири, наводнения, пожари, природни стихии и бедствия.
ИИ може да помогне при анализа на събраната информация, казва експертът, а изграждането на подобен тип уеб базирана система, ще минимализира времето за реакция на институциите, които са призвани да реагират и да действат в подобен род кризи.
Община Аксаково, която има най-сериозен опит и работа по европейски проекти, може да бъде първата, която ще се опита да приложи като пилотен проект тази система, като я съобрази с всички разпознаваеми до настоящия момент кризисни точки на територията на общината, където възникват различни по вид и категория кризисни ситуации.
Участниците в срещата днес се срещнаха с Деян Славов – Директор на ТСБ Североизток и с Петя Казакова – началник отдел „Статистически изследвания“ – Варна. Те представиха ресурсите на Информационната система „Инфостат“ на НСИ и презентираха възможностите за ползване на различните видове информация за целите на местното самоуправление.
Третият лектор, взел участие в работната среща бе инж. Иво Ракитин – асистент в ТУ – Варна, който предложи на вниманието на кметовете „Иновативни подходи и решения при организацията на движение на ПС и възможностите за паркиране“. Това мобилно приложение, което научните работници предлагат, може да спести на всеки шофьор време, средства и нерви при търсене на място за паркиране на автомобила си.