Живот сред отровни змии и крокодили: Стелян Ябълкаров разказва за необятния свят на влечугите (ВИДЕО)

Много хора изпитват ужас от змии, гущери и крокодили. Има и такива хора, за които този вид животни са изключително интересни и ги колекционират.

“Обичам всякакви животни и не ме е страх от тях, защото те нападат само ако човек ги застраши”. Това каза за TheSite24 Стелян Ябълкаров, собственик на един от най-големите терариуми в България, който се намира в момента в к.к. “Албена”. В терариума живеят над 60 вида влечуги, които изискват много големи грижи и поради тази причина насекомите към момента отсъстват.

“Имаме змии, гущери, варани и крокодили. Най-опасната змия, която притежавам в колекцията е черната мамба. Тя е най-опасната не защото е най-отровната или пък най-голямата, а защото се среща най-близо до хората. Нейната отрова е и много опасна, защото съдържа специфичен токсин, който действа изключително бързо на сърцето и белите дробове и дори да не е най-отровната змия на света, тя може да убие по-бързо от континенталния тайпан, който се счита за най-отровна змия. Впрочем, ние имаме и такъв екземпляр в терариума в “Албена”“, отбеляза Ябълкаров.

За да са в безопасност гостите и служителите на терариума се взимат строги мерки. Стъклата са силно устойчиви на удари, а самите терариуми имат тройно заключване и са направени така, че да издържат падане от първия етаж.

На животните се осигуряват и всякакви удобства, за да се приспособят към средата, защото нашия климат е крайно нетипичен за тях.

“Това са предимно тропически змии и гущери, което означава, че се нуждаят от висока влажност и температура, както и добро проветрение. Така се стараем да създадем максимално близки до естествената им среда условия на живот“, обясни експертът.

По отношение на влечугите и въобще дивите животни в природата Стелян Ябълкаров заяви, че най-адекватната реакция на човек е просто да подмине животното и да не го предизвиква, така няма да има и съприкосновение с него.

” Животното е в собствената си среда, а ние сме негови гости. То не иска комуникация и досег с нас, а единственото, което иска е да бъде оставено на спокойствие. Ако човек обаче е достатъчно смел да закачи змия и тя е отровна – ще стане проблем, но не защото змията иска да навреди на човека, а защото ще иска да избяга. Преди това ще издаде специфичен звук, може да се направи на умряла и ако всичко това не подейства – да, тогава може и да атакува“, каза още младият мъж.

Масовото мнение е, че хората, които отглеждат змии – са безсърдечни защото ги хранят с живи същества. Оказва се, че това не е така. Менюто на змиите и гущерите в терариума на Стелян Ябълкаров, включва замразени мишки и плъхове, които са били умъртвени по хуманен начин. Крокодилите от друга страна се радват на много по-богато меню, което включва пилешко и свинско месо.

Крокодилите в общи линии си живеят живота. Те не хапват само мишки и плъхове, но освен това много обичат пилешко, свинско, телешко месо. Като цяло за тях се стараем да осигуряваме разнообразно меню, така както е в природата“, каза още специалистът.

Повече вижте във видеото:

Добрите грижи в терариумите се отразяват сериозно и на продължителността на живота на влечугите.

“В терариумите животните живеят значително по-дълго, защото реално те са на хотел. Те имат осигурена храна, вода, почистване и медицински грижи, не съществува опасността да бъдат нападнати от хищници и се размножават, когато си поискат. Ако някои змии в природата живеят в най-добрия случай между 7 и 8 години, в терариумни условия същият този вид може да доживее и до 25 години. Най-възрастната ни змия, която съвсем наскоро почина, направи 34 години. Тя беше толкова остаряла, че беше загубила и инстинкта си за хранене, в крайна сметка си замина от старост. Но самият факт, че е доживяла тази преклонна за змия възраст, означава само едно – тя е била гледана много добре”, каза Стелян Ябълкаров.

Отглеждайки опасни влечуги, младият мъж е изключително внимателен, когато избира дом за младите змии, които са се появили на бял свят в неговия терариум.

Първоначално аз ги отглеждам до една определена възраст. След това вариантите са или да ги дам в някой зоопарк или терариум, за които знам, че ще полагат нужните грижи за животните. Ако човек иска да гледа такова животно в домашни условия съм изключително внимателен и в никакъв случай не ги давам на хора, които нямат идея, как да се грижат за тях.

Имам принципи и затова не давам влечуги на хора без никакъв опит, съоръжения за отглеждането им и въобще знания за вида към който проявяват интерес. Както се казва, държа потомството на моите животни също да живеят в добри условия”, каза още Стелян.

Интересно преминават и медицинските прегледи на влечугите, особено на змиите.

Това е интересна тема. Обикновено, за да прегледаме змия, тя трябва да е будна, тъй като успокоителните могат да бъдат смъртносни. Това е така защото са студенокръвни и техния организъм не винаги може да се справи с медикаментите, които приспиват животното и всъщност рискуваме да го убием. Затова използваме специално съоръжение, което за змиите представлява един вид прозрачна тръба. Тялото влиза в тази тръба, аз хващам главата на животното с ръкавица и по този начин я фиксирам, за да не може да се обърне и да ме ухапе. Това е и най-безопасният метод за работа със змии. За щастие към този момент не съм бил хапан от змия и много се надявам никога да не ми се случи“, отбеляза Стелян.

Най-добре обаче оказва се живеят крокодилите, които се ширят на територията на един едностаен апартамент. В момента в терариума в “Албена” има 8 крокодила, а най-големите достигат дължина до 1,40 м. Те са разделени един от друг, за да не се нападат един друг. Единият от сиамски вид крокодил, който е критично застрашен в дивата природа. Друг е широкомуцунест кайман, който не е толкова застрашен, но пък с много особен характер.

Той не е толкова злобен, колкото нахъсан и винаги готов да яде. Ако ги пусна да са заедно със сигурност ще има борба помежду им и е много вероятно да се стигне до загуба на крайници. Точно по тази причини не трябва да живеят заедно”, каза в заключение специалистът.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

24°C Усеща се 25°C
1012hPa 83% 20% 0m/s 0deg

23°C Усещане 23°C
1015hPa 63% 0% 2m/s 90deg

25°C Усещане 25°C
1013hPa 53% 0% 2m/s 310deg