Командироват огнеборци от Варна в подкрепа на колегите им в Турция

10 пожарникари от Варна ще бъдат командировани в Турция, за да помагат на колегите си при овладяването на щетите от опустошителните земетресения, отнели живота на хиляди хора.

Те ще тръгнат с лични предпазни средства, но без термокамери. Организацията е предприета от Националният оперативен център. Това съобщи за СайтЪТ Стоян Стоянов, началник на сектор “Пожарогасителна и спасителна дейност”. Той даде и много ценни съвети за реакция преди, по време на и след земетресение.

Семейства, чиито домове са били разрушени при земетресението в Турция, се прибират към България

“При земетресения, преди, по време на трус и след това, е важно да се знаят няколко неща. Преди земетресение е важно всяко едно семейство да определи в дома си местата, които са възможни като закрила. Това със сигурност не са балконите и външните страни, както и асансьорите и стълбищните клетки като път за евакуация. Важно е да са по възможност под конструкциите на вратите и под носещи греди, там, където има конструктивни елементи. Добре е всяко едно семейство да има подготвен багаж за спешни случаи, било то за произшествия или земетресения, с най-ценните документи, с медикаменти, и храна.

Трябва да има дреха за студено време, която в случай на нужда да бъде взета. От електроуреди, от разкъсване на водопроводни мрежи, от газопроводи и далекопроводи, може да има поражения. При напускане на жилището е важно, при възможност, разбира се, да бъдат изключени газови и ел. уреди,, да се свали електрозахранването в жилището.

По време на самото земетресение е необходимо след първия труд е добре хората да знаят, че следват втори, трети и по възможност да се запази спокойствие. Нещо, което е лесно да се каже, но трудно да се изпълни.

Хубаво е хората да не предприемат напускане на сградата, а да заемат места, предварително са определили. Ако все пак решат да го направят, да е в рамките на 10 секунди, да са много бързи и да са близко до изхода. Задължително да не се ползват асансьори! При напускане на сградите е важно да се търсят открити места или най-малкото разстояние, където хората трябва да се евакуира и отдалечат, трябва да е колкото височината на сградата, която стои най-близо. Да не се стои под мрежи за високо напрежение като тези на тролейбусите, под далекопроводи също. Ако има срутвания, след произшествието, те да бъдат маркирани с цел търсене на хора, които може да са пострадали.

След земетресението е добре да се следи какво се случва. Добре е да има всяко семейство близък или роднина извън населеното място на труса, за да се обърне към него за подслон и подкрепа.

Ново силно земетресение с магнитуд 7,8 е регистрирано в Кахраманмараш, Турция (ВИДЕО и СНИМКИ)

Относно ръстът на пожарите Стоянов обясни следното: Започне ли зимния сезон, започват и проблемите с електроуреди и печки на твърдо гориво. Нормално е да има и повече произшествия, коментира още Стоян Стоянов. С близо 25% е ръста на пожарите, а най-голям е броя на произшествията при бурния вятър. Припомняме, че стъкла от терасата на Младежкия дом Варна паднаха при силния вятър, като за щастие няма пострадали”, допълни огнеборецът.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

10°C Усеща се 9°C
1006hPa 87% 75% 6m/s 330deg

13°C Усещане 12°C
1011hPa 44% 75% 4m/s 30deg

15°C Усещане 14°C
1007hPa 47% 100% 6m/s 100deg