От края на месец май до средата на юни, жителите и гостите на Белослав могат да видят изключително красиво и рядко срещано в България явление – цъфтежа на диви кактуси край града. Това сподели за СайтЪТ кметът на Община Белослав. Той разказа, че растенията са от рода „Опунция” и цъфтят с яркожълти цветове.
Въпреки че не са типични за страната ни, те растат на цели масиви по южните склонове на Белослав, само на метри от крайните улици на града.
Смята се, че кактусите са пренесени в Белослав преди години и са се разпространили сами, намирайки подходяща песъчлива и камениста почва край града и благоприятен климат.
Топлолюбивите растения, които са покрили целия склон, са зимоустойчиви и оцеляват и при температури от минус 20 градуса .
Опунциите са характерни за цяла Америка, където е тяхната родина. Според учените подобни колонии от диви кактуси като белославските, има още само на няколко места в България-
в Кресненското дефиле и на Змийския остров край Созопол
Освен красивото и екозтично цвете, гостите на Белослав могат да разгледат и още една интересна забележителност в района: Защитената местност “Ятата”.
На 2 км източно от централната част на Белослав се намира защитената местност „Ятата”- примамлива за орнитолози и екотуристи.
Местността е мозайка от разнообразни местообитания на птици – заблатените територии,
разделени от дига на две – сладководна и соленоводна. Малка долина с тревна и храстова
растителност, неголеми скални венци и изоставена пясъчна кариера допълват разнообразието от
местообитания.
По данни на Българското дружество за защита на птиците на територията на защитената местност са установени 208 вида птици.
Тук гнездят 178 вида редки и застрашени видове птици, 51 от които са включени в Червената книга
на България. От срещащите се тук видове, 89 са от европейско природозащитно значение.
Като световнозастрашени са включени 7 вида, а като застрашени в Европа съответно между 20 и 62 вида според различните категории.
По време на миграция могат да се наблюдават три световно застрашени вида:
- малкият корморан /Phalacrocorax pygmeus/,
– къдроглавият пеликан /Pelecanus crispus/,
– белооката потапница /Aythya nyroca/,
– блестящият ибис /Plegadis falcinellus/
– бялата лопатарка /Platalea leucorodia/. По време на
миграция могат да се наблюдават три световно застрашени
вида: - малкият корморан /Phalacrocorax pygmeus/,
– къдроглавият пеликан /Pelecanus crispus/,
– белооката потапница /Aythya nyroca/,
– блестящият ибис /Plegadis falcinellus/
– бялата лопатарка /Platalea leucorodia/.
Не на последно място, приятно място за разходка и отдих в Белослав е и “Авренската поляна”.
Местността Авренска поляна край Белослав е туристическа зона, която през 2022г. бе обновена по проект, финансиран по Програмата за развитие на селските райони. С цел популяризиране на местното природно, културно и историческо наследство.
Проектните дейности включваха ремонт на съществуващата сцена и изграждане на амфитеатър, монтирни са беседки, преместваеми барбекюта, поставени са контейнери за разделно събиране на отпадъци и се рехабилитира съществуващия паркинг.
Монтирани са соларни лампи и бяха засадени на широколистни дървета.
Авренска поляна е една от най-живописните местности в региона. Намира се само на 18 км от Варна и е предпочитано място за различни културни прояви като събори и фестивали. В новообновената местност вече има няколко провели се събития, като концерти, събори и кулинарни фестивали.