Един от експонатите в изложбата „Многото пътеки към морската история“ напомня за времената на китоловната индустрия. Това е гравиран зъб от кит, подарен на адмирал Иван Добрев (1922 –2021), споделят от Военноморския музей във Варна, научи TheSite24.
Подаръкът е направен от моряците на съветските антарктически китобойни флотилии през 1964 г., когато Добрев е командир на Българския военноморски флот. От едната страна се вижда посвещението на моряците, а от другата е гравирано изображение на съд от обединените флотилии с бордови № 36, като на носа на кораба ясно се различава и китобойното оръдие (харпун). Интересният подарък може да се види изложен заедно с други лични вещи, оръжия и отличия на адмирала.
Зъбите и костите на китовете често са гравирани от моряците и пазени като горд спомен за техния улов. Зъбататите китове са над 12 вида, като най-едрият представител е кашалотът. Зъбът подарен на адмирал Добрев е от някой от по-малките видове, които достигат до антарктическите морета в търсене на храна.
От незапомнени времена хората преследват китовете, от които извличат множество суровини. Цели географски области и култури дължат развитието си на стопанския улов на едрите бозайници. През ХVI век баските крайбрежни региони на Испания и Франция започват да се налагат в търговията с китове и дълго време доминират пазара. През ХIХ век техниките и корабите за лов се усъвършенстват, а търсенето на китово масло нараства. Прекомерният улов се увеличава и продължава през ХХ век, когато се смята, че са убити около три милиона кита в световните океани, което едва не води до изчезването на някои видове.
През 1931 г. е подписана първата международна конвенция, ограничаваща лова на китове, а през 1982 г. Международната комисия по лова на китове въвежда забрана на промишления лов, която влиза в сила от сезон 1985 – 1986 г. След забраната някои видове възстановяват числеността си, докато други остават силно застрашени.
Норвегия и Япония са единствените държави, които все още разрешават търговския улов на китове, въпреки критиките от страна на природозащитниците. През 2018 г. Япония се оттегля от Международната китоловна комисия и след 30-годишно прекъсване възстановява улова в крайбрежните си води, продължавайки и до днес да инвестира в китоловния си флот. През 2023 г. Исландия наложи временна забрана на лова и се очаква през 2024 г. окончателно да прекрати тази практика.
Още любопитни факти ще научите, като посетите Военноморския музей във Варна. Изложбата „Многото пътеки към морската история“ и постоянната експозиция може да разгледате в дните от вторник до събота, между 10:00 и 18:00 часа (касата приключва в 17:30 часа). Очакваме ви!