Приключиха дейностите по проект „Моите пътеки към здравословен начин на живот“, съобщиха за СайтЪТ от Сдружение “Мога, знам, творя” .
Проектът се реализира в рамките на два месеца от 21.08. до 15.10.2024г. Финансиран е от община Варна, Дирекция „Образование и младежки дейности” по програма „Младежки дейности”. Стойността му възлиза на 8000 лв. , а реализацията му протече в няколко етапа: подготвителен; информационен; обучителен и приложно-практически; заключителен.
Подготвителния етап е свързан с организация на екипа за работата на проекта – разпределение на задачите, уточняване на сроковете за изпълнение на дейностите и детайлите за работа. Всеки ръководител си изработи план за работа, начин за набиране на участници и сформиране на клубове според желанията на анкетираните, подготви си програма за обучение и работа с младежите и за цялостната организация на дейността, за която отговаря.
Информационният етап бе свързан основно със създаване на информационен отдел, в който младежите събират интерактивни образователни материали, идеи и добри практики за здравословен начин на живот и влиянието му върху подрастващия организъм. След обработка на събраната информация те изготвиха проекти за банер, дипляни и флаери. Участниците в този отдел отговаряха за селекцията и използването на снимковия материал, за огласяване на мероприятията по проекта, поддържане на сайтовете и фейсбук страниците на ПГИ „Д-р Иван Богоров“, Тракийското дружество „П.Р. Славейков“, СНЦ „Мога, знам, творя” и НЧ „Елин Пелин-1977“ – Варна.
Основната задача на отделът бе да създаде анкета за проучване здравословното хранене на младежите. Анкетата бе разпространена чрез гугъл формуляр и чрез нея бяха анкетирани 246 младежи. Резултатите бяха обработени и анализирани. От взелите участие може да се заключи, че храненето на младежите е далеч от критериите за здравословно. Повечето от тях се хранят набързо и на крак. Предпочитат нездравословни храни и закуски. Резултатите показват, че са необходими програми за обучение на подрастващите, свързани със здравословното хранене.
В обучителния и приложно-практическия етап бяха сформирани пет клуба:
„Съвети за здраве“
„Здраве и релакс чрез изкуство“
„Физическа активност и спорт“
„Лечебният Цигун – система от дихателни и физически упражнения за здраве“.
„Ценни съвети за здраве от нашите книжки“
Темите, по които се работи в клубовете, са избрани от участниците по препоръка от съответните ръководители по време на първата им сбирка. Съвместното обсъждане провокира техния интерес и ги насочи към полезни за здравето им теми и дейности.
Всеки клуб си създаде организационно ядро за осъществяване на мероприятията и разпространяване на идеите сред своите приятели и съученици. Участниците изготвяха материали, свързани с дейността на клуба. В ПГИ „Д-р Иван Богоров“ се проведоха кампании „Дъвка срещу цигара“ и Тест с алкоочила.
Клубът по физическа активност и спорт организира дейности свързани с повишаване на двигателната активност на всички участници. Във всички клубове бяха организирани различни спортни дейности за участниците в проекта. Някои от обученията бяха комбинирани с разходки в паркове „Младост“, „Аспарухово“, с.Тополи, в Морската градина и по време на излети в м. Джанавара. Връзката им с активно спортуващите младежи от клуба по „Физическа активност и спорт“ оказва положително влияние върху двигателната им активност.
Бяха организирани две мащабни събития за всички участници в проекта.
„Щафетно бягане в морската градина“, съпътствано с различни спортни игри, избрани според интересите на участниците – загряване с лека гимнастика, спортно ходене, състезание по дърпане на въже, игра на федербал, тренировка с ластици, народна топка и др.
„Туристически поход“ по екопътека „Златни пясъци – Аладжа манастир – Златни пясъци“.
Организацията на мероприятията се създава от клуба по „Физическа активност и спорт“, в който по-голямата част от участниците са активно спортуващи младежи.
Заключителният етап включи две мероприятия: уъркшоп и заключителен концерт. Заключителният концерт бе организиран от участниците от клуб „Здраве и релакс чрез изкуство“, които се погрижиха за доброто настроение на присъстващите. Уъркшопа бе организиран от участниците в клуб „Ценни съвети за здраве от нашите книжки“. Те организираха дискусия, в която провокираха участниците да се замислят за своя начин на живот и ги предизвикаха да начертаят свои пътеки за здравословен начин на живот, базиращи се на здравословно хранене, физическа активност и пълноценен релакс, които да превърнат в ежедневие в утъпкана пътека.
В заключение можем да кажем, че проектът оказва положително въздействие върху участниците. Насочва ги към формиране и спазване на основни принципи, свързани със здравословния начин на живот, здравословно хранене, двигателна активност, различни техники за релакс, гласи информация, изпратена до медията ни във връзка с проекта.