Експерти от Министерството на образованието и науката ще извършат проверка във варненското училище ГПЧЕ “Йоан Екзарх” след подадени сигнали от педагогически специалисти – бивши учители в училището с прекратени трудови правоотношения, за намеса в работата и оказван натиск върху тях. Това става ясно от отговор на министър Красимир Вълчев по поставен въпрос от страна на народния представител Стела Николова. От отговора става ясно, че в периода от 7-ми до 11-ти април експерти на МОН ще извършат проверка в ГПЧЕ „Йоан Екзарх“.
В сигнала до просветния министър варненският депутат Стела Николова посочва, че от началото на учебната година в ГПЧЕ „Йоан Екзарх“ Варна са назначени няколко преподаватели на изпитателен срок.
“Около края на учебният първи срок всички те се оказват недостатъчно квалифицирани да преподават в гимназията, като едната учителка сама напуска като твърди, че има намеса в работата й, изискване да преподава по ксекоропирани листи от стар учебник и да пише ниски оценки на учениците по преподаваният от нея предмет немски език, за да могат притеснените родители за успеха на децата си да бъдат насочвани към частни уроци при нейни колеги от същата гимназия.
Извършена е проверка от РУО-Варна – не е констатирала нищо, макар и останалите преподаватели, освободени под предлог, че не се справят с работата, въпреки несъгласието и
протестите на родителите.
След това с подаден сигнал към МОН, който бива препратен отново на РУО-Варна, който се самопроверяват и отново не откриват нищо. Междувременно уволнените преподаватели дават интервюта в медии и продължават да настояват за истинска проверка”, допълва Николова.
В интрвю за Радио “Варна” Ирена Шрангл, Йоана Драганова и Дарина Савова разказват, какво се случва във варненското училище.
Те са назначени в началото на тази учебна година. Ирена Шрангл напуска след два месеца. Йоана Драганова и Дарина Савова са освободени преди изтичането на изпитателния срок. Трите не искат да бъдат върнати на работа в Пета гимназия. Йоана Драганова е проверявана три пъти от Регионалното управление на образованието. По думите й е освободена заради колектива на гимназията. Според нея казусът е морален.
“Моето основно искане е механизъм за защита на новоназначените учители, който да не разрешава на директорите на училищата да самоволничат.”
Ирина Шрангл напуска два месеца след като е назначена. Споделя, че върху нея е оказван натиск да преподава немски език не по одобрените от МОН учебници.
“Отказва ми се да ми се даде писмено това нареждане. Моите колеги много се възмутиха, че няма да работя по ксерокопия на някакви 20-30 годишни помагала. Една от колежките ми нахлу в час и даде на две ученички от класа, в който преподавах, ксерокопия. А ксерокопията въобще не бяха добри. Ксерокопие на ксерокопието. Не са подходящи. Естествено те ми се наложиха. моят авторитет беше подронван от тези нахлувания.”
Налага се да проведе контролно с непреподаден материал. Успява да подготви учениците. Заради високите оценки те са обвинени, че са преписвали.
Дарина Славова освен преподавател по Философия е и психолог. Според нея е освободена, защото учителят–наставник не я харесва.
“Проблемът не е просто, че трима учители са освободени, докато са в изпитателен срок. Проблемът е, че това е системно поведение от страна на ръководството, има голямо текучество. Опитаха се да ме изкарат некомпетентна.”
Последствията от тези действия на ръководството на гимназията са за сметка на учениците, категорични са Ирена Шрангл, Йоана Драганова и Дарина Савова.
Според директорката на Пета езикова гимназия Галина Германова казусите са трудово правни.
“Фактът е един. Повече от 30 години нашето училище е едно от най-добрите гимназии в града. А това не става с нарушаване на законите, с недобросъвестност, с остарели методи на работа. Трябва да си добър, за да работиш при нас.
Началникът на Регионалното управление на образованието Ирена Радева коментира казуса така:
“Сигналите са от доста време. Направени са проверки, които не установиха някакви административни нарушения. В последствие имахме допълнителни сигнали. Нашите проверки продължават по отношение на работния климат, психоклимата в колектива.”