Национален лагер на скаутите ще се проведе край Обзор, научи СайтЪТ. Националният пролетен лагер ще бъде едно от големите събития, организирани от ОБС през последните години. Лагерът ще се проведе от 8-ми до 12-ти април 2023 г. в почивната база на BulMag, намираща се в непосредствена близост до град Обзор.
В събитието ще участват деца и младежи от различни възрастови групи – от наймалките вълчета (на възраст от 7 до 11 години), през по-големите скаути (от 11 до 15 години) до опитните венчъри (от 15 до 18 години), които се наемат с тежката задача да организират провеждането на лагера. Това е проявление на характерното за скаутството разпределение на съобразени с възрастта и участниците задачи и отговорности между възрастовите групи.

Венчърите ще трябва да се погрижат за логистиката, да подготвят храната за участниците и да комбинират своята креативност, младежки дух и опит в скаутството, за да измислят и ръководят вълнуващи дейности и приключения за помалките. В духа на скаутството част от лагера ще бъдат и много доброволци, които ще помогнат за пълноценното провеждане на дългоочакваното събитие.
Националният пролетен лагер край град Обзор ще се откроява със своята мащабност – общо 140 души – деца, младежи, доброволци и водачи ще бъдат част от този скаутски празник. Ще има представители на 6 скаутски клуба от различни краища на страната София, Шумен, Варна, Русе и Плевен).

За тема на лагера е избрана „Приключения на остров Браунси“ – покрай бреговете на родното Черно море участниците ще се пренесат в атмосферата на първия скаутски лагер на Бейдън-Пауел от 1907 г. и под формата на игри и забавни задачки ще научат повече за историята на скаутството. Дейностите в лагера са вдъхновени от книгата на Бейдън-Пауел „Скаутство за момчета“, която е четвъртата найиздавана книга в световен мащаб и съдържа основните принципи на скаутското движение.

По този начин лагерниците ще успеят да се докоснат в най-голяма степен до идеите на основателя на скаутското движение и до магията на остров Браунси, такава, каквато е била преди повече от век.
Националният пролетен лагер също става част от сътрудничеството между ОБС и УНИЦЕФ – в лагера ще участват деца и водачи от украински произход, които ще бъдат 25 на брой. Но това няма да е единствената нова група, която ще бъде представена на събитието. В базата край Обзор ще присъстват и 9 момчета и момичета от Социалната чайна във Варна, без родители, израснали в социални институции в морския град. По този начин подрастващи от различни групи ще получат възможност да се запознаят помежду си, да участват в забавни и интерактивни занимания, да развият различни полезни умения и да станат част от голямото скаутско семейство.
Организацията на българските скаути (ОБС) е неправителствена, доброволна и образователна организация, която е единствената за нашата страна пълноправна членка на Световната организация на скаутското движение (WOSM). В ОБС членуват повече от 1500 души, като из цяла България е изградена мрежа от 15 скаутски клуба.
Мисия на скаутството е да помогне за изграждането на един по-добър свят за всички. Това е сред причините през февруари тази година ОБС да стартира партньорство с UNICEF България в подкрепа на деца и младежи от уязвими групи. Партньорството е под наименование „Skills4Life“ и цели да насърчи изграждането на ценни умения за живота у децата и младежите, които са с по-малки възможности.
Проектът е в контекста на хуманитарната криза, причинена от войната в Украйна и акцентира върху интеграцията на избягали от конфликта млади хора. Партньорството насочва фокуса си и към лица от други уязвими групи, които да придобият полезни за живота способности.
Освен това сътрудничеството между ОБС и UNICEF е съпричастно към една от най-значимите каузи на нашия век – борбата срещу климатичните промени. Сред приоритетите е подготовката на
млади лидери, които да се изправят срещу глобалното предизвикателство. Проектът се изпълнява под формата на различни дейности, в рамките на които младежи с различен бекграунд се присъединяват към скаутските занимания и по увлекателен и вълнуващ начин придобиват нови знания и умения.
През последните два месеца базираните в различни градове скаутски клубове включват в своите дейности деца и младежи от Украйна, които се запознават и общуват със своите връстници от България, научават повече за нашите традиции и за скаутския начин на живот и обикват българската природа.
Често в обществото думата „скаутство“ е свързана с лагеруване. И това твърдение далеч не е без основание. Скаутските лагери са съществена част от дейността на Организацията на българските скаути и са проява на цялостната идея на скаутското движение. Това са мащабни събития, в които участват много хора от различни възрасти и етноси и са изпълнени с безброй положителни емоции, усмивки и запомнящи се моменти.
Идеята за скаутските лагери възниква преди повече от 100 години – през 1907 г. основателят на
скаутското движение, британският генерал сър Робърт Бейдън-Пауъл организира лагер за
момчета на намиращия се в Англия остров Браунси. На лагера присъстват момчета с различен социален произход, които изпълняват различни дейности сред природата.
Важността на този лагер е огромна – той се възприема като начало на световното скаутско движение. Неслучайно до ден-днешен много скаутски организации по света пресъздават
легендарния лагер от остров Браунси.