Наследниците на гръцката общност във Варна: Може да се счита, че сме потомци на бог Аполон и мъдреца Талес (ВИДЕО)

Филм, посветен на гръцката общност предстои да запознае аудиторията с любопитни факти от културата, бита и живота на гръцката общност във Варна. Той е част от младежката поредица „Град, целунат от морето – Шарен кръстопът“ на СНЦ „Пресклуб Варна“ и се осъществява благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България, “Ти и Lidl за по-добър живот”, в партньорство с Фондация “Работилница за граждански инициативи” и Български дарителски форум.

Медийни партньори по проекта са младежкото издание Youth Street Varna и информационното издание TheSite24.net. Част от филма е интервюто с две дами, Жасмина Маринова и Ани Щерева, наследници на гръцката общност във Варна, които споделят изключително интересни факти от историята, културата и бита на гърците в морската столица.

Жасмина Маринова е ръководител на хорова формация към българо – гръцко дружество “Одесос”. Тя разказва за историята на гръцката диаспора от самото идване на гърците по варненското крайбрежие.

Наследници сме на милетските гърци, които идват от град Милетос, създаден от Милетос, син на Аполон.

Идвайки от остров Крит, той на Мала Азия намира място, където да основе този град, близо до днешна Анталия, по-късно този град става майка на колониите, образувани по цялото Черноморско крайбрежие. Именно част от гърците на Милетос пристигат в днешна Варна и основават колонията Одесос.

Искам да кажа на варненското общество, че трябва да се гордеем с милетските гърци, защото един от най-големите мислители, най- големия мъдрец, е роден и живял в Милетос, това е Талес .

Той е бил физик, астроном, математик, политик, той успява да изчисли и намери височините на пирамидите, следвайки сянката им, обяснил е произхода на земетресенията, той е откривателят на съзвездието “Малката мечка” и създава Милетската школа, като застава начело на европейската наука. Именно затова варненското население трябва да знае, че сме наследници на Талес. Този стремеж към науката и образованието е закодирано в това население.

Много по-късно през 1861 година, когато султан Абдул Азис провежда своята образователна политика, той дава възможност на варненският управител Ашир Бей да даде шанс на тукашното население да открие училища на матерен език. Така като гъби тук започват да се появяват училища – българско, турско, а гръцките училища са били 9 на брой, като обхващат основно, средно и гимназиално образование. Имало е две гимназии, като към една от гимназиите се е открила най-голямата библиотека със 105 тома гръцка литература. Тези училища обхващат цялото гръцко население, което е било грамотно и образовано.

Това дало тласък на търговията и започват тукашните търговци да търгуват не само в рамките на България, но и на всички останали точки на империята. Това води до натрупване на капитали, откриват се банки и забогателите вече търговци решават да строят здания по образец на европейските. Канят тук архитекти и строители от Италия. Така облика на варненския град с тия малки, схлупени кирпичени къщички, се заменя с модерни постройки.

Варненското гръцко училище просъществува почти до 1944 година, след което е било закрито.

Тези забогатели търговци дават средства и за построяването на много църкви, които са в гръцката махала.

В момента сме в двора на “Св. Атанасий”, която е била т.нар. гръцка катедрала. Тя през 1831 година е била опожарена по време на Кримската война, след което отново построена от гръцкото население с дарение на богатите търговци, а в подземията й се намират хранилища на документи от миналото”, разказва увлекателно Жасмина.

По време на социализма църквата е в немилост, наложени са големи забрани за разпространението на езика. С идването на демокрацията се откриват три българо-гръцки дружества във Варна, за които разказва Жасмина във видеото.

Снимка: Личен архив – младежи от варненско българо – гръцко дружество

Ани Щерева споделя за ценностите в гръцкото семейство, за празниците и традициите, които се тачат и до днес от наследниците на общността:

“За съжаление общността е малобройно, но в замяна на това гръцкото семейство е запазило старите традиции на патриархалното семейство. Главата на семейството се грижи за него. Обикновено момичетата до завършване на образованието си участват в различни интереси по занимания като спорт и предимно танци, това е много характерно за този народ. Това се е съхранило от древността, те обичат да танцуват, да пея, да се забавляват от душа. Това е много специфично за този народ.

Снимки: Личен архив -гости от Гърция на фестивал във Варна

Съпругата в семейството, след като са се родили деца, се грижи за тях. Семейството е много сплотено, поддържат се родовите връзки много силно.

Имат чувство за поддържане на духа в семейството, имат огромно уважение към възрастните хора.

Изключително религиозни, като религията е застъпена и в училищата. Преди да започне учебният ден се чете молитва и тогава започват занятията. Това има много голям означение за това в семейството да се усеща едно уважение между членовете му, както и в общноста. Това е специфично за този етнос. Това е било и в българското семейство в древността, но в последните години след 44-та година това го няма. Много е важно семействата и роднините да се събират и празнуват големите празници, като най-големият празник за тях е Великден. Задължително цялото семейство посещава църквата, раздават се яйца и козунаци. Ако има хора с по-ниски доходи на тях им се дават от по-заможните семейства яйца и козунаци, за да посрещнат достойно празника. Коледа също е много голям празник за гърците. Посрещат го пищно, с трапези и танци, имат характерни песни, които изпълняват с голямо удоволствие. Част от песните имат подобна музика на нашите, преплитали са се корените ни в древността с гръцкия етнос”, разказва Ани Щерева.

Един от най-важните за гърците празници е Охи, празник на свободата или националният празник на Гърция, какъвто е 3-ти март за България.

“Задължително се посреща с голям ентусиазъм, както следва, след като един народ се е освободил от поробителя си. При тях има много уважение, много любов в семейството и голямо уважение към песните и танците. Те се радват и на малкото. Радват се на слънцето, на хубавото време, това  е прекрасно. Понеже много се радват и си пеят, не може да не си хапнат. Обичат добрата кухня, а са и добри готвачи.

Характерни специалитети на гръцката кухня са сърмите, които се подправят с лимонов сок. Характерни са пълнените патладжани с телешка кайма, като задължителна подправка е канелата. Тя задължително присъства в тяхната кухня. Това е много интересно, защото се оказва, че канелата е един продукт, който се използва в Средиземноморието. Това е продукт, който се използва при турците, при арабите, при италианците, подправка с голяма стойност, много ценна. Правят подобни на нашите курабии, само че при тях ароматите са различни, слагат розова вода. Правят телешко много често телешко и агнешко месо. И много зехтин. По нашето Черноморие зехтин винаги е имало, никога не е липсвал, защото е имало много търговци. Подправките и зеленчуците винаги са в прясно състояние. Това са най-важните части, за да приготвят вкусно ястие”, допълва Ани Щерева.

“Има една мисъл на гърците – Всичко се променя, и животът, и хората, това, което никога не се променя, е това, което е вписано в съдбата. И то става едно към едно”, споделя още Жасмина.

На финала на нашия разговор двете дами пожелават на варненци здраве, щастие, любов и мир!

Какво още – вижте във видеото!

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

2°C Усеща се 0°C
1011hPa 87% 15% 2m/s 110deg

-4°C Усещане -4°C
1012hPa 100% 13% 0m/s 0deg

-1°C Усещане -4°C
1012hPa 100% 0% 2m/s 300deg