Наталия Шулика: Деца, закотвени пред компютрите, развиват социална фобия! Тя е като тих убиец! (ВИДЕО)

Наталия Шубика с коментар за социалната фобия

Децата, закотвени пред компютрите, може да развият социална фобия. Често следващата стъпка на негативното явление, е посягането към наркотиците. За опасността пред СайтЪТ алармира Наталия Шулика, председател на Сдружение “Отвори очи” и ръководител на Дневен център за лечение на зависимости при непълнолетни, който се намира в район “Аспарухово”.

“Живеем в динамично време. Технологиите и глобализацията отнемат много от ежедневието ни, макар, че са създадени за да ни улесняват. Употребата при непълнолетни дава едно особено влияние и се проявява като социална фобия.

Едно на 7 деца, които постъпват в програмата или идват за консултация при нас, е развило всички проявления на такава социална фобия. Тя се изразява в нежелание да се ходи на училище, в непрекъснати внушения, че някой им се подиграва, че изглеждат грозни или дебели, различни са ситуациите.

Много родители споделят, че не могат да изкарат децата си от вкъщи. Това влияние идва от една страна от средата, от начина на живот и динамиката, която имаме. Определено социалните мрежи, използване на интернет и задоволяване на потребностите ни за общуване през социалните мрежи, където винаги можем да затворим компютъра или телефона, това дава илюзорна сигурност. По всяко време можеш да прекъснеш връзката, но това е нереалност, която дава своите отражения.

При една отключена социална фобия много често децата прибягват към наркотични вещества. Това е една връзка между двете зависимости, защото употребата на дрога им дава сигурност и възможност да изпълняват елементарните социални връзки, като това да отидат на училище, да комуникират с обратния пол, с приятели или да свършат друга дейност, която предполага контакти на живо.

Относно нашата програма, тя е първата тип “Дневен стационар”. В София имаме колеги, които работят на 24-часова програма. Нашата програма за непълнолетни започна с голямо предизвикателство и големи страхове от моя страна дали ще се получи, как ще наберем нужните кадри. В една такава непълнолетна възраст младежите често не признават за съществуването на проблема с наркотиците, опитват се да го решат у дома. Има родители, които отсъстват и тотално са абдикирали от грижите и отговорностите си. От друга страна самата работа с тези деца е трудна поради възрастта, която и без проблемно поведение не е лека.

Резултатите на центъра до момента надминаха моите очаквания.

Стартирахме с няколко участника в голямата програма, деца, които не бяха завършили училище, а бяха на 18 години. Това беше възможността да започнем обучение в дневния център, за да завършим учебния процес. Нещата започнаха да се развиват много добре. Потърсиха ни от Центрове за настаняване от семеен тип, така и родители, които са научили за нас. Групата ни в момента има само едно свободно място.

От декември месец 2022 г. тя се финансира от Община Варна, което освобождава изцяло родители и центрове от заплащането на такса. Все повече се специализираме в работата с непълнолетни лица. Направихме някои корекции, така че програмата да е адаптирана към тяхната терапия и това, което им ес отразява добре. Като пример ще дам това, че в началото изхранването беше на кетъринг. Впоследствие младежите ме помолиха да си готвят сами, нещо, което им доставя голяма радост и им дава допълнителни умения, които могат да прилагат за в бъдеще. Младежите, които от няколко месеца са в програмата, вече имат мотивация да тръгнат по нов път. Основната им борба е да завършат образованието си.

Преди имаше абсолютна съпротива за това. Обясняваме им колко е важно това да имат образование и умения, за да имат нова роля в обществото, както и да обогатяват духовния си живот. Тук формират друга гледна точка към живота и нова философия.

Какво подтиква децата да посегнат към дрогата?

Едно от основните неща, които всички специалисти изтъкват, е дисфункция в семейството! При нас има и деца от центрове за настаняване от семеен тип. Някои пробват от любопитство. Другото, за което споделих, е тази социална фобия, този тих убиец, който няма криминализиран израз и често родителите го неглижират. Тези деца бавно се самоубиват емоционално и психически. При други липсата на граници, липсата на умения и на стимули, на разбиране за живота, е нещото, което ги подтиква. Трябва да подчертаем, че тук, пир нас, рядко говорим за тежка зависимост, по-скоро за проблемно поведение и системна злоупотреба. Работата на такива центрове и много важна, защото хващаме тези деца преди да са стигнали пътя на криминалните прояви и на една фатална зависимост.

Пада ли възрастовата граница на децата, посегнали към дрогата?

Определено пада! При нас участниците са на възраст между 14 и 18 години. Това, което споделят момчетата и момичетата, първите им опити са на 11 – 12 години. Разговарям с много родители, чиито деца не постъпиха в центъра. Техните доводи са, че детето им не е наркоман. Отричането на проблема и желанието да се справят вкъщи задълбочава нещата. Предлагаме на родителите също да присъстват. Трудно е, тъй като живеем в свят, където семейството не е вече висша ценност, майки често отглеждат сами децата си и този проблем се отразява на децата. Работата със зависими и с техните родители трябва ад е отделна наука. Трябва да се обръща специално внимание, когато има индикации като агресивно поведение, отказ от извършване на социални ангажименти, трябва да се обръщат към специалисти родителите”, коментира Наталия Шулика.

Според Наталия много важно е да бъде преосмислено законодателството, даващо възможност за индивидуално обучение на зависими младежи.

“Има неща, които понякога са по-важни от образованието, такива, от които зависи живота и здравето на децата. По-важно е да стабилизираме зависимите младежи. Често за тях е маскировка посещението на училище, където бягат от часове, набавят си дрога и на практика рехабилитация в тази посока не се получава”, допълва Наталия Шулика.

Този репортаж е част от проекта “През очите на сърцето” на СНЦ “Пресклуб Варна” и се осъществява с подкрепата на Фонд “Култура” към Община Варна в направление “Медийни проекти”

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

24°C Усеща се 23°C
1015hPa 31% 0% 8m/s 280deg

20°C Усещане 19°C
1018hPa 34% 0% 2m/s 0deg

24°C Усещане 23°C
1017hPa 27% 20% 5m/s 310deg