В Свищов тази сутрин ще бъде почетена паметта на 12-те деца, които загинаха при автобусна катастрофа в река Лим в Сърбия. Трагедията стана преди 20 години на връщане от ученическа екскурзия в Дубровник.
Близките на загиналите деца ще почетат печалната годишнина в Свищов с литургия от 9:00 часа в изградения от фондацията „Ангели от Лим“ параклис „Свети дух“ на гробищата в града, от 10:00 часа е заупокойната панихида, съобщи БНР.
На тази дата през 2004 година група от 34 ученици и 16 възрастни се прибират от екскурзия в Дубровник. Повечето от пътниците в автобуса са деца от училище “Николай Катранов” в Свищов.
Шофьорът на автобуса губи контрол и превозното средство пада в река Лим. Въпреки усилията на останалите пътуващи и местни хора, притекли се на помощ, 12 деца загиват. Вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва във възпоменателната церемония по отбелязването на тъжната годишнина.

„Да пазим децата, това е задължение и на държавата, и на обществото“, заяви за БНР Георги Манзаров, баща на загиналия при катастрофата преди две десетилетия в река Лим 18-годишен Юлиян Манзаров:
„Всеки ден, по една или друга причина, умират деца и това е най-големият проблем, който се създава, на фона на ниската раждаемост в момента. Всички нормални хора, преди всичко, трябва да обърнат внимание на децата си, на нашето бъдеще, защото ние си режем клона, на който стоим. Апелът ми е към всички – да обърнем повече внимание на децата ни“, призова Георги Манзаров.


Фондацията „Ангели от Лим“, създадена от родителите на 12-те загинали свищовски деца, организира и тази година националния песенен конкурс „Звездици за Лора“, който започва на 5 април. Предстои да бъдат наградени победителите в конкурса за детска рисунка „Три звездички“. Идната седмица ще се проведе футболният турнир „Юлиян Манзаров“ и ще бъдат наградени победителите в ученическия конкурс за есе, посветен на 20-годишнината от трагедията в река Лим.

Какво се случи на 4 април 2004 г.
На 4 април 2004 г. група от 34 ученици и 16 възрастни се прибират от екскурзия в Дубровник. Повечето от пътниците в автобуса са деца от училище “Николай Катранов“ в Свищов.
Около 22,00 ч на завой на планински път шофьорът изгубва контрол над превозното средство. Автобусът се спуска около 15 метра по стръмен бряг и пада в коритото на река Лим при сръбското село Гостун, разположено между градовете Биело поле в Черна гора и Приполие в Сърбия. Рейсът потъва за броени минути в придошлата река Лим.
Шофьорът Илия Измирлиев и другият водач Димитър Керкелов разбиват предното стъкло и отварят люковете на тавана, за да могат пътниците да изплуват. В рейса настъпва паника, в която пострадват повечето от учениците.

38 души са спасени. Леководолази работят с фенери под водата цялата нощ. Едно от изнесените от реката момчета издъхва на път за болницата в град Биело поле. Вечерта е извадено и още едно удавено дете. На 5 април десет от учениците са обявени за изчезнали. Водолази, служители на планинската служба и полицията от Приеполе продължават да издирват липсващите десет деца въпреки придошлата река и дъждовното и мъгливо време. В издирвателната операция се включват и специализирани части на армията на Сърбия и Черна гора. Много обикновени граждани също се отзовават на помощ.
Вечерта на 5 април телата на десет от загиналите деца са извадени от реката и са идентифицирани: Александра Гергова – 17 г, Антония Братова – 14 г, Боряна Петкова – 11 г., Валентин Маринов – 14 г, Виктор Маринов – 14 г, Глория Георгиева – 11 г, Женя Ангелова – 11 г, Лора Николова – 14 г, Светослава Пантелеева – 12 г, Юлиян Манзаров – 18 г. Месец след трагедията са извадени и телата на Светослав Колев – 15 г. и Антоана Евтимова – 13 г.
„Ще почетем паметта днесна гробищата в Свищов, където ще се изнесе заупокойна литургия. Поканени са също хора от Черна Гора и Сърбия, както и спасителите, които извадиха живи останалите деца. Кметът на града Генчо Генчев много ни помага и е плътно зад нас. Около 20 април пък ще отидем до лобното място на децата. Ще има поколение пред паметниците им. Доколкото разбрах, освен местни хора ще присъстват и представители на президентството. Нас от парламента и от президентството не ни търсят отдавна“, заяви пред „Труд news“ още Манзаров.
Почерненият баща не скри, че единствените двама човека, които винаги са били зад опечалените, са бившият депутат д-р Ваньо Шарков и мъж на име Мишо – благодeтел, който е платил паметниците на удавените ученици. „Те са с нас на всеки помен. Идват всяка година“, завърши Манзаров.

Илия Измирлиев, който управлява автобуса на черния 4 април, загина зад волана малко преди Коледа през 2017 г. Тогава пътните власти в Смолян предположиха, че Измирлиев е починал преди катастрофа, най-вероятно покосен от инфаркт. Пътният инцидент се случва на път между Пампорово и Смолян.
Измирлиев бе осъден на 4 години затвор. Заедно с другия шофьор от екскурзията Димитър Керкелов бяха осъдени да платят кръвнина на близките на загиналите деца в размер на 1,2 млн. лева и 40 000 лв. разноски по делото. Керкелов е спал по време на катастрофата и пред съда заяви, че се е събудил в ледените води на р. Лим.
Преди да почине пък Измирлиев заяви в една от малкото си медийни изяви, че няма ден, в който да не се моли за душите на децата и да не плаче за тях.
Почернените семейства създадоха фондация „Ангели от Лим“, която всяка година раздава стипендии на отличници и деца с изяви в областта на науката, културата и спорта.
„Между 7000 лв. и 10 000 лв. даваме всяка година под формата на стипендии. Много ни е трудно, защото фондацията се издържа основно от нас, родителите, и от дарители. Единственото нещо, което малко топли душата ми от цялата работа е, че с общи усилия успяхме да променим два закона. Единият е за организирането на екскурзии, другият е да няма нощни преходи. А да се нощува в хотели, не на седалки по рейсовете. Искрено се надявам обществото ни да порасне до момента, в който тези правила да се спазват. В името на живота и здравето на нашите деца“, каза пред „Труд news” Георги Манзаров, баща на едно от удавените деца.