Обединение “Велоплан за Варна” изразиха разочарованието си относно пренебрегването на
велосипедния транспорт и развитието на велосипедната мрежа. “Смятаме това за недопустимо!“, се казва в отворено писмо, изпратено до общинските съветници в морския град, научи TheSite24. От сдружението отбелязват, че в изминалото десетилетие във Варна е било въведено велосипедното движение като елемент от транспортната инфраструктура на града.
Колоездачите допълват, че са ибли изградени десетки километри велоалеи и обозначени зони за споделено придвижване. Това увеличи многократно придвижванията с велосипед в града и засили интереса към рекреационно колоездене в градска и извънградска среда.
“Една от най-видимите прояви на тези тенденции с множеството туристически и спортни индивидуални, семейни и групови карания с велосипеди в съботните и неделните дни край Варна и честите разминавания с колоездечи деца и възрастни по натоварените изходни транспортни артерии на града.
За посочения период не бе изграден и обезопасен нито един метър специално предназначен велосипеден маршрут към/от град Варна.
Може да бъде смело заявено, че не са положени усилия нито наличната велосипедната мрежа да обхване несвързани райони, нито да се компенсират някои дългогодишни пропуски, типичен пример за което са липсващите сегменти от велоалеи на много места в града”, категорични са от Обединение “Велоплан за Варна”.
Членовете на обединението настояват Община Варна в най-кратки срокове да възложи и да се започне работа по изработката на подробен Велосипеден план, който да бъде приложен кьм окончателния ГПОД (Генерален план за организация на движението) и да стане неразделна част от него.
Предложения за включване на велосипедни алеи в транспортната система на града
1. По бул. “Владислав Вариенчик” от Практикер в западна посока през кръговото и нагоре по ул. “Атанас Москов”, през следващото кръгово, а после надясно по бул. “Сливница” до бул. “Ян Хунияди”
2. По ул. “Девня” от край до край. Велоалея по ул. Девня ще даде ценна връзка на Западна промишлена зона като работно място на много варненци, с кварталите “Св. Иван Рилски”, “Максуда”, “Христо Ботев”, а по-нататък с Аспарухов мост, индустриалната зона под него, ЖП гара и Пристанище Варна. А чрез връзката с велоалеята по “Цар Симеон I”, ще осигури и връзка до идеалния център и историческото ядро.
Към днешна дата само част от тези квартали и райони имат велосипедна връзка само
от едната си страна. Движението по ул, “Девня” към момента е интензивно и това поражда
опасност за велосипедистяте.
3. По ул. “Атанас Москов” от край до край. До момента почти цялата велосипедна инфраструктура в града е ориентирана по направление изток-запад, но за да получим истинска и адекватна мрежа е нужно да допълним и в перпендикулярното направление. Тази мярка ще даде велосипедна свързаност от една страна с кварталите Владиславово, Кайсиева градина, Възраждане, Младост и от друга със Западна промишлена зона, където са голяма част от производствените и търговските площи. При реализация на предлаганата велоалея би се получила добра свързаност с велоалеите по ул. “Девня” (предложена), бул. “Владислав Варненчик” (предстояща) и бул. “Сливница” (предстояща).
4. По бул. “Република” от край до край. Аргументацията ни е изключително сходна с тази за велоалея по ул. “Атанас Москов” – липса на велоалеи по направление север-юг и нужда от връзка на жилищните зони – Възраждане, Младост, Трошево, през зоната на хипермаркети и до зоните с работните места в Западна промишлена зона. Допълнително, чрез предлаганите и наличните връзки ще се осигури и свързаност към всички западни, южни и централни части на града.
5. По Аспарухов мост с връзка към центъра на Варна по бул. “Христо Ботев” и към кв. “Аспарухово”. Във връзка с предстоящия ремонт на Аспарухов мост, смятаме за крайно належащо изграждането на физически отделена велосипедна алея, тъй като преминаването по него е без алтернатива. Тя е необходима, за да осигури липсващата в момента велосипедна свързаност с кварталите, населените места и крайградски зони за отдих в южната част на община Варна и прилежащото крайбрежие. Тази връзка е търсена, както от местните жители използващи велосипед, така от българските и преминаващите чуждестранни велотуристи. Осигуряването на пътната безопасност на тези уязвими участници в движението, ще позволи предотвратяване на тежките инциденти, свидетели на каквито сме били през последните години.
Връзката по моста е от ключово значение и за създаващия се в момента туристически маршрут Черноморски път, който е от международно и национално значение и по който ще преминават велосипедни и пешеходни туристи.
Проведени консултации с пътни инженери и архитекти показват, че изграждането на
велосипедна алея по Аспарухов мост с възможно, като това направление на велосипедната
мрежа на град Варна в заложено в действащия ОУП.
6. По бул. “Първи май” от ул. “Св. Св. Кирил и Методий” до кв. “Галата”. Велосипедно свързване на кв. “Аспарухово” с кв. “Галата”. Нуждата от велосипедна връзка се налага както от интензивния трафик на автомобили създаващ опасност и дискомфорт за велосипедистите, така и от атрактивността на този маршрут заради панорамното крайбрежие, рекреационните зони Фичоза, Черноморец, Паша дере и потенциала на Черноморски път към Камчия и Бяла.
7. По бул. “Цар Освободител” при предстоящата реконструкция. Бул. “Цар Освободител” е една от основните пътни артерии на гр. Варна, а по това направление няма предвидени алтернативи за велосипедно придвижване. Изграждането на велоалея по направлението на булеварда ще допълни и свърже съществуващата велосипедна мрежа и ще създаде велосипедна свързаност на кварталите “Възраждане”, “Младост”, “Победа”, “Кайсиева градина” и “Владислав Варненчик”, а чрез връзката с бул. “Левски” ще създаде свързаност и със североизточните части – “Приморски парк”, “Цветен квартал”, кв, “Левски”, кв. “Бриз”, кв. “Чайка”, “Почивка”, “Траката” и др.
По този начин ще обслужва и важни обекти като езиковите гимназии, “ТУ-Варна”, втори корпус на “ИУ-Варна”, “Военна болница” и “Университетска болница”, ТД на НАП и други точки привличащи пътувания.
Към момента бул. “Цар Освободител” е с изключително интензивен трафик и поради липса на алтернатива при пътуване с велосипед по това направление, има висок риск от тежки инциденти с велосипедисти.
8. Пешеходна и велосипедна алея между Парк Възраждане и бъдещия парк Младост. Предлагаме изграждането на пешеходна и велосипедна връзка между Парк Възраждане и бъдещия парк Младост успоредно на дерето, като една от възможностите за преминаване север/юг с надземна или подземна свързаност. Това трябва да се предвиди и в проекта за реконструкция на бул. “Цар Освободител“.
9. По цялата дължина на бул. “Христо Смирненски”. До момента всички квартали и местности северно от бул. “Левски”, “Цветен квартал” и кв. “Левски” не разполагат с никаква велосипедна инфраструктура. Съответно нямат велосипедна връзка нито в направлението север-юг, нито изток-запад. В тази връзка смятаме за важна първа стъпка изграждането на велоалея по цялата дължина на бул. “Хр. Смирненски”, което ще създаде прекрасни възможности и ще реши част от проблемите.
Булевардът е важен за града и е особено натоварено транспортно направление, а това налага нуждата да се предвиди и за удобно пътуване с велосипед. Връзките, които ще направи са многобройни, така че ние ще изброим само част от обектите и районите за които ще бъде полезно.
Това са кварталите Бриз, Левски, Цветен, Изгрев, Победа, местностите Сотира, Каменарски дол, Гледка, Франга дере, Пчелина и обекти като УМБАЛ “Света Марина”, Военна Болница, ТУ-Варна, втори корпус на “ИУ-Варна”, Северна промишлена зона и др.
10. По ул. “Сирма Войвода” от ул, “Д-р Любен Попов” до ул. “Архитект Константин Бойчев”. Според получена от нас информация е заложена цялостна реконструкция на ул. “Сирма Войвода”. Предлагаме при предстоящото проектиране да залегне изграждането на двупосочна велоалея по цялото продължение на проекта. Една такава велоалея би поставила началото на удобна, безопасна и безалтернативна връзка на кварталите в района с кв. “Виница”, “Аладжа манастир”, КК “Златни пясъци”, а също така безопасен входно-изходен маршрут от града в североизточна посока.
Чрез лесната си връзка с “Приморския парк”, ул. “Сирма войвода” дава уникалната възможност излизането от центъра на града и достигането до крайградските зони да се случва без каране на колело по натоварени и главни пътища. Тъкмо по тази причина ул. “Сирма Войвода” отдавна е припозната от велосипедистите и се ползва редовно като маршрут с транспортно, туристическо и рекреационно значение. Това се дължи и на факта, че преди около 10 години бе маркирана като син велосипеден маршрут от Велоклуб “Устрем” с финансиране от Община Варна по програма “Младежки проекти”.
Предложения за безопасни входно-изходни маршрути
С предложенията в този раздел искаме да компенсираме изоставането в тази насока.
Намираме за необходимо да подпомогнем туристическото развитие на града, което изисква
инфраструктура за физическа активност за жителите и многото гости, а колоезденето една от трите най-предпочитани форми на активност по време на почивка и рекреация с
подчертано здравословно въздействие при всички възрастови групи.
Предлагаме следните направления:
1. Свързване с град Аксаково
Предложението е продиктувано във връзка с приоритетно изграждане на извънградски велосипедни връзки със съседни градове на разстояние под 10 км. Атрактивността на маршрут се определя от насочването към природните забележителности “Побити камъни”, рекреационните села Доброглед, Калиманци, Чернево, формиращата се лозаро-винарска зона и връзка с планиран национален маршрут между Русе и Варна.
2. Свързване с кв. Виница
Атрактивността на маршрут се определя от панорамното крайбрежие, ПП “Златни пясъци”, морските курорти и потенциала на Черноморски път към Кранево и Балчик.
Предложението ни е за велосипедно трасе започващо от ул. “Сирма войвода” и довеждащо до велоалеята в началото на кв. “Виница” следвайки улиците: “Архитект Константин Бойчев”, “Арх. Желязко Богданов”, “Алеково”, ул. “Виница”, “Св. Климент Охридски” до излизане на ул. “Цар Борис III”
3.Извеждане от кв. Възраждане
В близост са кварталните паркове на Младост, Възраждане и музея “Владислав Варненчик” до републикански път VAR2033 за последващи направления към селата Долище, Яребична, Каменар, Орешак, Куманово, Изворско, Въглен. Атрактивността на маршрут се определя от природните зони на Батова и Суха река, Ботевски манастир “Св. Марина”, направление към град Добрич и връзка с планиран национален маршрут между Русе и Варна.