Общински съветник: Трябва да се въведе зоново паркиране в цяла Варна!

Варна не може повече да осигурява инфраструктура за паркиране за сметка на жизнените пространства на хората. Това заяви общинският съветник от Варна Евгений Станимиров, предаде TheSite24. Той отбеляза, че във Варна са регистрирани над 220 000 автомобила. С тези на временно или постоянно живущите от други градове, най-вероятно надхвърлят 300 000.

“Това, че последните плащат данък МПС в общините, където са регистрирани, е най-малкият проблем.

Градът не може повече да осигурява инфраструктура за паркиране за сметка на жизнените пространства на хората – зелени площи, тротоари и потенциални места за социален живот, релакс и игри за малките”, посочи варненският общински съветник.

Той отбеляза, че Варна спешно се нуждае от градоустройствени политики, които да обърнат тенденциите чрез трансформация на транспортната инфраструктура, данъчни промени, безкомпромисен екологичен и технически контрол, и въвеждане на зоново паркиране в целия град.

Евгений Станимиров допълни, че за съжаление във Варна затварянето на част от ул. Колони и превръщането ѝ в пешеходна зона пред училище “Климент Охридски” е останало изолиран случай, който не помогна да се направят необходимите анализи за ползите от повече градски пространства за хората.

“В нито един град в България няма визия за трансформация на транспортната инфраструктура, която да донесе повече безопасност, здраве и повишаване на качеството на живот, които трябва да са във фокуса на съвремените градоустройствените политики”, категоричен бе Станимиров.

Община Варна: Очаква се “зелената зона” да започне да функционира през юли

Успоредно с това, все по-сериозен става и проблемът с паркирането в “Синята зона” във Варна. С увеличаването на броя на автомобилите и презастрояването – всяка година се отчита ръст на абонаментите за “синята зона”.

От Община Варна съобщиха за TheSite24, че общият брой на абонаментите за „Синя зона“ – Център, която обхваща подзони 1, 2, 3 и 4 и „Синя зона“ – Широк център, която обхваща подзони 5, 6, 7, 8, 9 и 10, е както следва: 

  • 2024г. – Център – 3977 бр. и Широк център – 9605 бр.
  • 2023г. – Център – 3879 бр. и Широк център – 9498 бр.
  • 2022г. – Център – 3799 бр. и Широк център – 9405 бр.

Евгений Станимиров даде за пример и Виена, където в голяма степен проблемите с градския трафик са решени, така че да устройват, както водачите на автомобили – така и пешеходците.

“Някои инфраструктурни решения от най-добрия град за живеене в света, които допринасят за редуциране на автомобилите за сметка на стимулиране на алтернативни методи на придвижване, по голяма сигурност за пешеходците и условия, които не позволяват развиване на високи скорости”, обясни общинският съветник.

– споделени пространства на едно ниво;

– стеснени и повдигнати кръстовища чрез удължаване на тротоарите;

– в улици с повече платна, едното задължително става бус лента, за да осигури по-бързо придвижване на публичния транспорт и го направи предпочитан;

– редуциране на уличните паркоместа в централните зони, осигурявайки повече свободни градски пространства за хората.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

12°C Усеща се 11°C
1013hPa 76% 75% 3m/s 340deg

10°C Усещане 9°C
1015hPa 86% 75% 2m/s 300deg

14°C Усещане 13°C
1013hPa 72% 100% 6m/s 110deg