XIV Научна конференция с международно участие, посветена на 75-годишнината на катедра “Стокознание” при Икономически университет – Варна, ще се състои на 20 октомври 2023 г. от 09:00 ч. в Зала 1 на ИУ – Варна.
Форумът предоставя възможност за дискусии, сътрудничество и интелектуален обмен за всички, които се интересуват от изследванията или практиката в областта на стокознанието. Тематичните направления са:
- Стоковедната наука в съвременното общество;
- Управление на качеството и безопасността на стоките;
- Иновации и конкурентоспособност;
- Устойчиво развитие и потребление;
- Защита на потребителите.
Катедра и специалност „Стокознание“ при Икономически университет – Варна са създадени на 19 октомври 1948 година. Първият ректор на Висшето търговско училище професор Цани Калянджиев е основател на научното стокознание в България. Катедра „Стокознание“ осъществява обучение на студенти в ОКС „бакалавър“ – специалност „Стокознание и митническа дейност“ и в ОКС „магистър“ – специалност „Качество и експертиза на стоките“. Студентите получават актуални теоретични и приложими в практиката знания за: състава, свойствата, качеството и безопасността на стоките; стандартизацията на стоките; системите за управление на качеството; стоковия и митническия контрол; митническата дейност; управлението на търговския бизнес.
Вече 75 години катедра „Стокознание“ при ИУ – Варна е единственият национален център за подготовка на специалисти с висше образование в областта на качеството, контрола и експертизата на стоките. Развитието на катедра „Стокознание” се обуславя от качествения и висококвалифициран преподавателски състав; гъвкаво адаптираните учебни планове и програми; съвременната материално-техническа база. Завършилите специалността студенти намират успешна професионална реализация в структурите на бизнеса, митническата и публичната администрация. Катедрата е и престижен научноизследователски център за подготовка на докторанти и за извършване на проучвания по проблеми с научна и практико-приложна значимост, свързани с потребителните свойства, качеството и безопасността на стоките, стандартизацията, сертификацията и много други.
Катедра „Стокознание“ поддържа дългогодишно сътрудничество със сродни образователни институции в страната и в чужбина – Полша, Италия, Румъния, Словакия, Сърбия, Русия, Украйна и др. страни. Тя е търсен партньор и участник в национални и международни проекти, а академичният й състав членува в Международната организация по стокознание и технологии.