Патриотични организации от Варна стартират инициатива за набиране на средства за поставяне на бюст-паметник на Дан Колов в Юнашкия салон във Варна, научи TheSite24. Идеята е на Сдружение за възстановяване на българската слава “БРАН” и на Сдружение “Задруга Хан Крум”, които се обръщат за съдействие към община Варна.
Сдруженията ежегодно развиват родолюбива дейност, сред която е занимания с подрастващите, организиране на културни и исторически възстановки и събори, поддържане на национални културни паметници и други.
Двете организации стартират инициатива за набиране на средства за изграждане на бюст на международно признатия български спортист и родолюбец Дончо Колев Данев, по-известен като Дан Колов.
Предвижда се изграждането на бюста да започне в началото на идната 2024 година и да приключи до края на летния сезон.
“Самият бюст, съобразно набраните средства молим да ни разрешите да положим на определено от Вас място в Юнашки салон в град Варна, като освен лика на великия спортист и неговите рожденна дата и дата на смъртта да положим следния текст, станал емблематичен за родолюбието на великия български спортист:
„Чувствам се силен, защото съм българин!”, посочват инициаторите.
От двете сдружения се надяват това родолюбиво начинание да бъде прието от Община Варна и да се окажете съдействие за популяризирането на инициативата и нейната реализация, и тя да бъде включена в бюджетната рамка на Община Варна за идната 2024 година.
Желаещите да дарят средства за изграждането на такъв паметник могат да го направят на тази банкова сметка:
ДАРИТЕЛСКА СМЕТКА БАНКА Уникредит
IBAN:BG70UNCR70001525463005
Получател: Сдружение “Задруга Хан Крум”
Основание: Дарение за изграждане на паметник на Дан Колов във Варна
Биографична справка на Дончо Колев Денев – Дан Колов:
Дончо Колев Денев – Дан Колов е български борец и кечист. И до днес е смятан от мнозина за най-великия борец за всички времена и легенда в бойните изкуства. През целия си живот, въпреки многобройните предложения той запазва българско гражданство.
Дончо Колев Данев е роден на 26 декември 1892 г. в село Сенник, община Севлиево. Той е едва на 7 години, когато умира баща му, което налага да стане овчар, за да се прехранва. Напуска страната през 1905 г. и заминава за Унгария. Работи като градинар в Будапеща. През 1909 г. се среща с българския борец Никола Петров, който го съветва да замине за Съединените американски щати.
Започва кариерата си на борец първо в организираните сред работниците борби. Следват победи на турнирите в цирк „Виктория” от 1914 г., когато директорът на цирка кани хора от публиката да премерят сили на арената със звездата и доказан борец Джеф Лоуренс с прякор Циклопа. Дончо приема предизвикателството и успява да победи 106- килограмовия борец. В двубои успява да победи много от известните по онова време кечисти – Джеф Лорънс, Збишко Циганевич, Джак Ширей, наричан още Човекът светкавица, Руди Дусек, Джо Стекър, Стренглър Люис, Джим Браунинг и много други. Поканен е на турнир в Япония, където паметна остава победата му над Джики Хигън – „Удушвача“ – идола на японската борба, непобеждаван от никого като професионалист.
След тази схватка тълпата прави опит да го убие, както и преди срещата му с Джики, когато през прозореца на хотелската му стая профучава с изключителна точност нож, предназначен да го убие, който Дончо майсторски избягва на косъм. На големия турнир по кеч в Париж Дан Колов побеждава наред всички свои противници, включително на финала и Анри Деглан – “Човека с хилядата хватки”, европейски, световен и олимпийски шампион. Тази победа му носи титлата, европейски шампион“ и „диамантен пояс”. и, Балканският лъв”. Наричат го,,Кинг Конг“, „Кралят на кеча”.
Участва в мачове в Нова Зеландия, Австралия, Африка, Азия и побеждава забележителни тибетски майстори, китаеца Уан Фу и редица други. Участва в схватки и в родната България – срещу Реджинал Сики (Абисиния) в София, над Драгичеану (Румъния) в Пловдив, над Сантен (Франция) в Плевен и над някои големи български борци като Тодор Банков (в Стара Загора) и други. В последната година от живота си, вече много болен, Балканският лъв се изправя срещу много по-младия световен шампион Ал Перейра и до последно остава човек на честта – успява да го победи.
Дан Колов има около 2000 схватки на тепиха като е спечелил почти всичките. Той е първият европейски шампион на България по борба свободен стил, известен по онова време като “кеч”. Печели европейското злато през 1936 г. на шампионата в Париж. Това е второ отличие за България след световната титла на Никола Петров (класически стил) от 1900 г. Като Световен шампион тежка категория при професионалистите от 1927 г. и 1933 г. той притежева Диамантен пояс.
Европейски шампион е в тежка категория при професионалистите през 1934 г., 1937 г. и 1937 г. Победител е в турнири от Япония през 1924 г., Бразилия през 1927 г., многократен победител на турнири в САЩ в периода от 1914 до 1927 г. През богатата си спортна кариера той губи само в 72 мача и поне 20 мача завършили без победител в официални мачове.
През 1935 г., след тридесет годишно отсъствие от Родината Дан Колов се завръща в България и е посрещнат като герой. През цялата си кариера е уговарян да смени гражданството си с американско, но до смъртта си той остава горд българин. Негови са думите: „Чувствам се силен, защото съм българин”. Отказва предложение за чуждо поданство с думите: “Дан Колов е българин”.
Той е запомнен и с голямото си сърце, помагайки на множество българи, както в България, така и в чужбина, включително и наши студенти. Бидейки милионер, той раздава абсолютно всичко до последната стотинка за благотворителност. Първият самолет за нуждите на българските пощи е закупен от него.
Именно във Варна великия спортист с във Варна е участвал в борбите с благотворителна цел – да подпомогне родната авиация със закупуване на самолет. Сформиран комитет по посрещането, начело с началника на гарнизона генерал Халачев, който да организира предстоящите борби в града. Срещата на Дан Колов във Варна е с Румънския шампион и любимец на румънската публика Франк (Фрик) ранкулеско. Рефер е канадецът Дик Перон.
Варненци имат възможността живо да наблюдават своя кумир и впечатляващото шоу на кеч борбата. Варненските вестници отразяват посещението на Дан Колов в града и състезанието, което се провежда на новооткрития колодрум в неделя, 22 юли 1935 г.
След една изключително тежка и зрелищна борба, въпреки съпротивата и грубостта на румънския борец, Колов постига завидна победа и след двубоя е понесен на ръце от развълнуваните почитатели.
Отдава усилията си на българския спорт и създава школи по борба, като тренира младите хора, но също така продължава да се състезава почти до последните си дни.
Награден е посмъртно със званието „Заслужил майстор на спорта” и от 1962 г. в негова памет Българската федерация по борба устройва международен турнир по свободна борба.
Дан Колов умира в България 27 март 1940 г. и по негово желание е погребан в родното му село срещу Балкана – “Балкан срещу Балкан”.