Платформа ще събира данни за въздействието от човешката дейност в Черно море

Областният информационен център-Варна се включи в международен семинар по проекта EfxINNOs: „Създаване на иновативна мрежа за трансфер на морски технологии за подобряване на прехода към устойчива синя икономика в Черноморския басейн“. Форумът бе насочен към черноморски общини и институции, отговорни за опазване на водите и биоразнообразието, както и към изследователи, студенти и други заинтересовани. Това съобщиха от Областния информационен център във Варна, научи TheSite24.

EfxINNOs се финансира от Програма Interreg NEXT „Черноморски басейн“ 2021-2027 г. Общият му бюджет е 1 643 648, 40 евро. В него участват като партньори национални университети и институции за морски изследвания – Тракийски университет „Демокрит“ от Гърция – водеща организация, Държавен университет „Илия“ – Грузия, Истанбулски университет – Турция, Технически университет – Варна, Асоциацията на българските черноморски общини и Национален институт за морски изследвания и развитие – Румъния.

Проектът предвижда разработването и прилагането на иновативна, високотехнологична и икономически ефективна мрежа от платформи за мониторинг и събиране на данни, изображения и видеоклипове за морското биоразнообразие и за въздействието от човешката дейност в Черно море и Северно Егейско море.

В избрани пилотни зони с екологично значение ще бъдат инсталирани мобилни и статични платформи, автономни подводни превозни средства, дистанционно управлявани уреди и шамандури, оборудвани с подходящи физико-химични сензори, сонари за странично сканиране и камери. Тези платформи ще събират данни за морското биоразнообразие в ключови екосистеми на Черно и Северно Егейско море. С помощта на роботизираните подводни апарати ще бъдат проучени много по-големи морски райони. Ще бъде направена и оценка на влиянието на човешката дейност върху тях.

В района на Черно море ще бъдат извършвани наблюдения с роботизирани системи върху хабитатите на морските треви, ще бъде събирана и информация за качеството на морската вода, поясни доц. д-р инж. Христо Ненов – зам.-ректор „Научна дейност и електронно управление“ в ТУ-Варна. Данните ще бъдат обработвани с помощта на изкуствен интелект, като целта е на базата на анализ да се изготвят мерки за подобряване на състоянието на морската екосистема.

В рамките на конференцията всеки един от партньорите по проекта запозна аудиторията със спецификата на региона, в който ще бъдат провеждани наблюдения и изследвания, както и с методите, чрез които ще се набира информация.

EfxINNOs е стартирал през август 2024 г. Неговото изпълнение ще продължи до февруари 2027 г.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

6°C Усеща се 2°C
1026hPa 94% 40% 6m/s 320deg

5°C Усещане 4°C
1026hPa 90% 100% 2m/s 310deg

9°C Усещане 8°C
1026hPa 100% 100% 2m/s 100deg