Предлагаме за публично обсъждане и гласуване в Общинския съвет проект за осъвременяване на някои важни за града такси и услуги. Това написа в социалните мрежи кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, такава актуализация не е имало във Варна от 12 години и както ще стане ясно от предложението, коригирането на таксите не е самоцелно, а ще търси подобрение в живота на варненци в ключови сфери.
На първо място това са чистотата и градската инфраструктура, на второ – образование, спорт, здравеопазване, социално подпомагане и култура.
Във фокуса на актуализацията са такса битови отпадъци, такси за технически и административни услуги, строителни разрешения, такси за ползване на тротоари и терени за разполагане на строителни материали.
“Всички, заедно с районните кметства, работихме по тази реформа дълго време и анализите, които изготвихме, показаха, че във Варна таксите за услуги от години са най-ниски в сравнение с другите големи градове. И то често в пъти! А останалите градове в България в момента актуализират тези нива още по-нагоре, за да отговарят на нуждите на своите растящи разходи и подобряване на всички видове услуги.
Например таксата за ползване на тротоари, площади и улични платна за разполагане на строителни материали във Варна е 2.60 лева на квадратен метър за един месец. В София тя е 39 лева, в Бургас – 14 лева. Тоест, във Варна строителите ползват публична инфраструктура, за да разполагат техника, фургони и контейнери за строителни отпадъци за по-малко от 7% от цената, които плащат техните колеги в столицата.
В нашето предложение тази цена става 25 лева на месец, което продължава да бъде по-ниско от тази в София, но пък е по-висока от тази в Бургас с оглед на значително по-голямата територия и население на града ни.
За такса битови отпадъци предлагаме повишение от 0.98 на 1.5 промила за граждани и от 3.9 на 5.97 промила за предприятия.
За сравнение в София и Пловдив промилите за граждани досега са били съответно 1.6 и 1.8, а за предприятия – 10 и 5.3. В Пловдив са внесени предложения за още по-високи промили от следващата година – 2.6 за граждани и 7.7 за предприятия. В Бургас предлагат 1.8 за жилищни имоти и 6.9 за нежилищни от 2025-а. Тоест, във Варна по-скоро догонваме старите тарифи в София, Пловдив и Бургас, отколкото новите в подобните на Варна градове.
В крайна сметка, ако се приеме проектът ни за актуализация, при предложените от нас 1.5 промила за жилищни имоти за граждани във Варна, за жилище с данъчна оценка от 100,000 лева ще се дължи 150 лева годишно за такса смет. Това са 52 лв. повече на година от досегашната или 1 лв. на седмица.
По отношение на административните такси и услуги, допълнителните приходи ще се насочат към повишаване на нивото на административното обслужване за всички варненци, тъй като сега то се задъхва под натиска на хиляди сигнали, процедури и преписки.
Тук е моментът да кажа какво следва от повишението на таксите.
С вдигането на таксите за разполагане на строителни материали, Варна получава повече пари за ремонт и изграждане на улици, тротоари и площади.
С вдигането на таксите за битови отпадъци, Варна получава повече пари за сметопочистване и чистота.
С вдигането на таксите за административни услуги, Варна получава повече средства за качествени и бързи общински услуги.
Както обещах в първите дни на мандата си, данъците няма да се вдигат, макар и това да е масова практика в другите български общини. В София, Пловдив, Бургас, Стара Загора, Благоевград, Добрич и много други градове се вдигат такси, в много от тях и данъци. От 1 януари минималната работна заплата в страната става 1077 лева, а през 2012 г., когато последно са били актуализирани таксите във Варна, тя е била 290 лева. От 2025 г. градският транспорт за ученици, студенти, пенсионери и за хора със затруднена трудоспособност става безплатен. Всички тези продобивки са за сметка на други дейности в бюджета и изискват финансиране.
Затова призовавам варненци да осъзнаят нуждата от осъвременяването на таксите. Докато другите градове са се развивали, във Варна някои такси са се държали ниски години наред. Независимо дали причината е управленски популизъм, липса на смелост или на далновидност, това доведе града ни до състоянието, в което се намира сега. Частното строителство да се развива с бурни темпове, а обществената инфраструктура да гние. Варна да догонва, вместо да води.
За 12-те години от последната актуализация Варна придоби много различен вид, най-вече заради разрастването на града. Затова е закономерно да се качат именно таксите смет и таксите, касаещи строителството в града.
Това ще доведе до подобряване на градската среда и условията за живот, тъй като всеки един лев, генериран от повишените приходи, ще се инвестира обратно в града. А хората ще могат още по-гордо да държат сметка на управниците за това къде им отиват парите.
Надявам се гражданите да бъдат активни в обсъждането на новите такси и че общинските съветници ще приемат предложенията ни, за да догоним останалите български градове”, допълни кметът на Варна.