Концепция за социализирането на Раннохристиянския манастир “Св. Богородица” като туристически обект бе представена днес в Областна администрация – Варна от екипа, работещ по проекта, предаде репортер на TheSite24.
Възраждат манастира „Св. Богородица“ в местността Караач теке край Варна
Видео: Морско око
Манастирът е уникален по големина и историческо значение. В него са открити редица артефакти, потвърждаващи неговия статут като водещ книжовен и духовен център. Той се намира на 4 километра от Варна и е един от най-значимите археологически обекти от раннохристиянската история на България.
Откритите в него находки свидетелстват за значението на града ни като книжовен и духовен ценътр в новопокръстената държава по времето на царете Борис I, Симеон II и Петър I. Това споделиха арх. Максим Недков и Дарин Дучев от медия “Морско око”, които представиха концепцията за превръщане на останките от ранохристиянския манастир “Св. Богородица” в иновативен туристически обект.
Манастирът е имал голямо просветителско значение в периода на българското покръстване. За това свидетелстват неговата големина, специални помещения, статегическо разположение и изобилие от артефакти, сред които печати на княз Борис I Михаил и цар Петър I. Концепцията представя възможност за социализиране на манастира и превръщането му в туристически обект. Днес чрез визуална разходка стана ясно, че проектът предвижда бъдещата туристическа атракция да има посетителски център, пътека за обиколка, църква, аязмо, манастирско училище, скрипторий, игуменарница, изгледна площадка с кръст, открита сцена, съоръжение за отдих и образователна игра. Подробности разкри Дарин Дучев.
Желанието на екапа е разработката да бъде разглеждана като основа за бъдещ архитектурен конкурс, сподели арх. Явор Панев. Очаква се обектът да се разгърне като притегателен център за български и чуждестранни туристи, място, което потапя посетителите в едно цялостно преживяване, съчетаващо досег с историята, средновековна култура, природа, изглед към града и образователни игри за малките посетители.
Целта на концепцията, е да докаже, че манастирът е значим обект, който може да разкаже уникална история, с която да привлечем туристи от цял свят. Той е отправна точка на разпространението на книжнина и познание по време на Златния век и българското средновековие. Той е връзка между българската столица Преслав и столицата на Източната римска империя – Константинопол. Манастирът е бил най-големият за времето си скрипторий, сграда за писане, преписване, превеждане и украсяване на книги на площ от 400 кв. м. На територията на обекта са открити държавни печати от времето на различни български царе от Първата българска държава.
Според легендата, в местност Теке караач, сред клоните на черните брястове, е открита най-старата запазена икона на Света Богородица в града ни.
Председателят на Варненската асоциация на ресторантьорите и хотелиерите Павлин Косев сподели по време на срещата, че туристите вече не търсят лукс и кулинарни удоволствия, а имат нужда от приключения и преживявания, с които да отнесат частица от Варна и страната ни в сърцето си.
Той е убеден, че мястото е уникална възможност за привличане на гости от цял свят със зеленината и историята си.
Областният управител на Варна проф. Андрияна Андреева увери днес, че още напролет местността Караач теке ще се превърне в туристически обект. Тя изрази задоволството си, че поне за този уникален обект няма спорове, което е облекчение в амбицията на това място да бъде развиван еко и поклоническия туризъм.
Подкрепа за амбициозният проект изрази днес и главният уредник на Аладжа манастир Горан Стефанов, според който социализацията на манастира е голямо предизвикателство.
Важно е обвързването на манастира с други исторически обекти в града , каза днес проф. Евгени Станимиров, ректорът на Икономическия университет – Варна. По думите му е направена първата стъпка от работещ маркетингов план за представяне на продукта, който следва да се брандира, за да бъдат туристите заинтригувани от посещение на мястото още преди да дойдат във Варна.
Проектът „Социализиране на манастир „Св. Богородица“ е финансиран от Фонд Култура на Община Варна Култура Варна / Varna Culture и се осъществява с подкрепата на Областна администрация Варна.