Ретроспективата ще представи от 7 април до 9 май живопис, обекти, концептуално изкуство, икона и други произведения от различни периоди на творчеството на художника.
Откриването е на 7 април от 18:00.
Градската художествена галерия “Борис Георгиев” – Варна, представя от днес един автор, който в последните три десетилетия се наложи на художествената сцена като посветен изразител на идеите на православието в изкуството, научи СайтЪТ. Живопис, обекти, концептуални произведения, икона и дори един цял отделен проект – “Абсолютът”, са включени в ретроспективната изложба на Георги Тодоров, която обхваща различни периоди от неговото творчество.
“Тази ретроспективна изложба е всъщност интроспективна – споделя авторът. – Тя е не толкова личностна археология и поглед назад в десетилетията на вечно изгубеното време, а по-скоро взиране навътре – в смисъла на времето/човека. Тя представя чрез образ и текст едно дълго странстване през земи и времена, стилове, жанрове и светогледи, което тръгва от мечтите на детството и изкушенията на младостта, за да стигне до покаянието в нозете на Господа. Всяка стъпка по този изстрадан път на Блудния син, дори най-блудната, е била искрено преживяна и вярвана. Затова десетките представени разностранни творби (живопис, скулптура, рисунка, архитектура, градоустройство, керамика, изкуство на книгата, запазена марка, концептуално изкуство, акция, инсталация, видео и пр., и накрая – иконата) са не само явни и тайни автопортрети (т.е. изповеди), но и части от едно житейско покаяние в образи.
Три са смисловите възли в тази ретроспектива. От една страна това е обособената в отделна зала творба „Абсолютът“ – заявена като окончателната художествена абстракция, доведена до nec plus ultra. Другият крайъгълен камък е последната творба в изложбата – иконата на Христос Вседържител – житейският и смислов връх на целия изминат път в изкуството. Третата творба е самата изложба като единно симфонично произведение на изкуството – при което (в прекрасното пространство на Варненската галерия) отделните съставки се съчетават в мозайката на единен многоизмерен и цялостен художествен образ.”
Изложбата „Години на странстване“ се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата, със съдействието на фондация „Едмонд Демирджиян“ и на рекламна къща „АЯ“.
Откриването е на 7 април от 18:00.
Репродукции: Личен архив
Градска художествена галерия “Борис Георгиев” – Варна http://varnacityartgallery.com
Георги Тодоров
От 1992 до 2001 е председател на сдружение “Св. Пимен Зографски”. Осъществява многобройни изследователски проекти и експедиции на територията на България, Гърция (Атон), Сърбия, Македония. През този период е автор и куратор на многобройни художествени и изследователски изложби свързани с българското духовно, културно и историческо наследство. Първоначалният му интерес към Православието е цивилизационен, но след две ключови посещения на Атон (1996 и 1997) става практикуващ православен християнин. Инициира редица обществени каузи: за преименуване на вр. Мусала във вр. Св. Иоан Рилски (1996); за възвръщане пълното име на град Света София (1998); против статуята на т.нар. „Св. София“ в центъра на столицата (1998–2000 ) и пр.
От 2002 до 2005 е главен редактор на „Църковен вестник“ и директор на Синодално издателство. Завършва магистратура по богословие в Софийския университет (2002–2006).
От 2005 г. е програмен управител на фирма „Искони“, организира и провежда поклоннически и цивилизационни пътувания в България и в чужбина. Продължава да публикува многобройни статии в областта на Православието, историята, изкуството, културологията и пр.
От 2020 г. води авторската рубрика „Светоглед“ по софийското радио „Зорана“.