Румен Радев: Голямото предизвикателство е да не позволим войната в Европа да се приема за нормално явление

Румен Радев: Голямото предизвикателство е да не позволим войната в Европа да се приема за нормално явление

Международната общност най-сетне следва да се фокусира върху прекратяването на военните действия между Русия и Украйна и търсенето на мирно решение с политически средства, заяви президентът преди началото на Мюнхенската конференция по сигурността

Голямото предизвикателство пред международната общност е да не позволим да приемем войната в Европа за нормално явление. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти преди участието си в Мюнхенската конференцията по въпросите на сигурността. Държавният глава подчерта, че дълбоките противоречия между Русия и Украйна трудно ще се разрешат чрез война. Още по-малко тази война може да доведе до устойчив мир.

„За съжаление, гласовете и от двете страни за победа без оглед на жертвите, разрушенията и тяхната цена, заглушават все повече призивите за мир“, посочи Румен Радев. Затова, по думите на президента, е изключително важно международната общност най-сетне да се фокусира върху търсенето на начини военните действия да се прекратят и да се възобнови диалогът, така че войната да намери своето разрешение основно чрез политически средства.

Държавният глава напомни също така, че през годините Мюнхенската конференция по сигурността се е утвърдила като водеща платформа за дебатиране на проблемите в глобалната среда на сигурност. Показателно е и че в разгара на войната в Украйна Мюнхенската конференция напомня на участниците за своето мото – „изграждане на мир чрез диалог“, което по думите на президента, трябва да е пътят, по който трябва да се стремят да поемат и Украйна, и Русия, както и Европа и светът. Още повече, че тази война руши световната архитектура за сигурност, вече се е превърнала в глобален икономически сблъсък и е навлязла във фазата на война на изтощение не само за двете воюващи страни. „Всеки ден от тази война е заплаха за световния мир, а нейните вторични ефекти превръщат в заложник икономическите и социалните системи на всички европейски държави“, напомни още Румен Радев.

Държавният глава напомни също така, че на предстоящия международен форум ще бъдат засегнати теми, като състоянието на демокрацията и спазването на човешките права. „Нека не забравяме, че все още и в Европа имаме проблем с човешките права и видим в какво състояние са правата на македонските българи в нашата югозападна съседка“, призова президентът.

Сред акцентите на Мюнхенската конференция ще бъде и процесът по раждането на геополитическа Европа, в който България има своята активна позиция с политиките си в сферата на енергетиката, икономиката и сигурността. „Идеите и проектите, които водят до реална диверсификация и сигурност на доставките на енергийни ресурси не само за нашата страна, но и за нашите партньори и съюзници, са част от този процес“, подчерта Румен Радев. Държавният глава открои като примери алтернативните доставки на нефт за българската рафинерия чрез възобновяване на проекта за петролопровод Александруполис-Бургас, достъпът до слотове за втечнен газ и до газопреносните мрежи на Турция и Гърция, както и  проектът, който България инициира, Solidarity Ring, за обединяването на капацитета на газопреносните мрежи на България, Гърция, Румъния, Словакия, Унгария, Австрия, с което се създава реална енергийна диверсификация.

Румен Радев подчерта също така, че охраната на външните европейски граници и развитието на необходимата за това инфраструктура е от изключително значение за страната ни, която очаква засилена подкрепа от Европейската комисия и страните-членки в ЕС. Предстои представители на Европейската комисия да посетят България, с които на място ще бъдат обсъдени всички възможности за решително подпомагане на страната ни чрез съществено европейско финансиране.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

19°C Усеща се 18°C
1017hPa 58% 0% 3m/s 360deg

18°C Усещане 18°C
1018hPa 72% 2% 5m/s 100deg

22°C Усещане 22°C
1018hPa 53% 75% 4m/s 130deg