С военен ритуал и тържествена церемония бе открит днес паметника на Генерал Колев във Варна, предаде репортер на TheSite24.
Събитието стартира в 11.00 часа в градинката на ул. “Ген Колев” и бул. “Цар Освободител” с ритуал на ВМС и представителният духов оркестър на флота.
Паметникът откри кметът на Варна Иван Портних. По време на церемонията бе поднесен поздравителен адрес и от президента на България Румен Радев.
Сред гостите бяха областният управител на Варна Андрияна Андреева, председателят на Общинският съвет Тодор Балабанов, директорът на дирекция “Култура” Антония Йовчева, представители на политическите партии в града, варненска и велокопреславска митрополия, ВМС, ОД МВР Варна, общественици, граждани.
С едноминутно мълчание бе почетена паметта на генерал Иван Колев, а след това бяха поднесени венци и цветя от името на институции, организации, партии и граждани.
Припомняме и биографичната справка за живота, делото и славната и доблестна служба на генерал Иван Колев пред олтара на Отечеството
„Моето Отечество е България, аз съм нейн син и като такъв на мен лежи святата длъжност да си пожертвувам живота за нейното добро и за запазването й от враговете,”
Във Варна откриват паметник на Генерал Колев
Из военната клетва положена от ген. Иван Колев
Генерал Иван Колев е един от героите от войните за национално обединение и заема особено място в сърцата на българите. Великите победи на неговата Първа конна дивизия, спартанското му поведение и преждевременната му смърт са го превърнали в легенда за признателните поколения българи. Бащата на българската конница яде от същата храна като тях, спи на открито също като тях. Проявява се като изключителен командир и тактик, който взема бързи решения, понякога дори нарушава заповеди, само и само да не изпусне инициативата.
Безразличен към опасностите и смъртта, ген. Колев не търси удобства, храни се с войниците, спи под дъжда, почива по 2-3 часа на ден и се стреми да избягва излишни жертви. Затова и войниците го обичат. Той е с тях във всеки бой. Бие се редом с конника, подофицера, ротмистъра. Генералът е начело на всички и днес! Ще ги води и днес! Към победа или смърт!
Славният български генерал Иван Колев Колев е роден на 15.09.1863 година в бесарабското българско село Бановка, близо до Болград, населено предимно от изселени от Тракия българи. Младия Иван Колев завършва с отличие Болградската гимназия през 1882 година. Награден е за участието му в българския Ученически легион при защитата на акта на Съединението на Княжество България и Източна Румелия и последвалата Сръбско-българска война през 1885 година.
Постъпва в Софийското военно училище, което завършва на 27-ми април 1887 година с отличен успех и бива зачислен като подпоручик в 3-ти конен полк. На 18-ти май 1890 година е произведен в чин поручик и в началото на 1892 година, след успешно положени изпити постъпва във военната академия в Торино, която завършва две години по-късно. Военната си служба преминава през длъжностите командир на ескадрон от 4-ти конен полк, началник-щаб на кавалерийската инспекция, началник-щаб на укрепения пункт Ямбол по време на Балканската война, след което от ноември 1912-та година временно изпълнява длъжността началник-щаб на Трета армия.
На 8 май 1913-та година е назначен за началник на щаба на 1-ва резервна армия, а от 21 май – за началник на щаба на 5-а отделна армия. През Междусъюзническата война заема длъжността началник-щаб на Пета армия, а след нея поема командването на Лейбгвардейския конен полк.
През октомври 1914-та година е назначен за командир на 10-а пехотна беломорска дивизия, а на 2 август 1915-та година е произведен в чин генерал-майор. По време на Първата световна война генерал Колев първоначално командва поверената му дивизия, а от 23 март 1916-та година е командир на 1-ва конна дивизия, като от 7-ми май същата година е инспектор на конницата. Под негово ръководство славната българска конница, увековечена в произведението на Патриарха на българската литература Иван Вазов – „Конницата на генерал Колев” и „Триумф“ на Йордан Йовков взема участие в настъплението на Трета армия в Добруджа по време на Първата световна война при Куртбунар, Кочмар, Карапелит, Добрич, Топрахисар, Текиргьол, Кюстенджа, Черна вода и Мачин, като в рамките на четири месеца непрекъснати бойни действия Първа конна дивизия изминава над 1000 км,, помитайки всичко по пътя си.
Тя дава само 189 убити, а пленява 490 офицери, над 6000 румънски, руски и сръбски войници, 1 бойно знаме, 14 броя оръдия, множество коне и коли, като по този начин Добруджанския герой освобождава цялата Добруджа до река Дунав. Изминал толкова много километри на кон при освобождаването на Добруджа, генерал-лейтенант Иван Колев заболява тежко и умира на 29 -ти юли 1917-та година след лечение във Виена, Австрия.
По негова инициатива се открива кавалерийски курс за най-младите кавалерийски офицери и става главен инициатор на конните състезания в българската войска.