Традиции в ритъм и творчество“ – концерт-спектакъл за четвъртвековния творчески път на Академичния танцов театър „Черноризец Храбър“

Традиции в ритъм и творчество“ – концерт-спектакъл за четвъртвековния творчески път на Академичния танцов театър „Черноризец Храбър“

Остават броени часове до грандиозния концерт-спектакъл „Традиции в ритъм и творчество“, с който ще бъде отбелязана 25-та годишнина от създаването на Академичния танцов театър на Варненския свободен университет „Черноризец храбър“. Събитието, организирано съвместно с Община Варна, ще се проведе в Деня на Европа – 9 май от 19:00 часа в зала Конгресна на Двореца на културата и спорта във Варна.

Днес се провеждат финалните репетиции с повече от 350 изпълнители, обединени от любовта към българския фолклор и Варненския свободен университет. 

В концерт-спектакъла „Традиции в ритъм и творчество“, към който има огромен интерес от публиката на Варна и професионалната общност, ще бъдат представени завладяващи изпълнения, обединяващи най-доброто от репертоара на Академичния танцов театър през неговия четвъртвековен творчески път. Специални гости ще бъдат Национален фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“, Професионален фолклорен ансамбъл „Странджа“, Гласът на България Петя Панева и танцови състави от цяла България, чиито ръководители са възпитаници на специалност “Хореография” на ВСУ „Черноризец Храбър“ – ДФТА „Калинка Вълчева“ от град Тервел, ансамбъл „Балканска младост“ от Етрополе, Ансамбъл и клуб за народни танци „Българин“, Клуб за народни танци „Моряците“, Клуб за народни танци „Фолклорно веселие“. Участие ще вземе и представителният ансамбъл на Средното училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ във Варна.

Академичният танцов театър е творческата лаборатория на студентите от специалност “Хореография” на Варненския свободен университет, в която те реализират своите проекти. Театърът е носител на престижни отличия и награди в академичната, културната и образователната сфера. „Работата в Академичния танцов театър е професионална. Репетициите със студентите са ежедневно в залата, последвани от лекции. Това, което нашите възпитаници теоретично усвоят, веднага се предава и в репетиционната зала. Комбинацията от обучение и практическа работа е уникален шанс, който студентите осъзнават и работят изключително усърдно. Възпитаниците ни излизат от университета като готови специалисти в областта на танцовото изкуство и никога не късат връзката с преподавателите и университета. Работата с младите хора е пътят за съхраняването на традициите“, каза в навечерието на концерта доц. д-р Ивайло Иванов, директор „Художествено-творческа дейност“ на Варненския свободен университет.

За осезаемия интерес към изучаването на фолклора говори и доц. д-р Мария Кърджиева – научен секретар на катедра „Изкуства“ във ВСУ „Черноризец Храбър“. Според нея поставянето на фолклорни произведения на сцена е съвременната стъпка, пречупването, което трябва да се прави от опитни специалисти, които умеят да съхраняват стила и характера на първообраза. „И тъй като отдавна вече го няма мегдана от миналото, седенките, жътвата, ние пренасяме на сцената автентичната среда, която вече не съществува. Днес фолклорното изкуство започва да се чете по нов начин, различен от наложения през ХХ век. Важно е да съхраним фолклора и запазим художествената естетика на сцената“, коментира тя.

Доц. д-р Катя Кайрякова – преподавател в специалност „Хореография на Варненския свободен университет споделя, че водещата сила за успеха е мотивацията на младите хора,  които искат да посветят целия си професионален живот на танцовото изкуство на фолклорна основа. В създаването на всяко тяхно произведение прозира стремежа то да въздейства естетически и емоционално, да създаде наслада у публиката. Като млади хора от днешния ден, студентите използват целия арсенал от изразни средства на нашето съвремие и новите технологии.

Над 400 са възпитаниците на професионалното направление “Музикално и танцово изкуство” през последните 25 години. Университетът поддържа бутикови специалности в областта на изкуствата, за да подготви не само успешни кадри, но и да гради личности. Специалност  „Хореография“ е като перла в университетската корона, смята председателят на Настоятелството на ВСУ „Черноризец Храбър“ проф. д.ик.н. Анна Недялкова. Настоятелството на университета осигурява стипендии на студентите от Академичния танцов театър.

Академичният танцов театър е създаден във ВСУ “Черноризец Храбър” през 2008 г. на базата на съществуващия студентски фолклорен ансамбъл “Академика”. Факторите, които мотивират ръководството на университета да създаде и бутиковите специалности в катедра „Изкуства“ са свързани с мисията на университета – да съхранява и развива българската идентичност и необходимостта да се стимулира обучението в областта на изкуството. ВСУ “Черноризец Храбър” е духовен център за съхраняване на непреходните български ценности. Той е един от малкото университети в България и единствен сред частните висши училища, който създава кадри в областта на музикалното и танцовото изкуство и участва активно в културния живот на страната и чужбина за популяризиране на българското изкуство и култура. 

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

15°C Усеща се 15°C
1004hPa 82% 100% 2m/s 150deg

9°C Усещане 7°C
1007hPa 82% 100% 4m/s 280deg

14°C Усещане 13°C
1004hPa 62% 75% 4m/s 160deg