Ученици от Варна рисуват емблематични сгради на пленер, посветен на културното наследство

„ПОСЛЕДНОТО ИЗКУШЕНИЕ НА ХРИСТОС“ – ПЪРВА ПРЕМИЕРА НА ВАРНЕНСКИЯ ДРАМАТИЧЕН ТЕАТЪР В СЕЗОН 2024/2025 Връзката между човек и бог продължава да занимава известния режисьор Стайко Мурджев, който след хитовия си „Амадеус“ от Питър Шафър на варненската театрална сцена поставя сега „Последното изкушение на Христос“ от Никос Казандзакис. Първата среща със зрителите на 2 септември, 19.00, Основна сцена, е първата премиера на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ в сезон 2024/2025. В "Последното изкушение" (Ο Τελευταίος Πειρασμός, 1951), както е озаглавено първото издание на романа, гръцкият писател и драматург пресъздава един от най-трагичните и символични образи в историята на човечеството - образа на Исус Христос, чиято саможертва той тълкува по начин, различен от общоприетите представи. Това е една от най-значимите творби на писателя, повлияна от философията на Ницше и Фройд, в основата на която стои върховният дълг на борещия се човек - безспирната, безмилостната борба между духа и плътта. "За да дам един най-висок образец на борещия се човек, за да покажа, че не трябва да се бои от страданието, от изкушението и смъртта, защото всички те могат да бъдат победени, дори са победени, затова бе написана тази книга", споделя Казандзакис в предговора към романа, с красноречивото подзаглавие „Изповед на борещия се човек“. „Никога не съм се чувствал по-близо до Христос, отколкото в работата си по това представление“, признава Стайко Мурджев. „Самият Исус казва в Евангелието „Вие сте храмът“, т.е. ако ние сме храмът, то Исус живее вътре в нас и всеки от нас рано или късно, в даден период или през целия си живот е Исус. Всеки от нас е разпъван ежедневно, умира ежедневно на кръста и възкръсва ежедневно“, разкрива режисьорът основната посока в своя прочит на Казандзакис.

Във Варна се провежда шестото издание на пленера за популяризиране на недвижимото културно наследство, организиран от фондация „Креа“, предаде БТА. Тази година учениците от Средното училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ в града рисуват емблематични сгради в района на Дома на архитекта, около Адвокатската градинка и за първи път на площад „Независимост“.  

В селекцията за пленера за първи път сме включили и сгради, образци от модернизма, каза за БТА Мария Иванова от фондацията и уточни, че те се намират в района на площад „Независимост“. Освен това се запечатва и къща на ул. „Петър Парчевич“, проектирана от архитект Стефан Венедикт Попов, която има идентична ограда с тази, която бе премахната от имота на бул. „Сливница“, чието преустройване в лятна тераса породи обществено недоволство. 

Докато младите художници рисуват ценните сгради, техни съученици с профил История в гимназията разказват на минувачите, които проявяват интерес, повече за историята на архитектурните обекти. Всеки може да се присъедини към инициативата, която ще продължи и утре в предиобедните часове. Тези, които разгледат поне три от обектите и чуят интересните факти за тях, ще получат за спомен репродукция на акварелна творба на архитект Белин Моллов, който е консултант на проекта. Желаещите могат и да порисуват заедно с учениците, посочи още Иванова. 

Пленерът е част от проект за социализация на архитектурното наследство и се реализира от Фондация за изкуство и култура „Креа“ с финансовата подкрепа на Фонд „Култура“ на Община Варна и дарители. В края на месец ноември т.г. предстои изложба с творбите на младежите в Дома на архитекта.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

15°C Усеща се 14°C
1009hPa 71% 69% 5m/s 290deg

8°C Усещане 7°C
1011hPa 93% 75% 2m/s 50deg

13°C Усещане 13°C
1009hPa 82% 75% 2m/s 260deg