Абсурд в Шуменския университет: Закриват катедра “География и туризъм”, пращат преподавателите в катедрата по химия и зоология!

Университетски абсурд: Закриват катедрата по георграфия и туризъм в Шуменския университет, разпределят преподавателите в катедрата по химия и зоология

Една от най-атрактивните катедри по “География, регионално развитие и туризъм” към Шуменския университет е напът да бъде закрита. Затова алармира пред СайтЪТ проф. Светла Станкова, преподавател във Висшето учебно заведение. Тя разясни, че на заседание от 20 януари, Факултетният съвет на Факултета по природни науки е приел решение за внасяне в Академичния съвет на университета проект за преразпределяне на специалностите и преподавателите от катедра „География, регионално развитие и туризъм“ в различни катедри на Факултета по природни науки.

“Това реално означава, че с катедрата е свършено и преподавателите ще бъдем разпределени в други катедри. Решението беше взето с мнозинство, въпреки че преди заседанието депозирахме подробен доклад за дейността на катедрата ни с дългогодишна история и традиции, при това с най-високо оценени резултати според акредитационните критерии, по които преподавателите от катедрата обучават своите студенти и докторанти.

Представих доклада по време на заседанието, като акцентирах върху сериозността на проблема по запазването на катедрата, както и върху създалите се през месец януари тази година неприемливи условия на работа в катедрата, включително и относно отправеното искане за съдействие от страна на ръководството на факултета и членовете на ФС за запазване на катедрата”, разяни проф. Станкова. 

Проф. Светла Станкова допълни, че основните причини за възражението на преподавателите се изразяват в това, че при преместването в началото на тази календарна година на двама от преподавателите от катедрата в катедра „Биология“ не е направена преценка и прогноза за опасността от намаляване на числения състав на катедрата под изискуемия законов минимум от 7 преподаватели на основен трудов договор, нито пък е взето предвид в кои професионални направления са хабилитирани и са защитили своите дисертационни трудове тези двама преподаватели, нито какви са преподаваните от тях учебни дисциплини.

Според нея през последните години се наблюдава лоша практика в университета да се закриват катедри със силни професионални направления и акредитации. През 2017 година бе закрита катедра теология, а в последствие катедра математически анализ, една от педагогическите специалности и др.

“Трябва да се вземе предвид това, че катедрата дава на пазарана труда специалисти в сферата на образованието и турзма. Това са дефицитни кадри и вместо развиваме тази катедра, тя ще бъде затворена, което е абсолютно нелогично. Ние ще се борим тази катедра, с дългогодишна история и отлични резултати да бъде запазена, независимо индиректните заплахи, които получаваме. Не мога да коментирам и мотивите на колегите да се преместят от нашата катедра в друга, но е факт, че до декември 2022 г. бяхме 9-ма преподаватели, а на 3-ти януари нещата се промениха коренно. Отново казвам и подчертавам, че ние ще се борим да остане тази катедра, защото тя е необходима, както на университета, така и на студентите, които се обучават”, категорична бе проф. Станкова.

СайтЪТ провери и къде ще бъдат разпределени преподавателите от катедрата, а резултатите са доста интересни:

Останалите шестима преподаватели от катедра „География, регионално развитие и туризъм“ ще бъдат разпределени в няколко различни катедри с несродна учебна и научноизследователска дейност, както следва:

1. доц. д-р Ваня Атанасова Василева, хабилитирана в ПН 3.9 Туризъм (Хотелиерство. Туристически пазари) – да бъде преразпределена в катедра „Биология“

2. проф. д-р Димитър Тодоров Владев, хабилитиран като доцент и защитил докторски труд в ПН 4.4 Науки за Земята – да бъде преразпределен в катедра „Растителна защита, ботаника и зоология“;

3. проф. д-р Милена Петрова Стоянова, спечелила конкурс за главен асистент в ПН 3.9. Туризъм (Туристически маркетинг), хабилитирана като доцент в ПН 3.9. Туризъм (Туризъм и регионално развитие) – да бъде преразпределена в катедра  „Физика и астрономия“;

4. проф. д-р Светла Димитрова Станкова, хабилитирана като доцент и като професор, както и защитила докторски труд в ПН 4.4 Науки за Земята (Геоморфология и палеогеография) – да бъде преразпределена в катедра „Растителна защита, ботаника и зоология“;

 5. доц. д-р Росица Цанкова Владева, хабилитирана и защитила докторски труд в ПН 1.3. Педагогика на обучението по… (Методика на обучението по география) – да бъде преразпределена в катедра „Физика и астрономия“ и

6. доц. д-р Ивайло Любомиров Владев, хабилитиран в ПН 4.4. Науки за Земята (Геодемография и човешки ресурси) – да бъде преразпределен в катедра „Химия“.

Проф. Светла Станкова коментира, че възражението на преподавателите е не само за запазване на „География, регионално развитие и туризъм“ като катедра с многогодишна история, традиции и научен и образователен принос, но и за запазване на преподавателския екип, който не съставлява само формално числения състав на катедрата, а представлява едно единно научно и образователно звено с еднородни по съдържание проблемни области и теми на обучителна и научноизследователска работа. Не на последно място по важност – и за запазване на авторитета на Факултета по природни науки, както и на Шуменския университет. Междувременно е проведена и среща с министъра на туризма, който е заявил, че предложенията на преподавателския състав за запазване на катедрата са много разумни. Дали обаче ще бъдат приети зависи изцяло от ръководството на университета, който има своята независимост.

“Нещо повече – професионалните направления, специалностите, магистърските и докторските програми, администрирани от катедрата, са сред водещите приоритетни такива за страната и са част от единната образователна програма в дългосрочен план.

Считаме, че численият състав на катедрата може да бъде запазен по два начина: чрез преназначаване на проф. д-р Милен Пенерлиев и проф. д-р Тодорка Кабакчиева обратно в катедра „География, регионално развитие и туризъм“, или чрез обявяване на конкурси за заемане на академичната длъжност „асистент“ – 1 или 2 места, или на академичната длъжност „главен асистент“ – 1 или 2 места. Още повече, че катедрата и понастоящем осигурява достатъчно часове като натоварване на хонорувани преподаватели, които часове биха осигурили достатъчно натоварване на щатни преподаватели”, коментират още проф. Станкова.

Решението за бъдещето на катедрата ще вземе Академичният съвет на университет. Каква ще е съдбата й ще стане ясно утре. А преподавателите са готови и на съдебни битки.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

20°C Усеща се 20°C
1012hPa 69% 35% 2m/s 250deg

13°C Усещане 12°C
1016hPa 88% 0% 2m/s 90deg

21°C Усещане 21°C
1014hPa 56% 0% 7m/s 280deg