Детските отделения във варненските болници работят на горна граница
В четвъртък ще стане ясно дали ще има грипна ваканция във Варна, съобщи за СайтЪТ Ирена Радева, директорът на Регионото управление по образование (РУО) в морската столица. Към момента стойностите не са достатъчно високи за обявяване на грипна ваканция, но данните се менят ежедневно и по този повод в четвъртък ще се проведе заседание на Кризисния щаб и ще бъде взето решение дали има основание да се обяви грипна ваканция за учениците.
Междувременно от МБАЛ “Св. Анна” във Варна обясниха, че детското отделение работи на горна граница.
“Действително е натоварено, работи се на горна граница – изписват се хора и на тяхно място настаняваме нови”, обясниха от лечебното заведение.
Почти тройно са се увеличили случаите на ОРЗ за седмица във Варна и региона, показват данните за изминалите седем дни на Регионалната здравна инспекция в морската столица. Броят на регистрираните остри респираторни заболявания (ОРЗ) през настоящата седмица е 564 случая, като заболеваемостта е вече 120,35.
За сравнение – през предходната седмица са регистрирани 200 случая на остри респираторни заболявания. предходната седмица. Най- често боледуващи са лицата във възрастова група 5-14 годишните, където са регистрирани 129 случая, следвани от възрастова група 15-29-годишните, където има регистриани 128 случая на ОРЗ и възрастова група 30-64-годишните със 155 случая.
Регистрирани са общо 63 усложнения. Най-много усложнения има регистрирани при децата до 14-годишна възраст.
Специалистите посочват, че грипът не се лекува с прием на антибиотици и призоват да не купуваме медикаменти, без да сме се консултирали с лекар.
При лечение на ОРЗ и грип не се налага приемане на специфични противовирусни средства. При неусложнените форми се назначават медикаменти за спадане на температурата – антипиретици, против кашлица – антитусива, аналгетици, витамини и др.
Поради по-тежкото протичане на респираторно-синцитиалната инфекция при кърмачета и новородени, може да се наложи патогенетично лечение с кислород, корекция на водно-солевия дисбаланс, парентерално хранене и др. При вторични бактериални инфекции – съответната антибактериална терапия.