“Изкуството – нужда и надежда за украинските деца” е наименованието на фотографска изложба, която предстои да бъде открита на 18 март в 18 часа в Арт салона на Радио Варна. Изложбата ще остане до 6 март, съобщиха за СайтЪТ от екипа на проекта.
Изложбата представя 24 голямоформатни фотографски изображения на украинчета по време на техните творчески занятия. Децата са бежанци, дошли със свой родител или семейство в България по различно време. Въпреки трудната ситуация, в която се намират, те с желание творят и искат
да се развиват. Пеенето, рисуването, танцуването и актьорското майсторство служат за себеизразяване, разтоварване, общуване, забавление. Защо не и за утеха, спомен за Родината и надежда за бъдещето…
Експозицията е изпълнена в репортажен стил, следващ естествения ход на заниманията и с минимална намеса в тях. Концепцията на фотографиите се гради върху два механизъма на изкуството. Първият от тях е този на запознаването със субекта. Чрез камерното разглеждане на снимката, зрителят вижда в близост изобразения човек и има възможност да го опознае
и усети. Вторият способ на изкуството е да предава и формира в публиката конкретен поглед върху темата, а именно: вдъхновение от енергията на децата, че са намерили начин и сили да се занимават с любимите си дейности; оценяване важността на изкуството в най-трудните житейски ситуации.
Изложбата е финален етап на проект със социална насоченост,
финансиран от Национален фонд „Култура”.
Заедно с издаден календар по проекта, експозицията се стреми да подпомогне диалога между варненци и бежанци. За много от децата няма яснота колко още ще пребивават в България и те вече са започнали процес на интеграция в обществото и системата. Екипът на проекта се надява, че изложбата ще е в подкрепа на този процес и не по-малко важно – че ще докосне своите зрители.
В изложбата участват рисунки на деца от проекта, както и фотографии на ученици от Школа по фотография “Позитив” – ОДК Варна.
Официална страница на проекта във фейсбук: “Изкуството – нужда и надежда за украинските деца”
Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура” по програма “СОЦИАЛНО АНГАЖИРАНИ ИЗКУСТВА ’22”