През месец октромври се навършват 140 години от създаването на Военноморския музей, предаде TheSite24. Неговият първообраз е музейна сбирка в Дунавската флотилия в гр. Русе. Инициативата за реализирането ѝ е подета от офицерите, които събират първите колекции с морско въоръжение и лични вещи само няколко години след създаването на Военния флот.
На 12 октомври 1883 г. капитан-лейтенант Зинови Рожественски, командир на Дунавската флотилия, в рапорт до военния министър обявява, че вече е факт „зачатъкът” на музей, който да се развива заедно с формираната по същото време библиотека на Флотилията.
За широката публика Музеят отваря врати през 1923 г. след преместването на сбирката във Варна. Установяването и разширяването му в морската столица е подкрепено от членовете на обществената организация „Български народен морски сговор“.
При откриването Морският музей е разположен в две стаи на Девическата гимназия, а във фонда му има няколко десетки експоната. Броят им постепенно нараства, като днес артефактите са вече десетки хиляди. Един от емблематичните му експонати е корабът-музей „Дръзки“, който „акостира“ пред сградата през 1957 г.
В настоящия си дом Музеят е от 1955 г., когато получава статут на държавна институция – под името Военноморски музей, филиал на Националния военноисторически музей.
Всички предмети, изложени в експозиционните зали разказват за овладяването и опазването на морските граници, за заслугите на българските моряци във военно и мирно време, както и за достиженията в морските стопански отрасли. С най-много артефакти е представен периодът от формирането на Военния флот и началото на изграждането на образа на съвременна морска България.
Военноморският музей се появява и развива под опеката на българските моряци. Техните наследници от Военноморските сили, както и обвързаните с „цивилните“ морски професии, и до днес ревностно следят и помагат за утвърждаването му като център за изучаване, съхраняване и представяне на българската морска история.