Зорница Рашева: Виртуалният туризъм може да ни покаже места и събития от историята, които не сме и мечтали да видим (ВИДЕО)

VR туризмът се развива с все по-бързи темпове

Представяте ли си да имате възможността да присъствате на гладиаторска битка в Колизеума? А искате ли да видите как е изглеждала Виена по време на Ренесанса? Макар и да звучи като фантастичен филм – оказва се, че това вече е възможно, макар и виртуално, а този вид преживенчески туризъм набира все по-голяма скорост в световен мащаб. Пандемията от COVID-19 стана причина много туристически компании да се насочват в развитие на виртуалния туризъм, който предлага разходка в миналото по един нов и вълнуващ начин. Пред СайтЪТ Зорница Рашева, от туристическа агенция „Е-Турс“, разкрива най-новите тенденции в туристическия бранш. Рашева работи в сферата на туризма повече от 12 години и определи този сектор като изключително интересен, динамичен и адаптивен.

“Епидемията от COVID-19 беше едно предизвикателство за целия свят. Но ако трябва да сме напълно обективни, в този период ние осъзнахме, че трябва да сме много гъвкави, за да оцелеем в по-трудните времена. Това от своя страна ни подтикна да развием едни по-различни продукти, които да предложим на хората, особено в периода, в който те не можеха да пътуват така свободно, както преди. Акцентът падна върху преживяванията и емоциите. Разбира се, масовият туризъм винаги ще бъде предпочитан, но там преживяванията са доста по-скромни.

В последните години, с масовото навлизане на мобилните устройства, хората започнаха сами да си определят маршрутите, дестинациите, сами да си закупуват самолетни билети. Всичко това е чудесно, защото ако ние като фирми нямаме конкуренция, няма да се развиваме, а така търсим начин да привлечем интереса на хората и съответно да им предложим нещо ново, интересно и наистина забавно”, заяви експертът.

Най-новите тенденции в сектор туризъм са високите технологии, посочва Зорница Рашева.

“Дори и в България да навлязат малко по-късно, това е бъдещето на туризма. В световен мащаб високите технологии започват да стават неразделна част от туристическия продукт. Какво имам предвид. В повечето държави, на летищата вече има въведен т.нар. self check контрол на паспортите, което позволява на пътниците сами да се чекират. Освен това, не малко хотели, особено нискобюджетните, въвеждат електронна система за самонастаняване на гостите си. Отделно много от круизните компании започнаха да използват роботи, които да почистват корабите. Ако говорим обаче за туристическо изживяване, там нещата също се променят главоломно“, каза още Зорница Рашева.

В последните години започва масово да навлиза т.нар. виртуален туризъм. Използват се 3D очила за виртуална реалност.

“За всички нас е много интересно изживяване да посетим Колизеума, но представете си да имате възможност да видите този обект в разцвета му? Това вече е възможно, именно чрез използването на виртуалните технологии. Слагате тези очила и можете да видите една гладиаторска битка, провела се в Колизеума, така както той е бил в реалните си размери и завършената си форма.

Видео СайтЪТ

Друго интересно преживяване, което се предлага във Виена е следното: във виртуален бус туристите слагат 3D очила и докато са в движение – разглеждат Виена, но не в съвременния ѝ вид, а в онзи прекрасен бароков вид, в който градът е бил център на културата и изкуството в Европа. Една американска компания дори предлага виртуално изживяване, в което срещу минимално запащане, показват последните дни на Исус Христос. Това е едно много различно изживяване. А ако човек остане впечатлен от това, което е видял във VR туристическото преживяване, харесало му е, той би могъл да отиде и на място, за да види как изглежда всичко в действителност, да се запознае с историята на обекта, да научи повече за събитията, които са станали там. Затова казвам, че виртуалния и преживенческия туризъм вървят ръка за ръка “, допълва Рашева.

Според специалистите, предимствата на този вид туристически продукт са няколко: няма странични шумове, хората не се блъскат един в друг, ако е горещо или студено, туристът стои на климатик, има аудиогайдове, които са преведени на повече от 20 езика.

Зорница Рашева каза още, че туристическите продукти стават все по иновативни и хората обичат да експериментират. Не случайно всичките тези дейности свързани с преживенчески усещания в последните години се радват на голям интерес.

В България виртуалният туризъм започва да навлиза, макар и с по-плахи стъпки:

“Повечето музеи вече разполагат с виртуална разходка на залите си, показват най-интересните експонати, които предлагат. Освен това, вече повечето хотели също предлагат виртуални разходки, показвайки на гостите си, какви стаи и атракции предлагат в обекта. Затова смятам, че тази виртуална достъпност ще започне да бъде търсена много от хората. В началото ще е безплатна, но с времето, макар и минимално ще започне да се заплаща”, коментира специалистът.

Видео СайтЪТ

Зорница Рашева заяви още, че хората няма как да се отдадат изцяло на виртуалния туризъм, защото сме социални същества и искаме да отидем на място, да се запознаем с културата и духа на съответната дестинация.

“Не случайно обаче кулинарния, фестивалния, винения туризъм започнаха да привличат толкова много хора. Там човек може да се потопи в една по-специална атмосфера и да опита нови неща. Хората не отиват само, за да вкусят от даденото изкушение, а и за да се запознаят с мястото и да видят нещо ново, непознато за тях. Аз смятам, че високите технологии и тези по-различни форми на туризъм ще вървят заедно в бъдеще”, посочи специалистът.

Що се касае до масовия туризъм, Рашева заяви, че след края на епидемията той е тръгнал отново с пълна сила, защото на хората им се пътува.

“Нито война, нито кризата могат да спрат хората, които искат да пътуват. Туристите ще продължат да го правят, независимо, колко ще им струва, защото това е част от тяхната индивидуалност и за тях е важно да опознават света”

На въпрос, какво търси българският потребител Зорница Рашева отговори така:

“Българите търсят да не са си вкъщи. Със сигурност българските туристи държат всичко да им е уредено, говоря за масовите туристи. Търсят се различни пакети свързани с кулинарния и винения туризъм, които са много вървежни в последните години”

По отношение на екзотиката, в последно време се наблюдава засилен интерес към Изтока. За по-кратки пътувания се търсят европейски дестинации. Впечатление прави и това, че автобусните екскурзии започват да залязват.

“Хората разбраха, че пътуването със самолет, макар и малко по-скъпо е за предпочитане, пред това да губят ценно време в пътуване, което време биха могли да оползтоворят в разглеждане на туристически дестинации”, каза още Зорница Рашева.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

27°C Усеща се 27°C
1013hPa 48% 0% 4m/s 320deg

20°C Усещане 20°C
1016hPa 64% 0% 5m/s 290deg

26°C Усещане 26°C
1014hPa 38% 20% 9m/s 280deg