Питането на главния прокурор Иван Гешев до Конституционния съд дали орган с изтекъл мандат да се произнася по неговото предсрочно освобождаване е шум в системата и опит за бавене на процесите, заяви бившият правосъден министър Надежда Йорданова пред телевизия NOVA. Според нея има ясно произнасяне преди няколко месеца на КС по аналогичен казус, което казва, че органът с изтекъл мандат продължава да изпълнява своите правомощия да избирането на нов.
Днешната процедура във Висшия съдебен съвет (ВСС) за предсрочното освобождаване на Гешев е поредното доказателство, че има проблем и с личността на главния прокурор, но и на целия институт, според народния представител от “Продължаваме Промяната – Демократична България”. Това е и една от причините за необходимостта за промени в Конституцията.
“Основната идея при тези бъдещи промени е да се промени структурата на прокуратурата. Целта е да няма прокурор, както и да се нарича той, който да бъде всевластен, да може да упражнява контрол, надзор, да указва на всеки прокурор в системата да извършва определени действия. Как точно ще се случи е въпрос на дебат”, коментира Йорданова.
Измененията в Конституцията трябва да бъдат извършени след постигане на широк консенсус, защото тя представлява обществения договор в едно общество и показва как искаме да изглежда една държава, коментира Надежда Йорданова. И призова отделните парламентарни групи да избягват предлагането на членове на комисията, към които има обществено недоверие и противоречиви реакции. “Процесът трябва да бъде зареден с доверие. Поради това отговорност на всички парламентарни групи е да постигнем точно такъв процес”, коментира представителят на “Да, България”.
Тя обяви, че разговорите по състава на конституционната комисия в парламента продължават. “Както каза Христо Иванов днес в Народното събрание – да си дадем няколко дни време и да преосмислим своите позиции. Обществото има нужда от тези промени. И нека да го направим по най-добрия начин”, завърши тя.