Важна тема е профилактиката на социалнозначимите заболявания. Кои са те и какво включва тази профилактика, разговаряме с д-р Ивелина Герова, председател на Асоциация “Менопауза и андропауза”, с която се срещна репортер на СайтЪТ при гостуването й във Варна.
“Когато говорим за периода на средната възраст, тоест периода между 40 и 65 години, които съвпадат с процеса на навлизане в менопауза и андропауза, е важно да отбележим, че извън неприятната симптоматика, която води този процес със себе си, по-скоро това, което трябва да ни тревожи, е повишеният риск от развитие на различни социалнозначими заболявания.
Под социалнозначими заболявания имам предвид сърдечносъдови заболявания, диабет тип 2, различни видове рак, остеопороза, болест на Алцхаймер. Това са заболявания, за които не мислим, когато искаме да се справим с депресивните си настроения или с натрупаните килограми в този период.

Осигуряването на дългосрочното ни здраве и здравето в късна възраст трябва да започне още в периода на средна възраст. Когато започнат да намаляват хормоналните нива на естроген, на тестостерон при двата пола, е важно да знаем, че това води след себе си и повишен риск.
Много често жените се страхуват от развитието на различни видове рак. Затова и често отказват хормонална терапия в менопаузата. Това, което трябва да знаят, е че това, което убива жените, са сърдечносъдовите заболявания.

Те са 10 пъти по-честа причина за смърт в менопауза, отколкото различните видове рак. Под сърдечносъдови заболявания разбирам остър миокарден инфаркт, съдови инциденти като инсулт.
Тук не говорим за хипертонията, защото тя е по-скоро възрастово обусловена, отколкото свързана с менопаузата. Ако през репродуктивните ни години естрогенът ни пази от развитието на сърдечно-съдови заболявания, то през менопаузата този риск се изравнява с рискът при мъжете. Затова е важно всяка жена ежегодно да посещава кардиоло , освен гинеколог, за да профилактира сърдечносъдовият риск , който идва с настъпването на менопаузата.

Абсолютно същото важи и за мъжете. Мъжете много по-често в активните години развиват инсулинова резистентност и много по-често развиват диабет тип 2, едно много сериозно, инвалидизиращо заболяване в по-късна възраст.

Остеопорозата е заболяване, което не е приоритет само при жените, въпреки че най-често говорим за остеопороза във връзка с менопауза. То е характерно както за мъжете, така и за жените и периодът, в който ние можем да направим профилактика, е също след 40 години.

Алцхаймер е също изключително инвалидизиращо социалнозначимо заболяване при жените. Последните научни данни показват, че първите симптоми започват в периода на навлизане в менопаузата. Има фактори, има маркери, които по тежестта на симптоматиката, която една жена изпитва, могат да предскажат дали след 20 години тя ще развие Алцхаймер.

При мъжете това важи и за Паркинсон. Мисълта за това, че трябва да се погрижим и за здравето си в периода на перименопауза, в първите години на менопауза и след 40-45-годишна възраст при мъжете, когато постепенно започва все по-силното намаляване на тестостерона, е инвестиция в дългосрочното здраве. Това ще ни даде възможност да останем здрави и социално, и физически, и психически активни до много по-късна възраст“, категорична е д-р Герова.
Още по темата: