Десетки варненци се включиха в отворената среща против изграждането на вятърни електроцентрали в Черно море, предаде TheSite24. Срещата бе организирана от народният представител от БСП Борислав Гуцанов, а активно учасие в нея взеха представители на рибарския и туристическия сектор, както и много варненци, дошли на място, за да се обявят против поставянето на перки в Черно море.
Във Варна ще се проведе открита среща против изграждането на вятърни електроцентрали в Черно море
“Време е да се сложи край на тези безобрази. Такива перки ще ударят, както туристическия сектор, така и рибарския. Отделно всеки инвеститор ще търси начин да сложи тези съоръжения възможно най-близо до брега, за да бъдат по-евтини”, категоричен бе Гуцанов. Според него това е поредният лобистки закон, който се е вкарал в Народното събрание.
Борислав Гуцанов посочи още, че туризмът ще изчезне като сектор в икономиката.
“Представете си в к.к. “Албена” да има перки срещу плажуващите? Ами те никога повече няма да повторят почивка в България!
Няма и яснота, на какво отстояние ще бъдат от брега тези перки. И пак казвам – ефектът за енергетиката ще бъде минимален! Над 250 000 души се хранят от туризма, а с тези ветропаркове няма да има и 1000 човека, които да са заети на работа. Откъдето и да се погледне, това е пълен абсурд! Подобно нещо няма във Франция, няма го и в Италия, или в Гърция! Няма подобни паркове, няма и да има!
Да, в Северните морета го няма, но там и туризъм няма, а да не говорим, че и дълбочините са много по-малки, отколкото в Черно море, което е ясен показател, че инвеститорът ще се стреми да сложи перките възможно най-близо до брега!”, каза още народния представител от БСП. Той добави, че тази битка не трябва да се води само в Народното събрание, а и по места, защото това е борба за спасяването на Черноморието.
Темата коментира и Станислав Стоянов, зам.-председател на Съюза на хотелиерите в “Златни пясъци”.
“Изграждането на такива паркове в морето, неминуемо ще доведе до негативно влияние върху туризма. Самата гледка ще отблъсне туристите и те няма да повторят почивка по нашето Черноморие. Отделно, няма начин тези ветрогенератори да не окажат влияние и то отново в негативен план, на природата. Като цяло – Съюзът на хотелиерите в “Златни пясъци” не подкрепя поставянето на такива ветрогенератори в Черно море”, каза още Стоянов. Мнението му бе подкрепено и от Емил Милев, председател на сдружение “Черноморски изгрев”.
“На 6-и февруари в София ще се проведе кръгла маса, на която ще обсъждаме темата и след нея ще решим, какви мерки да предприемем”, каза от своя страна Милев.
Освен пряко засегнатие страни във Фестивален и конгресен център дойдоха и много еко активисти и граждани, които изразиха притеснението си от вероятността в Черно море да бъдат изградени подобни съоръжения. Според тях те биха имали пагубен ефект спрямо екологичната система.