Институции ще обменят информация в реално време за по-добро наблюдение на плавателните съдове в Черно море

Институции ще обменят информация в реално време за по-добро наблюдение на плавателните съдове в Черно море

Координационният център ще бъде разположен в Рейдовата кула на Морска гара, която ще бъде реконструирана и надстроена в рамките на проекта

Днес във Варна бяха представени резултатите по проект “Внедряване на Интегрирано българско морско наблюдение (ИнБулМарС), базиран на обща среда за обмен на информация (CISE) за наблюдение на морската територия на ЕС – с акроним ИнБулМарС 2”, предаде СайтЪТ. Румен Николов, началник на ГД „Аварийно-спасителна дейност“ коментира, че проектът цели да се постигне взаимодействие между ВМС, ИА “Морска администрация”, ГД “Гранична полиция”, Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури и Агенция “Митници”.

Проектът е стартирал през март миналата година и благодарение на дейността на фирмата изпълнител СТЕМО – сроковете са били съкратени, доставено е и оборудването.

“Идеята беше оборудването да се инсталира в новия координационен център на “Морска администрация”. На този етап се дава възможност, в реално време да постъпва информация от институциите, за мястото на плавателния съд и какво се случва с него при евентуален инцидент, а така също може да се предотвратяват на нарушения.

Например, ограничаване на достъп до определен район, от страна на Военноморските сили”, коментира Румен Николов.

Проектът ще се доразвие и с обмен на информация за морската безопасност с другите страни от ЕС.

Според участниците в проекта, важни са не само средствата, а и бързината на обмен на информацията. Проектът ще даде възможност за обединяване на усилията за контрол на морските пространства. Гранична полиция ще действа, ако има нужда за установяване на правомерността на плавателния съд, Митниците – ако става дума за контрабандна, ИАРА- ако става дума за риболовни кораби, а ВМС ще се включват ако има нужда от допълнителна ангажираност.

Получаването на информация от един от партньорите ще доведе до обмена й в реално време чрез 22 работни станции, като част от станциите веротно ще се разположат и на плавателни съдове в морето.

Координационният център ще бъде разположен в Рейдовата кула на Морска гара, която ще бъде реконструирана и надстроена в рамките на проекта. За кулата има проект на стойност 3 млн. лв., на базата, на който ще се изгради нова висока част.

“В момента тече процедура за разрешение за извършване на генерален ремонт, формалностите се оказаха повече от очакваното. Въпреки всичко, очакваме до края на тази година да бъде преместено цялото оборудване в новата част, която ще се изгради”, посочи кап. Венцислав Иванов от “Морска администрация”.

Румен Николов допълни, че е започнала процедура за адаптиране на българския център за събиране на информация с останалите държави в ЕС чрез т.нар. платформа CISE, която е в тон със стратегията на ЕС за морска сигурност. Платформата позволява предоставяне и ползване на данни, включително и на секретни данни след филтриране.

По думи на Кирил Михайлов от ВМС, изграждането на тази система е още едно доказателство за доброто взаимодействие между всички институции с отношение към морската среда.

“Те и преди работеха добре, когато имаше нужда от съвместни действия, но тази система ни отвежда на по-високо ниво и възможността това да се случва в реално време. Така всички институции ще могат да получават едновременно информацията, по изключително добър начин и всеки да ползва това, което му е нужно”, каза Михайлов.

От своя страна, доц. Ваня Стаматова от ИАРА – Варна заяви:

“За мен е важно всички институции да работят заедно. ИАРА контролира риболова в Черно море и ще помагаме, тъй като имаме инфосистема за реално наблюдение на риболовните кораби в два центъра във Варна и Бургас и при инцидент веднага можем да подадем информация към останалите участници, за да се действа бързо”.

Проектът се фиинансира по Програмата за “Морско дело и рибарство” 2014-2020 с бюджет от 2,985 млн. лв., от които 746 486 лв. са национално съфинансиране. Срокът за изпълнение на проекта е 36 месеца.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

5°C Усеща се 3°C
1018hPa 87% 32% 2m/s 10deg

6°C Усещане 5°C
1020hPa 81% 40% 2m/s 120deg

3°C Усещане 3°C
1020hPa 100% 17% 1m/s 240deg