Тази учебна година в „Учебна компания“ – Company Program успяха да се запишат за участие над 330,000 гимназисти и младежи от цяла Европа! Това е най-мащабната програма за развитие на предприемаческо мислене и начин на работа в Европа. Надпреварата е наистина вдъхновяваща, защото всички ученици ще предлагат решения и иновативни концепции в три основни направления: STEAM, Зелено предприемачество и Високотехнологични решения за градове и общности. Регионалните полуфинали ще се проведат в два града: Варна на 4ти април (икономически университет Варна) и София на 7ми април (София Тех Парк). Поканата е с вход свободен – заповядайте да видите най-иновативните идеи на бъдещето, представени от Учебни компании от цялата страна.
В последните пет месеца, екипа на Джуниър Ачийвмънт България провежда редовни консултации между участници, преподаватели и ментори от цялата страна, като основната цел е да спомогне в процеса на сформиране на екипи и поставяне на устойчиво начало за развитието на техните идеи за бизнес или услуга. В края на 2022 успяхме да излъчим и публичен лайвстрийм на тема „От идея към устойчив бизнес“ целящ да спомогне и на процеса на генериране на идеи, в който взеха участие различни експерти от водещи компании и стартъпи и Васил Димитров, Мениджър Маркетинг и корпоративни партньорства на Джуниър Ачийвмънт България. Последва и още един лайвстрийм, 360* Маркетинг, с който споделихме различни маркетинг тактики и съвети които да са от полза на участниците в предстоящия полуфинал.
В програма “Учебна компания” имаме удоволствието да работим с вдъхновяващи младежи, а също и с вдъхновяващи ментори, които са и пряката връзка между академичната подготовка и актуалните теми на деня от гледна точка на бизнеса. Активно участие и принос за развитието на процеса на учебните компании оказват доказани експерти, представители на партньорите на Учебна компания – Vivacom и Кауфлад България, редом с ментори от най-различни компании и стартъпи.
В ролята си на ментори, еспертите от Vivacom и Кауфланд България се включват в регулярни срещи с учениците, като те им помагат в създаването на концепция, намиране на подход за разрешаване на предизвикателствата, както и в сформирането на идейното и технологично развитие и във всяка стъпка от работния процес, включително създаването на реален прототип на идеята. Споделяме няколко акцента, с които искаме да дадем и пример за иновативността и находчивостта на нашите ученици и техните екипи.
Карането на тротинетки в различни градски условия и терени е истинско предизвикателство. Учебна компания TOP G от СУ “Васил Левски” – гр. Елин Пелин работи върху идеята си за устройство, което да спомага преодоляването на тези трудности, чрез модул за автоматично управление на тротинетки спрямо терена. Крайната цел е безопасността на водачите – млади и възрастни.
EPT (Easy Parking Technology) е компания от 137 СУ “Ангел Кънчев”- София, чиято мисия е живота на шофьорите да бъде улеснен, чрез създаване на практично приложение за намиране на парко-място сред натоварения трафик. Идеята е насочена към облекчаване на трафика генериран и от търсене на парко-места от страна на активните шофьори.
VisionX (отново от 137 СУ “Ангел Кънчев”) e компания, която иска да помогне на незрящите хора по света, стремейки се да улесни проблемът на сегашните дистанционни които са трудни за използване. Продуктът който VisionX предлага е дистанционно устройство изработено от рециклирана пластмаса и специални функции.
SunCase от ЧЕГ Проф.”Иван Апостолов” са вложили усилия в създаването на калъф за телефон, който безжично зарежда телефона чрез соларен панел.
Тази година с радост споделяме, че екипите на Кауфланд България също се присъединиха с подкрепа на „Учебна компания“. Със своя различен опит и знания, те успяват да вдъхновят участниците да преследват мечтите си, независимо от предизвикателствата. След първоначалните срещи, пълни с ентусиазъм и мотивация, менторите продължават да се срещат с учебните компании от програмата до полуфиналните състезания, които ще се проведат в края на март месец тази година. Споделяме още няколко от идеите, върху които работят учениците с подкрепа на техните ментори:
PurePulse е компания от ЧЕГ ,,Проф. Иван Апостолов”. Тяхната мисия е свързана с намирането на лесен и удобен начин за пречистване на питейната вода в ежедневието. Подхода е хем стандартен, хем иновативен, като се насочват към добре познатата обикновена чаша, но я съчетават с технологично решение, което ще пречисти водата в много кратък срок от време. Предстои да разберем повече за развитието на идеята им в следващите етапи на програмата. За да я осъществят имат верен помощник в лицето на Константин Петров от Kaufland.
G COFFEE отново от ЧЕГ ,,Проф. Иван Апостолов” избират да се преборят с нарастващия проблем от натрупване на отпадък от капсули за кафе. Учениците работят усилено върху създаването на биоразградими капсули за кафе, като идеята им е да ползват естествени материали и биоразградими такива. А дали ще успеят да разнообразят и гамата на кафето, което ще се предлага, предстои да разберем в следващите месеци. На този екип много ценна подкрепа със своята обратна връзка и конструктивни въпроси оказва Ваня Божилова-Стоянова от Каufland.
Програма „Учебна компания“ се реализира като резултат на много вяра във възможностите на младежите на България! Тук бихме желали и да споделим своята благодарност на партньорите на програмата през тази учебна година – Vivacom, Kaufland и CITI, които застанаха зад идеята за подкрепа на новите млади предприемачи на JA Bulgaria! „Да си предприемач означава да можеш да изграждаш активна позиция, да поемаш отговорност, а пред теб да се отваря пространство за развитие, да се насърчава креативността ти. Вярвам в силата на тези, които мислят в същата посока.“ – сподели Милена Стойчева, изпълнителен директор на JA Bulgaria.
Вижте и кои са финалистите на Учебна компания от последните три години, които представяха страната ни на европейската сцена.