Ученици от Суворово сами обработват информация от Метеорологичната станция в тяхното училище

Ученици от Суворово сами обработват информация от Метеорологичната станция в тяхното училище

Мислите ли, че учениците биха могли да свалят, анализират и оценяват информация от метеорологична станция? Може ли това да бъде част от учебния ден? 

Категорично да! В следващите редове ще разгледаме как това се случва в Професионална гимназия по селско стопанство “Свети Георги Победоносец” в град Суворово. Преподавателят Нели Неделчева и нейните ученици работят с метеорологичната станция, разположена в училище, и използват данните, отчетени от уредите, в часовете по растениевъдство и полски култури, научи СайтЪТ. Учителката споделя, че практиката би могла да се интегрира и в часовете по физика и астрономия, география или друг специален предмет в професионалните гимназии. 

Проектът участва в конкурса “Добрите практики на фокус”, който за пръв път ще отличи и практики, избрани от публиката чрез онлайн гласуване до 21 април 2023 г. Инициативата се организира за втора поредна година от фондация “Заедно в час” и образователния сайт Prepodavame.bg и цели да събере, опише и популяризира добри практики от български класни стаи и училища. За да подкрепите Професионална гимназия по селско стопанство “Свети Георги Победоносец” в град Суворово, гласувайте ТУК

Метеорологичната станция е разположена в двора на училището, а дисплеят, от който се свалят данни – в СТЕМ центъра на ПГСС “Свети Георги Победоносец”

Учениците на Нели Неделчева работят ежедневно с данни, свалени лично от тях в часовете по растениевъдство и полски култури. Това развива у тях редица умения и им помага при взимането на информирани решения и изграждането на модели за бъдещи действия.

Първата стъпка, която предприема учителката, е да снабди училището с метеорологична станция. За целта г-жа Неделчева кандидатства по проект и печели финансиране за оборудване с необходимите уреди. Станцията се разполага в училищния двор и учениците получават лесен достъп до съоръжението. То ежедневно ги снабдява с живи данни, които да ползват в учебния процес. 

Как да използваме метеорологична станция в училище? 
Ученици записва данни в дневника на метеоролога 

За учениците в направление “Растениевъдство” е ключово да познават процесите, които влияят на почвите, животните и културите. Климатът е основен фактор, влияещ на отрасъла, а познаването, анализирането и оценката на данни са умения, които влизат в употреба винаги.

Учителката залага на три ключови момента:

1. Ангажиране на учениците – всеки клас разполага с екип ученици, които свалят информацията от метеорологичната станция. Това са младежи, проявили проактивност и желание да работят с уреда и ежедневно минават и събират данни за климатичните елементи. 

2. Водене на дневник – съхранението на данни от метеорологичната станция става в дневник, който се попълва от съответните дежурни ученици. 

“Които ученици са по график, минават през станцията, записват данните от дисплея и после ги обсъждаме в клас.”

3. Изготвяне на график – г-жа Неделчева и учениците са разработили график за ротация на отборите метеоролози от всяка растениевъдна паралелка в гимназиален етап. Младежите стриктно спазват разписанието и не пропускат да се сдобият с информация, с която да работят в час. 

Как да използваме метеорологична станция в училище? 
Г-жа Неделчева и учениците ѝ анализират данни в часовете по растениевъдство и полски култури в СТЕМ центъра на училището

Нели Неделчева и учениците ѝ използват данните, за да наблюдават как ежедневните промени на времето рефлектира върху почвата, растенията и животните. За специалността “Растениевъдство” това знание е основополагащо. Благодарение на него, учениците сами анализират кога е най-благоприятният момент, в който да засадят културите в училищните ниви с размер 400 дек. Продукцията от нивите се прибира от ученици от други специалности.

ЗАЩО ДА ОПИТАМЕ

“Основната идея е да ангажираме учениците и да събудим в тях отговорност, полагайки грижа за културите.”, разказва Нели Неделчева.

Наблюденията на преподавателката са, че този подход прави учениците по-съпричастни към съответната дисциплина, а това от своя страна пробужда любов към професията. Тя с умиление си споделя, че в неучебни дни, част от учениците ѝ пътуват до нивите, засети с пшеница, за да поливат и полагат грижи за растенията.

Как да използваме метеорологична станция в училище? 
Учениците засаждат сами култури, ползвайки прогнозите изработени в часовете по растениевъдство и полски култури. 

Работата с метеорологична станция не отнема много време и не тежи на учебния процес. От учителя се изисква единствено да подкрепи учениците при анализа на данните, за да получи работният процес завършен вид.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

11°C Усеща се 10°C
1007hPa 82% 75% 6m/s 10deg

11°C Усещане 9°C
1009hPa 50% 75% 1m/s 0deg

13°C Усещане 12°C
1008hPa 58% 100% 5m/s 240deg