Уволнения за нарушилите на екологичните норми в КРЗ „Одесос“

Уволнения за нарушилите екологичните норми в КРЗ „Одесос“

Освободени са служителите на дружество-подизпълнител, които недобросъвестно и в разрез с правилата за работа са нарушили екологичните норми. Това заяви пред Maritime.bg изпълнителният директор на КРЗ „Одесос“ инж. Димитър Тодоров по повод разпространени в социалните мрежи кадри, на които се вижда как лица изхвърлят зад борд абразив за бластиране.

Става дума за кораб, който е бил на ремонт в завода и вече е напуснал предприятието.

Дружеството-подизпълнител е санкционирано, каза още Тодоров. По думите му лицата, заснети във видеото, вече са уволнени и им е отнет достъпът до територията на предприятието.

КРЗ „Одесос“ ще увеличи и броя на супервайзърите, като допълнителна мярка за ограничаване на бъдещи случаи на погазване на екологичните норми от страна на дружества-подизпълнители.

Специализираните териториални звена на Министерството на околната среда и водите упражняват контрол върху бреговите източници на замърсяване. Това се посочва в отговор до Maritime.bg на Министерството на транспорта и съобщенията по повод разпространената вчера информация за допуснато замърсяване от базирано във Варна кораборемонтно предприятие. За установяването и наказанията, свързани с вчерашното замърсяване, е отговорна Регионална инспекция по околната среда и водите – Варна, според отговорите на МТС.

Вижте и останалите отговори:

Кой нормативен документ определя коя институция има право да съставя АУАН и налага наказателни постановления при установено замърсяване и отклонение от нормите на екологичното законодателство от източници на брегово замърсяване?

Чл. 122, ал. 3 от ЗМПВВППРБ гласи следното:

(3) Наказателните постановления за нарушения, свързани с опазването на морската среда и вътрешните водни пътища, се издават от министъра на околната среда и водите или от определени от него длъжностни лица за брегови източници на замърсяване, и от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Морска администрация“ или определени от него длъжностни лица – за замърсяване от кораби, съгласно анексите на МАРПОЛ.

Плаващите докове и кораборемонтните заводи източник ли са на брегово замърсяване?

Дейностите, извършвани в пристанищната инфраструктура на кораборемонтните заводи, включително и в доковете като елемент на пристанищната инфраструктура, са източник на брегово замърсяване.

Във връзка с промяната на определението в чл. 4, ал. 1 от Кодекса на търговското корабоплаване (КТК) от 2015 г., плаващите хидротехнически съоръжения, в т.ч. плаващите доковете в пристанищата със специално предназначение, са отписани от Корабния регистър и са включени в инфраструктурата на пристанищата със специално предназначение.

Справка на нормативната уредба: 

чл. 4. на КТК (1) Търговски кораб по смисъла на този кодекс е всеки самоходен или несамоходен плавателен съд или плавателно съоръжение, предназначено за плаване и за извършване на дейностите по чл. 3, с изключение на закотвените в акваторията на пристанищата плаващи докове и плаващи работилници, предназначени за корабостроене и/или кораборемонт.

Тоест доковете не попадат в определението „търговски кораб“ и са елементи от пристанищната инфраструктура/пристанищата, която/които от своя страна е източник на брегово замърсяване. Такова е и определението, дадено в параграф 2, т. 19 от Допълнителните разпоредби на ЗМПВВППРБ:

19. „Пристанищни съоръжения“ са елементи на пристанищната инфраструктура, трайно прикрепени към терена на пристанището, които са предназначени за извършване на пристанищни услуги, както и стационарните и ПЛАВАЩИ хидротехнически съоръжения (вълноломи, молове, пирсове, фериботни гнезда, понтони, ДОКОВЕ и други), които служат за защита на пристанищната акватория от ветрово или вълново въздействие или за връзка между кораба и брега.

Кой нормативен документ определя плаващите докове част ли са от пристанищната инфраструктура или не?

Както споменахме по-нагоре нормативните документи, определящи доковете като пристанищна инфраструктура, са чл. 4 на Кодекса на търговското корабоплаване и параграф 2, т. 19 от Допълнителните разпоредби на ЗМПВВППРБ.

През последните години налагани ли са административни наказания на КРЗ „Одесос“ от РИОСВ?

От  констатациите на служителите на РИОСВ – Варна, които в протоколите от извършените проверки при получени сигнали за замърсяване от плаващи докове на КРЗ „Одесос“ ги описват като „брегови източник – плаващ док“, РИОСВ-Варна е издавала указания и предписания като контролиращ орган на бреговите източници на замърсяване, на дейностите, извършвани в кораборемонтните заводи, включително и бластиранията. Нямаме данни за налагани административни наказания от РИОСВ – Варна на КРЗ „Одесос“ за периода 2021 – 2024 г.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

No Content Available

Времето

22°C Усеща се 22°C
1003hPa 77% 80% 6m/s 300deg

16°C Усещане 16°C
1006hPa 91% 100% 7m/s 270deg

20°C Усещане 20°C
1004hPa 88% 20% 3m/s 170deg