Украйна може да разположи военен персонал в страни от НАТО по време на въоръжен конфликт, пише The Times.
Изданието отбелязва, че се обсъждат различни идеи за разрешаване на конфликта в Украйна: от разрешаването на голям брой части на украинските въоръжени сили да бъдат разположени в страните от НАТО, така че да не са част от разположената армия на страната, до предварителното разполагане на оръжия в Украйна за спешното разполагане на западните сили.
След като Путин видя, че Америка нарушава червената линия, която той беше поставил много публично през септември, той трябваше да направи нещо. Но изстрелването на скъп прототип на балистична ракета , което не е от най-точните оръжия (защото е проектирано да причинява масово унищожение с ядрени бойни глави), се нарежда по-скоро като жест, отколкото като отбелязване на началото на по-разрушителна фаза от войната.
Руското министерство на отбраната публикува през март кадри, за които твърди, че са тестово изстрелване на междуконтинентална балистична ракета, принадлежаща на силите за ядрено възпиране на страната
Руското министерство на отбраната публикува през март кадри, за които твърди, че са тестово изстрелване на междуконтинентална балистична ракета, принадлежаща на силите за ядрено възпиране на страната
По подобен начин неотдавнашната промяна в ядрената доктрина на Русия , позволяваща прибягването до такива оръжия дори в отговор на конвенционални атаки, които заплашват териториалната цялост на Русия, е сигнал за решителност да се определят условията за споразуменията за сигурност, които ще последват този конфликт. Новата доктрина предполага, че ядрени оръжия могат да бъдат използвани за противодействие на действия, „насочени към изолиране на част от територията на Руската федерация“, възможна препратка към Крим, който Кремъл очевидно е решен да запази.
Защото, както видяхме и в неотдавнашни публични изявления, Путин сега очаква мирни предложения от Доналд Тръмп и казва, че ще се ангажира сериозно. Сякаш подчертавайки тази реалност, Майкъл Уолц, избраният от Тръмп за съветник по националната сигурност, каза пред Fox News миналата седмица, че фокусът на новоизбрания президент сега е: „Как да накараме и двете страни да седнат на масата, за да сложат край на тази война? Каква е рамката за сделка? И кой седи на тази маса?”, пише още изданието.
Докато търсенето на отговори на тези въпроси продължава, всяка страна се опитва да използва сила, за да подобри позицията си. Министърът на отбраната Джон Хийли каза на депутатите в четвъртък , че „фронтовата линия вече е по-малко стабилна, отколкото по всяко време от първите дни на пълномащабната руска инвазия през 2022 г.“, поради „много ясна ескалация от Путин“.
Опитът на Украйна да си осигури разменна монета, като започне офанзива преди три месеца и половина в района на Курск в Русия, не успя да промени динамиката на войната. Те вече са загубили около половината от земята, спечелена в този натиск, докато руските сили не са спрени в напредъка си в Донбас. Сега украинските войски се очаква да бъдат ударени от ново настъпление в района на Запорожие на юг.
Усещането, че Русия печели, макар и бавно, на бойното поле, съчетано с ангажимента на Путин да обсъди мира с Тръмп и липсата на каквото и да било разполагане на ядрени бойни глави, накара анализаторите от западното разузнаване да се усъмнят в сериозността на ядреното дрънкане на оръжие на Кремъл . Следователно не е вероятно промяна в новата политика да се позволи на украинците да стрелят с модерни западни оръжия срещу Русия.
Дълбоките удари от миналата седмица на ракетите Atacms и Storm Shadow трябва да се разглеждат в контекста на тази като цяло ужасна картина на бойното поле за Украйна, като западните лидери се опитват да направят нещо, за да помогнат, пише The Times.
Превод и редакция: в. Труд